LIVE UPDATES
Bota

E ngjashme me "përplasjen" e Sunak dhe Mitsotakis/ Mosmarrëveshje mes Italisë dhe Gjermanisë për një skulpturë romake

Pas përfundimit të luftës, në vitin 1948, qeveria italiane arriti të përfshijë në listën e veprave që ishin eksportuar ilegalisht nga vendi “Diskhedhësin” e Lancelotit dhe ia doli ta kthente në Romë.

2 Dhjetor 2023, 21:09 Nga A.TH
E ngjashme me "përplasjen" e Sunak dhe Mitsotakis/
foto ilustruese

ITALI- Italia dhe Gjermania ndodhen në kulmin e mosmarrëveshjeve lidhur me kthimin e skulpturës “Hedhësi i diskut, Lanccelot”, një situatë mjaft e ngjashme kjo me atë mes qeverisë greke dhe ajo britanike.

Gjermania i ka kërkuar Italisë kthimin e Diskut Lancelot, i cili konsiderohet kopja romake më e vlefshme e diskut të humbur prej bronzi të Myronit. Është një statujë e shekullit II pas Krishtit, e cila ndodhet në Romë, raportojnë mediat e huaja.

Kërkesa është paraqitur nga drejtori i galerisë së skulpturave të Mynihut, Florian Knauf, i cili iu referua, duke dhënë interpretimin e tij, për aventurën historike të statujës. Princi Lancelot, u detyrua t’ia shiste statujën Gjermanisë në vitin 1938, me dëshirën e fortë të Adolf Hitlerit, i cili kishte rënë drejtpërdrejt në duart e Benito Musolinit.

Hitleri e kishte parë statujën gjatë vizitës së tij në kryeqytetin italian po atë vit dhe vendosi që ajo të ishte pjesë e trashëgimisë kulturore të vendit të tij. Shitja e detyrueshme u bë, pavarësisht mendimit të kundërt të ministrit të atëhershëm italian të Arsimit Giuseppe Bottai dhe Këshillit të Lartë Italian të Arteve dhe Shkencave.

"Hedhësi i diskut" ishte bërë tashmë një nga simbolet e propagandës naziste, me Lojërat Olimpike në Mynih, në vitin 1936.
Pas përfundimit të luftës, në vitin 1948, qeveria italiane arriti të përfshijë në listën e veprave që ishin eksportuar ilegalisht nga vendi “Diskhedhësin” e Lancelotit dhe ia doli ta kthente në Romë.

Tani, drejtori i galerisë së skulpturave të Mynihut, nënvizon se ky kthim në Itali, në këndvështrimin e muzeut të tij dhe të shtetit të Bavarisë, ka shkelur ligjin dhe se autoritetet italiane kishin miratuar transferimin e statujës në Gjermani. 

gjermani itali

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni