LIVE UPDATES
Aktualitet

Yuri Kim-hetuesëve të BHK: Jeni bërë tmerri i kriminelëve e heronjtë e fëmijëve!

20 Dhjetor 2021, 10:34 Nga DOSJA
Yuri Kim-hetuesëve të BHK: Jeni bërë tmerri i

TIRANË– Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim e konsideron vitin 2021 si vitin e kthesës së Shqipërisë në luftën kundër krimit dhe korrupsionit. Në fjalën e saj në ceremoninë e ndarjes së certifikatave për hetuesit e Byrosë Kombëtare të Hetimit, Kim tha se të gjithë agjentët kishin bërë një detyrë të shkëlqyer, duke u shprehur se ishin kthyer në inspirim për të gjithë të rinjtë. Ndër të tjera në fjalën e saj, ambasadorja u shpreh e me punën e bërë, agjentët e BKH-së i kishin futur tmerrin kriminelëve.

“Kur kam ardhur këtu për herë të parë në janar të vitit 2020 është zhvilluar një aktivitet për reformën në drejtësi saktësisht në këtë sallë ku ndohemi sot. Ka qenë shfaqja jonë e parë publike së bashku. Mbaj mend që u kam thënë auditorit që plotësisht bija dakord me komentet e ambasadorit Soreca, e thash para 2 vitesh, e them edhe tani, cfarëdo të thoni do jetë saktësisht ajo që edhe unë besoj. Na bën të gjithëve të lumtur që shohim flamurin shqiptar, amerikan dhe të BE-së së bashku, sepse nuk mund të ketë asnjë më shumë shpresëdhënëse. Jam e kënaqur që  kthehem në këtë ceremoni certifikimi dhe t’ju shoh të merrni kredencialet tuaja zyrtare. Ju e keni filluar punën tuaj, sikurse dhe klasa e parë e FBI me 34 agjentë në 1908 në Amerikë, ju tashmë po e ngrini BKH tani në një shtyllë që mbështet demokracinë e Shqipërisë dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Ashtu si ata agjentë të parë, suksesi në këtë luftë do të mbështetet në punën e rëndësishmë që ju bëni cdo ditë. Nuk do të jetë e lehtë dhe e shpejtë por nënkupton shumë punë dhe cdo ditë duhet të shfaqesh të injorosh atë që thonë të tjerët por duhet të qëndrosh i fokusuar. Më ka lënë shumë mbresa ndejnja juaj e detyrës për të ndërmarrë detyra në emër të bashkëqytetarëve tuaj, për të korrigjuar një sistem që në të kaluarën i ka mbyllur sytë nga praktikat korruptive dhe ku individët kanë vepruar pa u ndëshkuar. Më ka lënë mbresa guximi juaj për të mbrojtur drejtësinë dhe për të hetuar këdo, pavarësisht nga pozicioni apo pasuria e tij për ta bërë shqipërinë më të fortë dhe më të pasur. Ndërsa fitoni përvojë, puna juaj po ndërton një BKH që do zë vendin e saj krah FBI amerikane dhe kolegëve ndërkombëtare. Prokuror Kraja përgëzoj SPAK në 2 vjetorin e krijimit të tij. Veprimet flasin më fortë se fjalët, gjithmonë, dhe mendoj se në këto 2 vite që kur SPAK është bërë realitet kemi parë një veprim që ngrihet mbi një veprim tjetër, dhe mendoj se i gjithë vendi është mahnitur nga gjithcka që ka ndodhur. Gjithë vendi ka qenë në pritje të këtij casti. Qeveria e SHBA përkrah popullit shqiptar dëshiron të falenderojë prokurorët e përkushtuar SPAK për punën e tyre të palëkundur kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Është vecanërisht domethënës fakti që BKH dhe SPAK janë këtu se vetëm bashkë për të festuar ngjarje të rëndësishme. Vetëm së bashku mund të merrni ëpërsipër dhe të keni sukses në rastet më të rëndësishme, në zbulimin dhe hetimin e atyre që kërkojnë të dëmtojnë të tjerët ndërsa pasurojnë veten dhe sigurimin e drejtësisë për popullin. Ky partneritet e bën SPAK të fuqishëm në mënyrë unike, ju nxis të punoni me njëri tjetrin për të garantuar të mbeteni të lidhur, dhe që prokurorët dhe hetuesit të ecin së bashku krah për krah, sup më sup. Viti 2021 ishte pika e kthesës për luftën e Shqipërisë kundër krimit të orgnaizuar dhe korrupsionit. BKH hap një kapitull të ri të institucioneve gjyqësore të pavarura dhe të besueshme. Reforma në drejtësi nuk do të jetë e lehtë, e shpejtë apo e përsorur, por ne do të vazhdojmë të bëjmë përpara, hap pas hapi dhe kur të biem do të ngrihemi sërish kur t ëshikojmë që kolegët tanë bien, do t’i ndihmojmë të ngrihen. Pika kyce është që të ngrihesh në këmbë, të ecësh përpara pavarësisht cfarë thonë të tjerët. Qëndroni të sigurt që kur të punoni me partnerë të tjerë do të jetë më e lehtë dhe më e përsosur me kalimin e kohës. Në këtë 2 përvjetor të SPAK duhet të jeni krenar që jeni duke u bërë heronjtë e fëmijëve, dhe tmerri i kriminelëve. Ata që kishin menduar se kurrë nuk do të kapeshin, ata që kishin menduar se mund të arratiseshin, që kane menduar se kishin mik, të afërm, para, që kurrë nuk do të mbaheshin llogaridhënës për krimet e tyre, atyre ditëve po u vjen fundi. Ju jeni shpresa e vendit dhe për ketë ju përgëzoj , ju falenderoj dhe ju nxis.”, u shpreh ndër të tjera ambasadorja Kim.

LAJMI KRYESOR: 2 vjet BKH/ Kim: 2021, viti i kthesës! Soreca: SPAK po godet, politikanët kanë frikë

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike 2 vjet bkh yuri kim 2 vjet bkh yuri kim

Sondazh

Poll

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind