LIVE UPDATES
Bota

SONDAZHET/ Amerikanët nuk duan as Biden as Trump për të kandiduar për President në zgjedhjet e ardhshme

Një anëtar kyç i kabinetit të Biden, megjithatë, këmbënguli se rekordi i Biden në detyrë ishte më i rëndësishëm se çdo "argument brezi" për ndryshim.

5 Shkurt 2023, 19:25 Nga I.A

 

SONDAZHET/ Amerikanët nuk duan as Biden as Trump për të kandiduar
Donald Trump dhe Joe Biden

SHBA- Gati 60% e demokratëve dhe gati 50% e republikanëve duan që dikush tjetër përveç Joe Biden ose Donald Trump të jetë kandidati i partisë së tyre për president në vitin 2024, tregoi një sondazh i ri të dielën.  Një anëtar kyç i kabinetit të Biden, megjithatë, këmbënguli se rekordi i Biden në detyrë ishte më i rëndësishëm se çdo "argument brezi" për ndryshim.

Midis amerikanëve në përgjithësi, sondazhi i Washington Post dhe ABC News, i publikuar dy ditë përpara fjalimit të Bidenit për gjendjen e Bashkimit, tregoi se 62% do të ishin "të pakënaqur" ose "të zemëruar" nëse Biden do të rizgjedhur pas dy vitesh. ndërsa 56% thanë të njëjtën gjë për kthimin e Trump në rolin që humbi në 2020. Pak më shumë se një e treta e të gjithë të anketuarve (36%) thanë se do të ishin "entuziastë" ose "të kënaqur, por jo entuziastë" nëse Biden do të rizgjohej. Për Trump, ky total ishte 43%.

Sekretari i Transportit i Bidenit, Pete Buttigieg, u shfaq në "State of the Union". I pyetur nëse ai mendonte se argumentet për ndryshimin e brezave, siç ai përparoi në kandidimin e tij presidencial dy vjet më parë, mund të jenë duke u forcuar, 41-vjeçari tha: Argumentet e gjeneratave mund të jenë të fuqishme [por] argumenti më i fuqishëm nga të gjithë është rezultati. Unë do të thosha se nuk mund të argumentoni me fytyrë të drejtë se nuk është gjë e mirë që kemi krijuar 12 milionë vende pune nën këtë president. Dhe, meqë ra fjala, shumë punë janë në prodhim. Si dikush që u rrit në mesperëndimin industrial, ka qenë kaq emocionuese të shohësh qindra mijëra vende pune prodhuese me pagesë të mirë, duke përfshirë në zonat rurale, qytete të vogla në vende si Tennessee dhe Luiziana, dhe Xhorxhia dhe Indiana. e rritjes nga e cila përfiton i gjithë populli amerikan.

Në vitin 2020, një zgjedhje presidenciale midis Biden dhe Trump u zhvillua nën hijen e Covid-19, por prodhoi një pjesëmarrje të madhe, Biden mori më shumë se 81 milion vota në më shumë se 74 milion për Trump. Duke ndjekur gënjeshtrën e tij për mashtrimin e votuesve, Trump u përpoq të përmbyste humbjen e tij, duke çuar në trazirat vdekjeprurëse të Kapitolit dhe një shkarkim të dytë, për nxitjen e asaj kryengritjeje.

joe biden donald trump

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN