LIVE UPDATES
Bota

"Unë jam gjallë prej Zotit", zëvendëspresidentja argjentinase Kirchner flet pas sulmit të dështuar me armë

Në komentet e saj të para publike që nga sulmi i 1 shtatorit në Buenos Aires, ajo zbuloi gjithashtu se Papa Françesku e telefonoi atë të nesërmen për ta ngushëlluar.

16 Shtator 2022, 10:04 Nga d.a.
"Unë jam gjallë prej Zotit", zëvendëspresidentja
Cristina Fernandez de Kirchner

ARGJENTINË- Zëvendëspresidentja e Argjentinës, Cristina Fernández de Kirchner, e cila i mbijetoi një atentati pasi arma e një personi të armatosur u bllokua, ka thënë se ajo është gjallë "për shkak të Zotit dhe Virgjëreshës Mari".

Sipas BBC, duke folur në një takim me priftërinjtë dhe murgeshat të enjten, zonja Fernández de Kirchner, 69 vjeç, tha se e ndejn se është gjallë për shkak të Zotit dhe Virgjëreshës Mari.

Kështu që më duket se nëse më duhej të falënderoja Zotin dhe Virgjëreshën, duhej ta bëja i rrethuar nga priftërinjtë”.-tha ajo.

Në komentet e saj të para publike që nga sulmi i 1 shtatorit në Buenos Aires, ajo zbuloi gjithashtu se Papa Françesku e telefonoi atë të nesërmen për ta ngushëlluar për të cilin shprehu dhe mirënjohjen e saj.

"Papa Françesku më thirri shumë herët të nesërmen. Ne po flisnim në telefon dhe ai më tha diçka të tillë: se aktet e urrejtjes, aktet e urrejtjes dhe dhunës, paraprihen gjithmonë nga fjalët dhe foljet e urrejtjes dhe dhunës."- shtoi ajo.

Incidenti ndodhi ndërsa zonja Fernández de Kirchner përshëndetste mbështetësit jashtë shtëpisë së saj. Një turmë e vogël ishte mbledhur për të treguar mbështetjen e saj për zëvendëspresidenten, e cila aktualisht është në gjyq për korrupsion, kur një burrë i drejtoi një pistoletë në kokë. Momenti është kapur në video.

Arma nuk shkrepi, por presidenti i Argjentinës, Alberto Fernandez, më vonë tha se ishte mbushur me pesë plumba. Presidenti Fernández e përshkroi atë si "incidentin më të rëndë që nga kthimi i demokracisë" në 1983.

"Cristina është ende gjallë sepse, për disa arsye që ende nuk janë konfirmuar, arma ... nuk shkrepi," tha ai në një fjalim televiziv.

Fernando Sabag Montiel, i cili ka lindur në Brazil, por ka jetuar në Argjentinë që kur ishte fëmijë, u arrestua në vendngjarje pak minuta pas incidentit. E dashura e tij u arrestua disa ditë më vonë. Fernando Sabag Montiel, 35 vjeç dhe e dashura e tij Brenda Uliarte, 23 vjeç, janë akuzuar për tentativë vrasjeje. Ata të dy mohojnë çdo përfshirje.

Hetuesit janë ende duke u përpjekur të përcaktojnë motivin e sulmit ndaj zonjës Fernandez de Kirchner, një politikane e krahut të majtë, e cila, megjithëse është jashtëzakonisht e popullarizuar me mbështetësit e saj, ka tjetërsuar shumë njerëz gjatë viteve të saj si një nga politikanët më me ndikim të Argjentinës. Përpara se të bëhej nënkryetare në vitin 2019, ajo shërbeu si presidente e Argjentinës nga viti 2007 në 2015 dhe si zonjë e parë nga 2003 në 2007.

cristina fernandez de kirchner brenda uliarte fernando sabag montiel

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!