LIVE UPDATES
Bota

50 vjet pasi njeriu i parë zbarkoi në Hënë: Rusia, India dhe vende të tjera po luftojnë për polin jugor hënor

Për shumë kombe që marrin pjesë në garën e re hapësinore, qëllimi nuk është vetëm të vizitojnë Polin e Jugut, por të ndërtojnë një prani të përhershme atje. Gjithashtu kërkimi për të krijuar një prani të qëndrueshme në Hënë do të shërbejë gjithashtu si një hap drejt Marsit, thonë shkencëtarët.

19 Shtator 2023, 17:56 Nga f.i
50 vjet pasi njeriu i parë zbarkoi në Hënë: Rusia, India dhe
foto ilustruese

SHBA- Midis 1969 dhe 1972, SHBA zbarkoi 12 astronautë në Hënë si pjesë e programit Apollo, i cili u krijua kryesisht për të mposhtur ish- Bashkimin Sovjetik në hënë në garën e Luftës së Ftohtë. Tani, më shumë se 50 vjet pasi njeriu i parë zbarkoi në Hënë, interesi po rritet sërish për të vizituar fqinjin tonë qiellor. 

Megjithatë, këtë herë, kombet që fluturojnë në hapësirë ​​po shikojnë polin jugor hënor, i cili është bërë një pikë e nxehtë për eksplorimin e hapësirës afatshkurtër dhe afatgjatë, shkruan CNNgreece.

Roveri rus hënor Luna 25 u përpoq të ulej pranë Polit të Jugut në gusht. Ai u rrëzua pas komunikimeve të çrregullta pas një manovre të madhe orbitale, duke krijuar një krater 33 këmbë (10 m) të gjerë në rajonin juglindor të Hënës. Ndërkohë një sukses i rrallë në përpjekjen për uljen në Hënë erdhi në gusht 2023 kur India u bë kombi i parë që zbarkoi pranë polit jugor hënor me misionin Chandrayaan-3.

Eksploruesit kanë konfirmuar praninë e squfurit, një përbërës i ndërtimit të infrastrukturës që mund të jetë kyç për kampet e ardhshme. Për shumë kombe që marrin pjesë në garën e re hapësinore, qëllimi nuk është vetëm të vizitojnë Polin e Jugut, por të ndërtojnë një prani të përhershme atje. Gjithashtu kërkimi për të krijuar një prani të qëndrueshme në Hënë do të shërbejë gjithashtu si një hap drejt Marsit, thonë shkencëtarët.

"Ndërsa ne mund të kemi teknologjinë për të dërguar njerëz për të vizituar Planetin e Kuq, kostoja është jashtëzakonisht e lartë dhe "asnjë qeveri nuk ka oreks për të investuar atë shumë parash," tha Burns.

Kostoja logjistike dhe njerëzore e krijimit të një kolonie në Mars është gjithashtu një pyetje e hapur që kërkon kërkime të gjera. Me rifillimin e garës së kthimit në Hënë, mund të kalojnë ende dekada para se dikush të zbresë në Mars.

astronaute hena planeti mars

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN