LIVE UPDATES
Bota

‘Bombë në Ballkan’, mediat greke shkruajnë mbi dokumentin për planin për Shqipërinë e Madhe, Serbinë dhe Kro

16 Prill 2021, 17:31 Nga DOSJA
‘Bombë në Ballkan’, mediat greke shkruajnë mbi

GREQI– Dikush nuk ka nevojë të jetë ekspert në historinë e Ballkanit për të kuptuar se ekzistojnë një numër konfliktesh etnike të pazgjidhura që nuk lejojnë që shtetet dhe popujt të “qetësohen” dhe të përpiqen të ecin përpara, duke lënë pas të kaluarën e përgjakshme.

Sipas mediave greke, plani për të ndarë kufinjtë në Ballkanin Perëndimor është një ‘bombë’ gati në shpërthim, dhe jo vetëm kaq. Herë pas here, në një nga vatrat që nuk kanë ndalur së ndezuri pas shpërbërjes së dhunshme të Jugosllavisë, shpërthen një zjarr i madh, i cili kërcënon të zhvillohet në një tragjedi të re dhe të djegë tërë rajonin.

Herë në Kosovë, herë në Maqedoninë Veriore, herë në Bosnjë dhe Hercegovinë, zhvillimet vijnë për të na kujtuar se asgjë nuk ka mbaruar. Kjo është diçka që jo vetëm populli, por edhe sundimtarët e dinë dhe e kuptojnë, si në Ballkan ashtu edhe në BE. Dhe nganjëherë ata vendosin plane në tryezë duke e zgjidhur njëherë e përgjithmonë konfliktet.

“Dokumenti argumenton se pengesat kryesore për integrimin më të shpejtë të shteteve të Ballkanit në BE janë çështjet e pazgjidhura kombëtare të serbëve, kroatëve dhe shqiptarëve, të cilat duhet të zgjidhen përmes krijimit të një Serbie të Madhe, një Shqipërie të Madhe. Dhe një të Kroacie të Madhe “,– vëren agjencia.

Kjo përkthehet, në praktikë, në një numër ndryshimesh të rëndësishme në hartë: Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë, përveç zonave me shumicë serbe që do t’i jepen Beogradit. E njëjta gjë do të ndodhë me Republikën serbe të Bosnjës, ndërsa pjesa kroate që do të dalë nga shpërbërja e Bosnje dhe Herzegovinës do të bashkohet me Kroacinë.

Zbulimi i ekzistencës së këtij projekti (megjithëse jozyrtar) tashmë po provokon një reagim zinxhir. Sefik Dzaferovic, një anëtar i Triadës që drejton vendin, i bëri thirrje Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel t’i japë fund një debati që mund të çojë në një luftë të re.

E vërteta sipas medias, është se kjo çështje dhe pazar për të ndryshuar hartën e Ballkanit nuk është asgjë e re. Në fakt, ajo është diskutuar në nivelin e krerëve të shteteve, midis Presidentit Serb Aleksandër Vuçiç dhe ish homologut të tij në Kosovë, Hashim Thaçi – dhe madje me inkurajimin dhe mbikëqyrjen e lartë të Shteteve të Bashkuara gjatë qeverisjes së tij.

Sipas raporteve, Vuçiç kërkoi autonominë e enklavës serbe në veri të Kosovës dhe zhbllokimin e negociatave të pranimit të vendit të tij me BE, në këmbim të njohjes së pavarësisë së Kosovës, diçka që në fillim nuk dukej të ndodhte.

Çështja, megjithatë, nuk është mbyllur përfundimisht. Aq më tepër që një numër vendesh evropiane, me Francën të parën që vazhdojnë të bllokojnë zgjerimin në Ballkanin Perëndimor derisa të marrin përgjigje pyetjet “ekzistenciale” në rajon.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

rajoni rajoni charles michel letra per kufijte e janez jansa šefik džaferović charles michel letra per kufijte e janez jansa šefik džaferović

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni