LIVE UPDATES
Bota

Putin "ia kalon" Hrushovit dhe Brezhnevit, në 5 vite mandat presidencial ka ndjekur penalisht 50 mijë persona

Numër i cili kalon edhe atë të Bashkimit Sovjetik nën pushtetin Nikita Hrushovin dhe Leonid Brezhnjevin.

22 Shkurt 2024, 22:46 Nga N.F
Putin "ia kalon" Hrushovit dhe Brezhnevit, në 5 vite mandat
Putin

RUSI- Një hulumtim i faqes ruse të gazetarisë investigative Proekt ka zbuluar se në vetëm pesë vjet të mandatit aktual të presidentit rus Vladimir Putin nga viti 2018 deri në vitin 2023 rreth 50,000 njerëz janë ndjekur penalisht për deklaratat e tyre. Numër i cili kalon edhe atë të Bashkimit Sovjetik nën pushtetin Nikita Hrushovin dhe Leonid Brezhnjevin.


“Rusët shpesh kritikohen se nuk i rezistojnë regjimit. Por në fakt, numri i të dënuarve për arsye politike vetëm gjatë mandatit të fundit të Vladimir Putin i ka kaluar normat e BRSS në kohën e Nikita Hrushovit dhe Leonid Brezhnjevit”, shkruan faqja e internetit proekt.

Ky numër i referohet personave që kanë vuajtur ndjekje penale dhe administrative, në bazë të neneve të kodit penal dhe administrativ, pa llogaritur ata që janë ndjekur penalisht sipas neneve për rezistencë ndaj policisë apo për shkelje të kufizimeve të vendosura në lidhje me Covid-19.

Sipas llogaritjeve të projektit, 5613 persona u ndoqën penalisht nga viti 2018 deri në shkurt 2024 me akuza për aktivitet ekstremist, justifikim të terrorizmit dhe të ashtuquajturat lajme të rreme dhe shpifje të ushtrisë ruse. 

“Megjithatë, nëse këtij numri i shtohen edhe ata që refuzuan të luftojnë në Ukrainë, si dhe të akuzuarit për tradhti, spiunazh etj., atëherë ky numër do të arrijë në 11,442”, shkruan faqja.

Rreth 100,000 njerëz u ndoqën penalisht për kundërvajtje administrative, veçanërisht për pjesëmarrje në demonstrata që nuk ishin të autorizuara nga autoritetet. Sajti thekson gjithashtu se gjatë periudhave të Hrushovit dhe Brezhnjevit në gjysmën e dytë të viteve 1950 dhe në fillim të viteve 1980, më pak njerëz u dënuan nën artikujt e propagandës anti-sovjetike dhe shpërndarjes së informacionit që dëmton sistemin sovjetik sesa ata që u dënuan në gjashtë vitet e fundit të Putinit. 

Në rastin e sundimit të Hrushovit, gazetarët që bënin kërkimin zgjodhën periudhën gjashtëvjeçare nga viti 1956 deri në vitin 1961, gjatë së cilës u ndoqën penalisht 4883 persona. Për periudhën e Brezhnjevit u zgjodh periudha 1968-1973, gjatë së cilës sipas proektit u proceduan penalisht 1057 persona.

Në kërkimin e saj, faqja e internetit proekt thekson se gjatë periudhës së Bashkimit Sovjetik, shumica e tyre monitoroheshin në mënyrë parandaluese dhe numri i njerëzve të tillë mund të krahasohet me numrin e personave që gjobiten për pjesëmarrje në mitingje sot. 

“Disidentët, ashtu si në BRSS, përjashtohen nga universitetet, pushohen nga puna, detyrohen të largohen nga vendi, dhe ata që nuk duan të largohen detyrohen të kërkojnë falje publike dhe të betohen për besnikëri ndaj autoriteteve. Megjithatë, është e pamundur të llogaritet se sa njerëz kanë kaluar nëpër këtë lloj represioni në praktikë”, thotë proekt.

 

putin bashkimi sovjetik nikita hrushova

Sondazh

Poll
Bota 22 Shkurt 2024, 21:35 h.k

Tsipras kërkon të rimarrë partinë

Foto ilustruese GREQI-E majta greke është në krizë që prej humbjes së zgjedhjeve parlamentare të qershorit. Ish-lideri ...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni