LIVE UPDATES
Bota

Banka Botërore paralajmëron se normat e larta të interesit mund të shkaktojnë recesion global

Tre ekonomitë më të mëdha, SHBA, Kina dhe eurozona, janë ngadalësuar ndjeshëm dhe madje një “goditje e moderuar e ekonomisë globale gjatë vitit të ardhshëm mund ta çojë atë në recesion”, tha banka në një studim.

16 Shtator 2022, 10:51 Nga d.a.
Banka Botërore paralajmëron se normat e larta të interesit mund
Foto ilustruese

SHBA- Bota mund të jetë duke shkuar drejt një recesioni global pasi bankat qendrore rritin njëkohësisht normat e interesit për të luftuar inflacionin e vazhdueshëm, ka paralajmëruar Banka Botërore.

Sipas Guardian, tre ekonomitë më të mëdha, SHBA, Kina dhe eurozona, janë ngadalësuar ndjeshëm dhe madje një “goditje e moderuar e ekonomisë globale gjatë vitit të ardhshëm mund ta çojë atë në recesion”, tha banka në një studim. Në studim thuhej se ekonomia globale ishte tani në ngadalësimin e saj më të pjerrët pas një rimëkëmbjeje pas recesionit që nga viti 1970 dhe besimi i konsumatorit tashmë kishte rënë më shumë sesa në prag të recesioneve të mëparshme globale.

Rritja globale po ngadalësohet ndjeshëm, me një ngadalësim të mëtejshëm me gjasa që më shumë vende të bien në recesion”, tha presidenti i Bankës Botërore, David Malpass, duke shtuar shqetësimin e tij se këto tendenca do të vazhdojnë, me pasoja shkatërruese për tregjet në zhvillim dhe ekonomitë në zhvillim.

Sipas Bankës, rritjet e sinkronizuara të normave të interesit në zhvillim global dhe veprimet e lidhura me politikat ka të ngjarë të vazhdojnë edhe vitin e ardhshëm, por mund të mos jenë të mjaftueshme për të ulur inflacionin në nivelet e parë para pandemisë Covid-19.

Nëse ndërprerjet e furnizimit dhe presionet e tregut të punës nuk ulen, norma globale e inflacionit bazë, duke përjashtuar energjinë, mund të qëndrojë në rreth 5% në vitin 2023, pothuajse dyfishi i mesatares pesëvjeçare përpara pandemisë. Për të ulur inflacionin, bankat qendrore mund të kenë nevojë të rrisin normat e interesit me dy pikë përqindje shtesë, në krye të rritjes me dy pikë përqindje të parë tashmë mbi mesataren e vitit 2021, tha ai.

Megjithatë, një rritje e asaj madhësie, së bashku me stresin e tregut financiar, do të ngadalësonte rritjen e produktit të brendshëm bruto global në 0.5% në 2023, ose një tkurrje 0.4% në terma për frymë, që do të përmbushte përkufizimin teknik të një recesioni global, shtoi ai.

Recesionet e mëparshme treguan rrezikun e lejimit të inflacionit të qëndrojë i ngritur për një kohë të gjatë ndërsa rritja është e dobët, tha banka, duke vënë në dukje se recesioni i vitit 1982 shkaktoi më shumë se 40 kriza borxhi dhe çoi në një dekadë rritjeje të humbur në shumë ekonomi në zhvillim.

Studimi sugjeroi se bankat qendrore mund të luftojnë inflacionin pa shkaktuar një recesion global duke komunikuar qartë vendimet e tyre politike, ndërkohë që politikëbërësit duhet të vendosin plane fiskale të besueshme afatmesme dhe të vazhdojnë të ofrojnë lehtësim të synuar për familjet e cenueshme.

banka botërore recension global david malpass

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN