LIVE UPDATES
Bota

Gjenerali meksikan në pension u arrestua për zhdukjen e 43 studentëve në vitin 2014

Ndihmës sekretari i sigurisë publike, Ricardo Mejia, tha se në mesin e të arrestuarve ishte ish-oficeri që komandonte bazën e ushtrisë në qytetin e shtetit Guerrero të Iguala në shtator 2014, kur u rrëmbyen studentët nga një kolegj mësuesish radikal.

16 Shtator 2022, 10:31 Nga d.a.
Gjenerali meksikan në pension u arrestua për zhdukjen e 43
Meksike

MEKSIKË- Autoritetet meksikane kanë arrestuar një gjeneral në pension dhe dy anëtarë të tjerë të ushtrisë për lidhje të dyshuara me zhdukjen e 43 studentëve në jug të vendit në vitin 2014.

Sipas Guardian, ndihmës sekretari i sigurisë publike, Ricardo Mejia, tha se në mesin e të arrestuarve ishte ish-oficeri që komandonte bazën e ushtrisë në qytetin e shtetit Guerrero të Iguala në shtator 2014, kur u rrëmbyen studentët nga një kolegj mësuesish radikal.

Mejia tha se një arrestim i katërt pritej së shpejti. Një zyrtar qeveritar me njohuri për rastin, i cili foli në kushte anonimiteti, konfirmoi se një tjetër pjesëtar i ushtrisë ishte arrestuar.

Mejía nuk dha emrat e të arrestuarve, por komandanti i bazës Iguala në atë kohë ishte José Rodríguez Pérez, atëherë një kolonel. Mezi një vit pas zhdukjes së studentëve dhe pasi familjet kishin ngritur tashmë dyshime për përfshirjen ushtarake dhe kërkuan hyrjen në bazë, Rodríguez u promovua në gjeneral brigade.

Zyrtari qeveritar konfirmoi se Rodríguez Pérez ishte arrestuar dhe tha se ai po mbahej në një bazë ushtarake. Burimi tha se dy nga të arrestuarit e tjerë ishin oficerë dhe i treti ishte një ushtar i regjistruar.

Muajin e kaluar, një komision qeveritar i së vërtetës që rihetoi rastin nxorri një raport që e quajti Rodríguez Pérez si përgjegjës për zhdukjen e gjashtë prej studentëve.

Nënsekretari i brendshëm Alejandro Encinas Rodríguez, i cili drejtoi komisionin, tha muajin e kaluar se gjashtë nga studentët e zhdukur dyshohet se u mbajtën gjallë në një magazinë për ditë të tëra përpara se t'i dorëzoheshin Rodríguez Pérez, i cili urdhëroi vrasjen e tyre.

Raporti i kishte quajtur zhdukjet një "krim shtetëror", duke theksuar se autoritetet kishin monitoruar nga afër studentët nga kolegji i mësuesve në Ayotzinapa që nga koha kur ata u larguan nga kampusi i tyre përmes rrëmbimit të tyre nga policia Iguala atë natë. Një ushtar që kishte hyrë në shkollë ishte në mesin e studentëve të rrëmbyer dhe Encinas tha se ushtria nuk ndoqi protokollet e veta në përpjekje për ta shpëtuar atë.

Ekzistojnë gjithashtu informacione të vërtetuara me urgjencë telefonata ku dyshohet se gjashtë nga 43 studentët e zhdukur u mbajtën gjatë disa ditëve dhe të gjallë në atë që ata e quajnë magazinë e vjetër dhe prej andej iu dorëzuan kolonelit. Me sa duket, gjashtë studentët ishin gjallë deri në katër ditë pas ngjarjeve dhe u vranë dhe u zhdukën me urdhër të kolonelit, gjoja kolonelit të atëhershëm José Rodríguez Pérez” tha Encinas.

Hetime të shumta qeveritare dhe të pavarura nuk kanë arritur të arrijnë një tregim të vetëm përfundimtar për atë që ndodhi me 43 studentët, por duket se policia lokale i tërhoqi nga autobusët në Iguala dhe ia dorëzoi një bande droge. Motivi i rrëmbimit mbetet i paqartë. Trupat e tyre nuk janë gjetur kurrë, megjithëse fragmente të kockave të djegura u janë përshtatur tre prej studentëve.

Roli i ushtrisë në zhdukjen e studentëve ka qenë prej kohësh një burim tensioni mes familjeve dhe qeverisë. Që në fillim kishte pyetje për njohuritë e ushtrisë për atë që ndodhi dhe përfshirjen e saj të mundshme. Prindërit e studentëve kërkuan prej vitesh që ata të lejoheshin të kontrollonin bazën e ushtrisë në Iguala. Vetëm në vitin 2019 atyre iu dha akses së bashku me Encinas dhe komisionin e së vërtetës.

Menjëherë pas raportit të komisionit, Prokuroria e Përgjithshme shpalli 83 urdhra arresti, nga të cilët 20 ishin për ushtarakë. Agjentët federalë më pas arrestuan Jesús Murillo Karam, i cili ishte prokuror i përgjithshëm në atë kohë.

Administrata e Presidentit Andrés Manuel Lopez Obrador ka krijuar një lidhje të ngushtë publike me ushtrinë. López Obrador shtyu ta zhvendosë gardën kombëtare të krijuar rishtazi nën autoritetin e plotë ushtarak dhe aleatët e tij në kongres po përpiqen të zgjasin kohën që ushtria të vazhdojë një rol policor në rrugë deri në vitin 2028.

Të enjten, Mejía hodhi poshtë gjithashtu çdo sugjerim që José Luis Abarca, i cili ishte kryebashkiak i Iguala në atë kohë, do të lirohej nga burgu pasi një gjykatës e liroi atë nga përgjegjësia për rrëmbimin e studentit bazuar në mungesë provash. Edhe pa akuzën e rëndë të rrëmbimit, Abarca ende përballet me akuza të tjera për krim të organizuar dhe pastrim parash dhe Mejía tha se vendimi i fundit i gjyqtarit do të kundërshtohej. Gjykatësi liroi në mënyrë të ngjashme 19 të tjerë, duke përfshirë njeriun që ishte shefi i policisë së Iguala në atë kohë.

ricardo mejia alejandro encinas rodríguez

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!