LIVE UPDATES
Bota

"Atëherë kuptova se lufta kishte filluar!" Fëmijët ukrainas rrëfejnë sot historitë e tyre para Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Kjo lëvizje vjen si pjesë e një përpjekjeje të Kievit për t’iu kujtuar amerikanëve kostot njerëzore të një konflikti.

23 Shkurt 2024, 08:41 Nga M.B
"Atëherë kuptova se lufta kishte filluar!" Fëmijët
Kira është mes një grupi të vogël fëmijësh ukrainas që do t'i drejtohen këshillit të sigurimit të OKB-së.

Një grup fëmijësh ukrainas sot mbajnë fjalim në OKB për “t’iu kujtuar amerikanëve kostot njerëzore”

NEW YORK- Një grup i vogël fëmijësh ukrainas të mbijetuar nga lufta do t’i drejtohen një sesioni privat të Këshillit të Sigurimit të OKB-së sot. Kjo lëvizje vjen si pjesë e një përpjekjeje të Kievit për t’iu kujtuar amerikanëve kostot njerëzore të një konflikti. Fëmijët që do t’i drejtohen trupit të OKB-së, një ndalesë në kuadër të një vizite më të gjerë në SHBA, përfshijnë Kira, 14-vjeçe dhe Ilya, 11-vjeçe, nga qyteti i rrethuar i Mariupolit, duke shpresuar që historitë e tyre personale do të ndikojnë te republikanët në një kohë kur një paketë ndihme ushtarake për Ukrainën është bllokuar në Dhomë.

“Isha duke qëndruar në një stacion autobusi në orën 6 të mëngjesit, duke pritur të shkoja në shkollë, kur fillova të dëgjoja disa shpërthime. Atëherë kuptova se lufta kishte filluar”, tha Kira për The Guardian përpara udhëtimit të saj në Nju Jork, i cili do të pasohet nga një vizitë në Uashington.

Ajo kaloi rreth një muaj duke u strehuar, duke u fshehur në shtëpi, bodrume dhe në një moment në një kishë, pasi Mariupol ishte goditur dhe ushqimi, uji dhe energjia elektrike ishin jashtëzakonisht të pakta. Në fillim ajo iku te gjyshi i saj, pastaj me babanë e saj, Yevhen Obedinskyi, në “një lagje të zhurmshme”, tha Kira ku “mbi rreth një javë e gjysmë, shpërthimet u dëgjuan gjithnjë e më shumë”. Përfundimisht arriti në pikën ku ata mendonin se duhej të iknin. Yevhen u vra, Kira dhe familja me të cilën ishte, u desh ta linin trupin e tij pas, duke ikur për t’u fshehur në një bodrum ku mund të duronin edhe pak. Pas disa javësh të dëshpëruara, vajza, anëtarët e familjes së të dashurës së babait të saj dhe disa familje të tjera më në fund u përpoqën të largoheshin nga Mariupol. Ajo kujton se u thanë se do t’u jepej çokollatë nëse dilnin nga qyteti, por ata u kapën nga separatistët pro-rusë. Kira kujton se “ndodhi një bum” dhe ajo përfundoi në një spital në Donetskun e pushtuar, nga ku thotë se rusët i thanë se do të dërgohej në një jetimore nëse të afërmit e saj nga Ukraina nuk mund të kalonin linjat për ta marrë atë.

okb ukraina

Sondazh

Poll
Bota 23 Shkurt 2024, 07:32 M.B

SHBA rikthehet në Hënë pas 50 vjetësh

Mjeti hapësinor Odysseus, i kompanisë amerikane Intuitive Machines SHBA- Një mjet privat hapësinor u rrotullua përqark Hën&eu...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni