LIVE UPDATES
Bota

Sanksionet e SHBA përfshijnë në listë dhe familjen e liderit çeçen Ramzan Kadyrov

Sanksionet e reja synojnë 22 individë dhe dy subjekte që Departamenti i Thesarit tha se avancuan qëllimet e Moskës në Ukrainë para dhe pasi Rusia nisi një pushtim ndaj fqinjit të saj.

16 Shtator 2022, 09:28 Nga d.a.
Sanksionet e SHBA përfshijnë në listë dhe familjen e liderit
Ramzan Kadyrov

SHBA- Më 15 shtator, Departamenti Amerikan i Thesarit shtoi në listën e sanksioneve zyrtarë të lartë financiarë rusë, të afërm të liderit çeçen Ramzan Kadyrov dhe një zyrtar rus për të drejtat e fëmijëve.

Sanksionet e reja synojnë 22 individë dhe dy subjekte që Departamenti i Thesarit tha se avancuan qëllimet e Moskës në Ukrainë para dhe pasi Rusia nisi një pushtim ndaj fqinjit të saj.

Tre gratë e Kadyrov dhe tre vajzat e tij të rritura janë në listë. Masa shtesë u vendosën edhe ndaj liderit çeçen, i cili është nën sanksionet e SHBA-së që nga dhjetori 2017.

Kadyrov u promovua në gradën e gjenerallejtënant për rolin e tij në luftën e Rusisë kundër Ukrainës që filloi në shkurt, tha Ministria e Financave.

Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen tha në një deklaratë se ndërsa Ukraina "po bën përparim në mbrojtjen e lirisë së saj", qeveria amerikane "po ndërmerr hapa për të pakësuar më tej aftësinë e Rusisë për të rindërtuar ushtrinë e saj, për të mbajtur përgjegjës autorët e dhunës dhe për të izoluar më tej financiarisht ( Presidenti rus Vladimir) Putin”.

Sanksionet e reja synojnë krerët e institucioneve kryesore financiare ruse, duke përfshirë Sistemin Kombëtar të Kartave të Pagesave (NSPK), i cili operon rrjetin e pagesave Mir, dhe Agjencinë e Sigurimit të Depozitave.

Thesari gjithashtu futi në listën e zezë Maria Alekseevna Lvova-Belova, komisioneren për të drejtat e fëmijëve.

Ministria e Financave tha se Lviv-Belova mbikëqyri deportimin e "mijëra" fëmijëve ukrainas në Rusi.

Në listën e zezë është "Task Force Rusich", i përcaktuar si një grup paraushtarak neo-nazist i lidhur me grupin Wagner. Ajo akuzohet se ka marrë pjesë në luftime përkrah forcave ruse në Ukrainë, veçanërisht afër Kharkiv, në verilindje.

Këto sanksione ngrijnë asetet nën juridiksionin e SHBA dhe gjithashtu ndalojnë individët dhe kompanitë amerikane - duke përfshirë bankat ndërkombëtare që operojnë në SHBA - të bëjnë biznes me individë të listës së zezë.

Në të njëjtën kohë, Departamenti Amerikan i Tregtisë ndaloi eksportin e pajisjeve dhe softuerëve në Rusi dhe Bjellorusi.

Departamenti i Thesarit tha se masa do të minonte aftësinë e Moskës për të rindërtuar ushtrinë e saj pas humbjeve të rënda në luftën e vazhdueshme në Ukrainë.

Rusia nisi një pushtim të Ukrainës fqinje më 24 shkurt. Për të reduktuar aftësinë ushtarake të Rusisë, vendet perëndimore vendosën një sërë sanksionesh ekonomike ndaj saj./REL/

ramzan kadyrov sanksionet e shba ndaj rusise

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!