LIVE UPDATES
Bota

Bien dakord/ Lukashenko dhe Putin pritet të caktojnë datën e takimit, diskutimet mbi sanksionet perëndimore

Presidentët diskutuan gjithashtu përgatitjet për një seancë të Këshillit të Lartë Shtetëror të Shtetit Bashkimi të Rusisë dhe Bjellorusisë, të planifikuar për prill-maj

5 Shkurt 2023, 20:12 Nga I.A
Bien dakord/ Lukashenko dhe Putin pritet të caktojnë datën e
Aleksandër Lukashenko dhe Vladimir Putin

RUSI- Presidentët e Bjellorusisë dhe Rusisë, Aleksandër Lukashenko dhe Vladimir Putin, kanë rënë dakord të caktojnë një datë për takimin e tyre së shpejti, tha shërbimi për shtyp i presidentit bjellorus të dielën pas bisedës së tyre telefonike.

"Ata ranë dakord për sa vijon: të caktojnë një datë të takimit të tyre së shpejti. Qëllimi kryesor i tij do të jetë kontrolli i zbatimit nga dy qeveritë të udhëzimeve të presidentëve të lëshuar më herët. Para së gjithash, në sferën e zëvendësimit të importit në të gjitha fushat e bashkëpunimit kundër sanksioneve”, thuhet në deklaratë.

Presidentët diskutuan gjithashtu përgatitjet për një seancë të Këshillit të Lartë Shtetëror të Shtetit Bashkimi të Rusisë dhe Bjellorusisë, të planifikuar për prill-maj.

"Presidentët diskutuan përgatitjet për një takim të Këshillit të Lartë të Shtetit. Meqenëse është planifikuar të mbahet një takim i Këshillit të Ministrave të Shtetit të Bashkimit, seanca e Këshillit të Lartë të Shtetit është planifikuar paraprakisht për prill-maj," tha shërbimi për shtyp.

“Në takim pritet të zyrtarizohet dokumenti ekzistues dhe nga palët pritet të nënshkruhen dokumentet përkatëse”.

Përveç kësaj, Lukashenko dhe Putin shkëmbyen mendime mbi hapat e mëtejshëm të mundshëm brenda shtetit të Bashkimit për të garantuar sigurinë e vendeve të tyre.

"Presidentët diskutuan axhendën e përbashkët të bashkëpunimit në sferat e ekonomisë dhe politikës, si dhe çështjet e sigurisë. Në veçanti, u fol për veprime të mëtejshme brenda Shteteve të Bashkimit për të garantuar sigurinë e Bjellorusisë dhe Rusisë", thuhet në deklaratë.

Në një takim me Ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov në Minsk më 19 janar, Lukashenko tha se planifikon të takohet me Putinin "më shpesh" këtë vit. Vitin e kaluar, dy presidentët kanë pasur dhjetë takime personale dhe disa telefonata.

aleksandër lukashenko vladimir putin

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh