LIVE UPDATES
Bota

Xi Jinping 'del' nga Kina për herë të parë që nga fillimi i pandemisë

Xi pritet të kalojë dy ditë në qendrën financiare dhe të marrë pjesë në një sërë ngjarjesh zyrtare

30 Qershor 2022, 09:45 Nga d.d
Xi Jinping 'del' nga Kina për herë të parë që
Xi Jinping

KINË- Udhëheqësi kinez Xi Jinping, është larguar nga Kina për herë të parë që nga fillimi i pandemisë, duke mbërritur në Hong Kong sot përpara 25 vjetorit të dorëzimit të qytetit nga sundimi britanik në kinez.

Sipas CNN, Xi pritet të kalojë dy ditë në qendrën financiare dhe të marrë pjesë në një sërë ngjarjesh zyrtare për të shënuar dorëzimin e 1 korrikut dhe ceremoninë e inaugurimit të udhëheqësit të ardhshëm të Pekinit të emëruar të qytetit John Lee, një ish-oficer policie dhe shef sigurie.

Kina qëndron e izoluar nga bota në ndjekjen e një qasjeje me tolerancë zero ndaj virusit me kufijtë ndërkombëtarë të vendit të mbyllur dhe udhëtime të kufizuara rreptësisht. Në pothuajse 900 ditët që kur Xi u largua për herë të fundit nga Kina më 17 janar 2020, aktivitetet e tij diplomatike janë kufizuar në samite virtuale dhe video-konferenca, duke i dhënë një rëndësi të veçantë udhëtimit të tij në Hong Kong.

Nëse llogarisim kostot dhe përfitimet totale, politikat tona Covid janë më ekonomike dhe më efektive”, tha Xi, duke shtuar se Kina kishte aftësinë të vazhdonte qasjen e saj zero-Covid “deri në fitoren përfundimtare”.

Ndërsa Hong Kongu është ndikuar shumë nga politikat shëndetësore pa kompromis të Pekinit , zbatimi i kontrolleve të rrepta të karantinës dhe kufirit, si dhe masat e imponuara për distancimin shoqëror, ai deri më tani ka shmangur llojin e bllokimeve të zgjatura në të gjithë qytetin ose testimin e detyrueshëm masiv që shihet në qytetet kontinentale.

Hera e fundit që Xi vizitoi Hong Kongun për të shënuar dorëzimin ishte në vitin 2017, për përvjetorin e 20-të, kur u ndesh me rrugë plot me protestues pro-demokracisë. Por këtë vit nuk priten protesta. Shumica e grupeve pro-demokratike të Hong Kongut janë shpërndarë pas miratimit të ligjit gjithëpërfshirës të sigurisë kombëtare të qytetit dy vite më parë.

xi jinping kiine

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë