LIVE UPDATES
Bota

Njihej për vrasjet dhe torturat brutale, BILD: Augusto Pinochet, modeli i Putinit

Komunisti Vladimir Putin atëherë nënkryetar Bashkisë së qytetit të Shën Petersburgut, sot 70-vjeç një lider i Kremlinit që tashmë i ka të lyer duart në gjak.

5 Shkurt 2023, 18:45 Nga I.A
Njihej për vrasjet dhe torturat brutale, BILD: Augusto Pinochet, modeli i
Augusto Pinochet

GJERMANI- Media gjermane Bild në një artikull të fundit është ndaluar tek presidenti rus Vladimir Putin teksa shkruan për modelin që ndiqte Putini. Ishte viti 1993 kur Putini deklaroi se admironte diktatorin kilian Augusto Pinochet, i cili mbretëroi nga 1973 deri në 1990. Bild sjell në vëmendje një moment të vitit 1993 kur Putini me një këmishë të hollë nuk binte shumë në sy. Komunisti Vladimir Putin atëherë nënkryetar Bashkisë së qytetit të Shën Petersburgut, sot 70-vjeç një lider i Kremlinit që tashmë i ka të lyer duart në gjak.

Putini kishte një vizion për Rusinë, një diktaturë ushtarake si në Kili nën diktatorin Augusto Pinochet. Pinocheti njihej për brutalitetin e tij dhe se sipas interpretimit të Putinit ishte një ekonomist i suksesshëm. Në atë kohë Putini, shprehej se dhuna është e nevojshme nëse shërben për të interesat ekonomike private. Gjithashtu gjatë asaj periudhe Putini kishte hetimet e para të korrupsionit nën brezin e tij në Shën Petersburg. Ai themeloi një komunitet biznesi dhe dacha me shokë të vjetër nga ditët e shërbimit sekret sovjetik KGB. Më vonë, Putini dhe miqtë e tij njëkatëshe pushtuan të gjithë vendin.

Në atë kohë, Putin deklaroi se nuk do të ishte gabim që presidenti i atëhershëm Boris Yeltsin të përgatitej për vendosjen e një diktature ushtarake në kohë të vështira. Jelcin ia doli deri në fund të vitit 1999, kur Putini, i cili ndërkohë ishte ngritur për t’u bërë kryeministër i Rusisë, vuri një armë në gjoks. Jelcin ia dorëzoi Putinit natën e Vitit të Ri.

Në vitin 1973, gjenerali kilian Pinochet, me ndihmën ushtarake dhe amerikane, organizoi një grusht shteti kundër socialistit Salvador Allende dhe e pushkatoi atë. Modeli i Putinit, Pinochet, kishte pothuajse 4000 kundërshtarë të torturuar dhe vrarë vetëm në stadiumin e Santiagos gjatë grushtit të shtetit. Të paktën 40,000 kilianë thuhet se janë vrarë gjatë sundimit të tij. Putini ka pasur përfitime të rëndësishme: Të gjithë liderët e opozitës ose janë vrarë ose janë në mërgim. Dhe në vetëm një vit të fushatës së tij kundër Ukrainës, shumë rusë vdiqën në front.

vladimir putin augusto pinochet

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN