LIVE UPDATES
Bota

Çfarë është 'shpërthimi i Arktikut' që ngrin SHBA-në dhe Kanadanë?

Mali Uashington i New Hampshire gjatë natës të shtunën regjistroi një ftohje të erës, një masë se si ndihet efekti i kombinuar i ajrit dhe erës në lëkurë, prej minus 78 Celsius (-108 gradë Fahrenheit), që dukej të ishte më e ulëta ndonjëherë në Shtetet e Bashkuara.

5 Shkurt 2023, 18:14 Nga I.A
Çfarë është 'shpërthimi i Arktikut' që
Foto Ilustruese

KANADA- Një kombinim i rrezikshëm i temperaturave të ftohta rekord dhe erërave të fuqishme goditi verilindjen e Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë gjatë fundjavës, duke krijuar kushte kërcënuese për jetën dhe të dridhura të erës nga shpërthimi i Arktikut. Mali Uashington i New Hampshire gjatë natës të shtunën regjistroi një ftohje të erës, një masë se si ndihet efekti i kombinuar i ajrit dhe erës në lëkurë, prej minus 78 Celsius (-108 gradë Fahrenheit), që dukej të ishte më e ulëta ndonjëherë në Shtetet e Bashkuara.

Temperatura e ajrit në kulmin arriti -44C (-47F) me erëra që fryjnë afër 160 kilometra në orë (100 milje në orë), sipas Observatorit Mount Washington.

Çfarë është një shpërthim Arktik?

Moti i hidhur filloi më në veri, ndërsa ajri i ftohtë u mblodh mbi tokën e mbuluar me dëborë në Arktik. Më pas, rryma e avionëve, rrymat e lëkundura të ajrit në pjesën e mesme dhe të sipërme të atmosferës, filloi ta shtyjë këtë pellg të ftohtë në Kanada dhe SHBA. Një shpërthim Arktik përkufizohet nga Shërbimi Kombëtar i Motit të SHBA-së si kur masa ajri shumë të ftohta që zakonisht kanë origjinën në Rajonin Siberian të Azisë, kalojnë mbi Polin e Veriut në Kanada dhe shtyjnë në jug dhe në lindje në Shtetet e Bashkuara të poshtme.

Ndërsa ky ajër i Arktikut shtyhet në ajrin më të ngrohtë dhe më të lagësht përpara tij, sistemi mund të zhvillohet shpejt në mot serioz duke përfshirë atë që njihet si një "ciklon bombë" një stuhi me zhvillim të shpejtë në të cilën presioni atmosferik bie shpejt gjatë 24 orëve. Këto ngjarje të rënda të motit zakonisht formohen mbi trupa ujorë, të cilët kanë shumë ngrohtësi dhe lagështi për të ushqyer stuhinë. Ajri i Arktikut arriti në rajon pikërisht kur u zhvillua një ciklogjenezë e shpejtë mbi Labrador dhe Newfoundland, duke nxitur erëra të fuqishme. Një ciklogjenezë i referohet një intensifikimi të një sistemi ciklon ose stuhi me presion të ulët.

moti i keq ne kanada

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN