LIVE UPDATES
Bota

Analizë nga Blic: Ballkanizimi i Rusisë dhe 20 shteteve të reja

Së fundmi është mbajtur një panel i organizuar nga Komisioni për Siguri dhe Bashkëpunim Eropian (KSBE) , i njohur edhe si Komisioni i Helsinkit i SHBA-ve, në të cilin është diskutuar për ndarjen e Rusisë.

30 Qershor 2022, 10:07 Nga j.c
Analizë nga Blic: Ballkanizimi i Rusisë dhe 20 shteteve të reja
Vladimir Putin

RUSI- Perëndimi aktualisht e sheh Rusinë si kërcënimin më të madh për sigurinë botërore dhe si një nga zgjidhjet për t'i dhënë fund një kërcënimi të tillë është dobësimi i fuqisë së saj.

Së fundmi është mbajtur një panel i organizuar nga Komisioni për Siguri dhe Bashkëpunim Eropian (KSBE) , i njohur edhe si Komisioni i Helsinkit i SHBA-ve, në të cilin është diskutuar për ndarjen e Rusisë. Më parë, media të shumta amerikane, si Atlantic, Ëashington Post dhe Hill, kishin shqyrtuar mundësinë largimin e një grupi shtetesh më të vogla nga shteti më i madh në botë.

E gjithë kjo tregon se Shtetet e Bashkuara po i shqyrtojnë seriozisht këto mundësi. Megjithatë, për këtë nuk flitet vetëm në Perëndim, por edhe në Lindje, madje edhe në vetë Rusinë.

Problemet ekonomike, sanksionet, lufta dhe fakti që pjesëtarët e pakicave etnike vriten kryesisht në pushtimin rus po shkaktojnë pakënaqësi në rritje me qeverinë në Moskë.

Ballkanizimi i Rusisë

Ka një numër të madh artikujsh mbi këtë temë, shumë prej të cilëve janë dekada të vjetra, dhe disa tani, me pushtimin rus të Ukrainës, janë bërë më aktuale. Nëse Europa dhe Perëndimi nuk arrijnë të përgatiten, pasojat do të jenë të ngjashme me ato pas rënies së BRSS (bashkimit sovjetik), siç është pushtimi rus i ish-Bashkimit Sovjetik ose lufta e përgjakshme e tij në Ukrainë, pohon eksperti sllovak Juraj Mesik.

Sipas Mesikut, dështimi i politikanëve perëndimorë të papërgatitur për të dhënë një përgjigje të hershme mund të çojë në ballkanizimin afatgjatë të Rusisë së sotme, territori i së cilës është pesëdhjetë herë më i madh se territori i ish-Jugosllavisë. Përveç kësaj, ndryshe nga ish-RSFJ, ajo ka armë bërthamore.

Si supozoi se kolapsi i Rusisë do të bëhej një temë kryesore për dekadën e ardhshme. Megjithatë, pushtimi rus i Ukrainës ndryshoi në mënyrë dramatike ngjarjet. Mesik tani beson se rrënimi do të ndodhë në 3-5 vitet e ardhshme. Krimea dhe Donbasi do të kthehen në Ukrainë, Abkhazia dhe Osetia e Jugut në Gjeorgji, Transnistria në Moldavi. Ai gjithashtu beson se Ishujt Kuril dhe Karelia do të ribashkohen me Japoninë, përkatësisht me Finlandën.

Gjithashtu nuk do të ishte e tepërt të sugjerohej se rusët që jetojnë në Shën Petersburg, Urale, Siberi dhe Lindjen e Largët nuk do të duan të mbeten nën sundimin e Moskës. Sidomos pasi njerëzit në Urale dhe Siberi e shohin Moskën si një parazit të pangopur. Prandaj, është shumë e mundur që së shpejti të shfaqen disa vende rusishtfolëse.

Defederalizimi

Alexander Atkind shkruan në një artikull për "Moscoë Times" për rënien e Federatës Ruse.

"Çfarë ndodhi me Perandorinë Ruse?" Ajo u shpërbë në fund të luftës imperialiste. Çfarë ndodhi me Bashkimin Sovjetik? Ajo u shpërbë në fund të Luftës së Ftohtë. Çfarë do të ndodhë me Federatën Ruse? Përgjigja është e qartë, edhe nëse trishton shumë”, tha ai.

Dhe ndërsa në Perëndim flasin për dekolonizim, Atkind bën dallimin mes këtij dhe defederalizimit.

“Të gjitha perandoritë u zhdukën në shekullin e 20-të, në një proces të quajtur “dekolonizim”… Cili është ndryshimi midis një federate dhe një perandorie? Federata përcaktohet nga hyrja dhe dalja e lirë e anëtarëve të saj. Perandoritë mbahen me forcë, ndërsa federatat nuk e kundërshtojnë shpërbërjen e tyre. Në fillim të shekullit të 20-të, ajo u quajt e drejta për vetëvendosje, duke përfshirë edhe shkëputjen"

Ky parim përmbahet në Deklaratën e të Drejtave të Popullit të Rusisë, e cila u miratua nga bolshevikët në nëntor 1917. Më vonë u zhduk nga tekstet kushtetuese. Atkind thotë se ai nuk po bën thirrje për rënien e Federatës Ruse, por për ta parashikuar atë dhe se kjo mund të ishte shmangur nëse Rusia nuk do të kishte nisur luftën me Ukrainën.

“Në sa pjesë do të ndahet federata dhe a do të korrespondojnë këto pjesë me demarkacionet aktuale të republikave dhe krahinave të saj? Sido që të jetë, njerëzit do të vendosin. Në nivel lokal, institucionet ekzistuese, liderët dhe kufijtë do të kenë një rol për të luajtur në zbatimin e 'të drejtës për vetëvendosje, përfshirë shkëputjen'. Por ka shumë faktorë të tjerë vendimtarë: ekonomikë dhe kulturorë, vendas dhe ndërkombëtarë. Shtetet e reja do të jenë të ndryshme: disa do të jenë demokratike, të tjera autoritare. Ata të gjithë do të jenë më të lidhur me fqinjët e tyre, partnerët e tyre tregtarë dhe të sigurisë, sesa me 'paraardhësin' e tyre të vjetër, të rraskapitur dhe të neveritshëm".

Deri në 20 shtete të reja

Federata e vështirë Ruse përbëhet nga 85 "entitete federale", 22 prej të cilave janë republika që përfaqësojnë grupe etnike jo-ruse, duke përfshirë Kaukazin e Veriut dhe Vollgën Qendrore, dhe rajone të shumta me identitete të ndryshme që ndihen gjithnjë e më shumë të tjetërsuar nga Moska, sipas Hill.

Në vend që të përpiqet për decentralizim për të akomoduar aspiratat rajonale, Kremlini po zvogëlon autonominë e tyre. Kjo është e dukshme në ligjin e gjuhëve, i cili është krijuar për të promovuar "rusifikimin" dhe planifikon të bashkojë dhe eliminojë disa rajone.

Presioni po rritet në të gjithë vendin, me zemërimin në rritje ndaj guvernatorëve lokalë të emëruar nga Kremlini dhe pakënaqësinë që Moska po përvetëson burimet e tyre. Në të vërtetë, rajone të tilla si Sakha dhe Magadan në Lindjen e Largët, me pasurinë e tyre të konsiderueshme minerale, mund të jenë shtete të suksesshme pa shfrytëzim nga Moska.

Kjo mund të krijojë një mori vendesh të reja në Evropë dhe Azi: Karelia Lindore (Karelia Ruse), Ingria (rajoni i Leningradit), Prusia Lindore (rajoni i Kaliningradit - nëse nuk bashkohet me Poloninë ose Lituaninë), Çeçeni, Ingushetia, Osetia e Veriut-Alania, Circassia, Kalmykia, Buryatia, Siberia, Republika Komi, Yakutia, Tuva, Udmurtia, Chuvashia, Tatarstan dhe Bashkortostan.

Ndarja në pesë shtete

Megjithatë, disa analistë kanë përmendur më parë ndarjen në pesë rajone/shtete më të mëdha. Kulturologu I. Yakovenko beson se arsyeja kryesore për proceset e shpërbërjes do të ishte procesi i pabarabartë i modernizimit të tregut në rajone të ndryshme të Rusisë, gjë që rrit izolimin ekonomik të këtyre rajoneve nga njëri-tjetri. Yakovenko identifikon rajonet e mëposhtme në të cilat, sipas tij, Federata Ruse mund të shpërbëhet: veriu dhe jugu i Rusisë, Siberia, Kaukazi i Veriut dhe kufiri ndërkontinental.

Lidhja me fqinjët

Si në çdo vend me kufij tokësorë, Rusia është shtëpia e shumë grupeve etnike të lidhura ose identike me grupet etnike titullare të vendeve fqinje. Në disa prej këtyre rajoneve kufitare janë shprehur ide irredentiste për ribashkimin e popujve të ndarë. Në Buryatia dhe dy rrethe autonome Buryat, njëra prej të cilave është Distrikti Ust-Ord Buryat, ideja e bashkimit me Mongolinë shprehet si pjesë e idesë së Pan-Mongolizmit.

Disa nacionalistë kazakë duan të rifitojnë Orenburgun, ish-kryeqytetin e Republikës Socialiste Sovjetike të Kazakistanit dhe tani pjesë e Rusisë në rajonin e Orenburgut. Ideja e bashkimit të Finlandës dhe Karelisë në Finlandën e Madhe (çështja Kareliane) dikur ishte e popullarizuar në mesin e një pjese të popullsisë në Finlandë dhe Karelia.

Marrë dhe përkthyer nga Blic. 

vladimir putin rusia

Sondazh

Poll

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe