LIVE UPDATES
Bota

Artikulli/ Gjermania dhe Franca bëjnë plan reformash në BE përpara bisedimeve të zgjerimit

Raporti, i përgatitur nga një grup prej dymbëdhjetë ekspertësh të pavarur, fillimisht u porosit nga ministrja franceze e Evropës, Laurence Boone dhe homologja e saj gjermane, Anna Lührmann në janar për të reflektuar mbi reformat që BE-ja do të duhet të ndërmarrë për të qenë e përshtatshme për zgjerimin e ardhshëm.

19 Shtator 2023, 17:42 Nga I.A
Artikulli/ Gjermania dhe Franca bëjnë plan reformash në BE
BE

 

GJERMANI- Një raport eksperti franko-gjerman mbi mënyrën më të mirë të reformimit të BE-së për ta përgatitur atë për pranimin e anëtarëve të ardhshëm pritet t'u paraqitet ministrave të çështjeve evropiane të martën. Raporti, i përgatitur nga një grup prej dymbëdhjetë ekspertësh të pavarur, fillimisht u porosit nga ministrja franceze e Evropës, Laurence Boone dhe homologja e saj gjermane, Anna Lührmann në janar për të reflektuar mbi reformat që BE-ja do të duhet të ndërmarrë për të qenë e përshtatshme për zgjerimin e ardhshëm.

Teksti, i siguauar nga Euractiv, titullohet "Në lundrimin në det të hapur" për të nënvizuar sfidën e përfaqësuar nga nevoja për integrimin e mundshëm të rreth dhjetë vendeve në bllok. Ministrat e shtetit francez dhe gjerman për Evropën, Laurence Boone dhe Anna Lührmann, theksuan në një intervistë se të dy vendet kanë besim se reforma e pjesshme institucionale e BE-së do të jetë e mundur brenda këtij viti.

Shumicë e kualifikuar, aderim gradual

Me raportin, Parisi dhe Berlini dëshirojnë të paraqesin debatin e reformës në një kënd më të gjerë sesa thjesht nëse traktatet e BE-së duhet të rinegociohen apo jo dhe të shikojnë opsione alternative. Ndryshimi i traktateve do të kërkonte unanimitet të të 27 vendeve anëtare dhe do të përballet me pengesa, pasi mosmarrëveshjet për shumë çështje të mprehta do të lindnin në rast të një rinegocimi.

Në raport, ekspertët shikuan më nga afër mekanizmat vendimmarrës brenda bllokut, ku propozojnë ripërcaktimin e shumicës së cilësuar në 60% të shteteve anëtare që përfaqësojnë 60% të popullsisë së BE-së në vend të 55% të vendeve që përfaqësojnë 65% të popullsia aktualisht. Unanimiteti nuk duhet të jetë më gjë tjetër veçse përjashtim, ndërkohë që duhet të inkurajohet përdorimi i 'klauzolave ​​kalimtare' sipas të cilave disa fusha të politikave mund të votohen nën një shumicë të cilësuar (QMV).

Shtytja vjen pasi gjatë një viti e gjysmë të kaluar që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, vendimet mbi masat kufizuese të bllokut kundër Moskës ose në favor të mbështetjes ushtarake për Ukrainën ishin vonuar për shkak të këmbënguljes së Hungarisë për të përdorur të drejtën e vetos. Në nivelin institucional të BE-së, ekspertët këshillojnë ruajtjen e tavanit aktual të numrit të eurodeputetëve, në 751, gjë që do të kërkonte një llogaritje të re kombëtare. Sipas raportit, duhet të ketë gjithashtu një numër më të vogël të Komisionerëve Evropianë (aktualisht një anëtar për çdo shtet) ose të paktën një prioritet të qartë për të ruajtur një dinamikë brenda Komisionit Evropian.

Zgjerimi i BE-së deri në vitin 2030 është i realizueshëm, por vetëm nëse kandidatët dhe vetë blloku dyfishojnë përpjekjet e tyre, tha Komisioneri i Zgjerimit Olivér Várhely, duke shtuar se Komisioni Evropian do të bëjë propozime thelbësore për zgjerim në tetor.

Grupi i ekspertëve foli gjithashtu në favor të një rritje të buxhetit të BE-së, veçanërisht nëpërmjet burimeve të veta, pasi udhëheqësit e BE-së vazhdojnë të krijojnë fonde të reja të nevojshme në rrethana krize. Raporti ka gjithashtu një seksion mbi shtetin e së drejtës, duke rekomanduar forcimin e të ashtuquajturës procedurë të nenit 7, e cila duhet të mundësojë sanksionimin e kapitaleve të shteteve anëtare që shkelin vlerat themelore të bllokut.

Një kapitull i rëndësishëm ka të bëjë me metodën e reformave, duke ngritur pyetjen se deri në çfarë mase dhe në çfarë kushtesh BE-ja mund t'u ofrojë vendeve kandidate një zgjerim gradual, falë të cilit ata tashmë mund të marrin pjesë në politika të caktuara përpara anëtarësimit të tyre zyrtar. Ideja e 'integrimit gradual' nuk është e re, pasi ajo ishte përfshirë tashmë në metodologjinë e re të zgjerimit të Komisionit Evropian të propozuar në fillim të mandatit aktual dhe është ndjekur në nivele të ndryshme me Ballkanin Perëndimor dhe me Ukrainën .

Raporti i ekspertëve propozon që BE-ja mund të ecë përpara në katër qarqe: “1. Rrethi i brendshëm; 2. Vetë BE-ja; 3. Anëtarët e asociuar; 4. Komuniteti Politik Evropian.” Megjithatë, deri më tani një qasje e tillë e Evropës 'me shumë shpejtësi' është kritikuar nga ithtarët e zjarrtë të zgjerimit të BE-së dhe anëtarët e ardhshëm.

Afati kohor i zgjerimit

Ministrat e çështjeve evropiane pritet të japin komente mbi shtytjen franko-gjermane në takimin e tyre të rregullt të martën. Megjithatë, raporti përfaqëson vetëm një nga kontributet e shumta në debatin e zgjerimit dhe reformës së bllokut. Por shtetet e tjera anëtare po punojnë gjithashtu mbi vizionin e tyre përkatës për reformat e BE-së. Ekspertët nga Balltiku, Danimarka, Finlanda, Polonia dhe Suedia botuan një punim në korrik me idetë e tyre për një bllok të reformuar dhe të zgjeruar.

Megjithatë, ajo vjen pikërisht pasi udhëheqësit e BE pritet të diskutojnë normën e përthithjes së bllokut dhe reformat e nevojshme kur të takohen për një samit jozyrtar në Granada nën presidencën spanjolle të Këshillit të BE në fillim të tetorit. Pas kësaj, Komisioni Evropian pritet të publikojë raportet vjetore të zgjerimit për progresin e shteteve kandidate në mes të tetorit ose në fillim të nëntorit.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në 13 shtator bëri kërkesën për zgjerimin e bllokut duke e quajtur atë katalizator për përparimin, por nuk arriti të parashtrojë objektiva konkretë. Mbi këtë bazë, liderët e BE-së pritet të vendosin në dhjetor nëse do të hapin apo jo negociatat e pranimit me Ukrainën dhe Moldavinë. Edhe pse ekspertët franko-gjermanë sugjerojnë caktimin e një date të zgjerimit, tre diplomatë të BE-së thanë se nuk prisnin ndonjë "rezultat të shpejtë" se në cilën rrugë do të merrnin axhendën e reformave të BE-së.

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel muajin e kaluar sugjeroi që vendet e Ballkanit Perëndimor dhe vendet e tjera kandidate për në BE, si dhe BE-ja, duhet të jenë gati për zgjerim deri në vitin 2030, megjithëse kjo është pritur me skepticizëm. Autorët e raportit mbështesin objektivin e Michel për 2030, duke argumentuar se Komisioni i ardhshëm Evropian duhet të angazhohet për qëllimin e vitit 2030 dhe të bjerë dakord se si ta bëjë zgjerimin e BE-së gati deri atëherë.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në fjalimin e saj mbi Gjendjen e Bashkimit javën e kaluar, tha se kishte ngarkuar ekzekutivin e BE-së që të dilte me një seri rishikimesh të politikave para zgjerimit për t'u përgatitur për shtimin e anëtarëve të rinj, duke përfshirë një shqyrtimi se si do të dukeshin institucionet e BE-së në një BE të zgjeruar.

be laurence boone anna lührmann

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN