KRYESORET
Aktualitet

2 vjet BKH/ Kim: 2021, viti i kthesës! Soreca: SPAK po godet, politikanët kanë frikë

20 Dhjetor 2021, 11:01 Nga DOSJA
2 vjet BKH/ Kim: 2021, viti i kthesës! Soreca: SPAK po godet,

TIRANË– Mesazhe të forta nga ndërkombëtarët lidhur me Drejtësinë në vend. Në 2-vjetorin e ndarjes së certifikatave për agjentët e Byrosë Kombëtare të Hetimit dhe hetuesit e SPAK, Yuri Kim dhe Luigi Soreca shprehën edhe njëherë mirënjohjen e tyre. Ishte ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ajo që e konsideroi vitin 2021 si vitin e kthesës së Shqipërisë në luftën kundër krimit dhe korrupsionit, duke përgëzuar SPAK e BKH për punën e bërë.

Ndërsa ndër fjalën e saj shtoi se këto dy struktura kishin future tmerrin në radhët e kriminelëve. Ndërkohë që kolegu, ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri Luigi Soreca gjithashtu ishte në të njëjtën “linjë” me Kim, duke u shprehur se gjatë viteve të fundit kanë parë progres në luftën kundër krimit dhe korrupsionit. Po ashtu, ai shtoi se frika që dikur ishte në anën e prokurorëve edhe të gjyqtarëve, por tashmë po kalon në anën tjetër, duke nënkuptuar shkelësit e ligjit. Madje shtoi se më lëvizjet e fundit, duke nënkuptuar arrestimin e ish-ministrit të Mjedisit, Lefter Koka, frika kishte kapur edhe politikanët e korruptuar.

Kreu i SPAK Arben Kraja, në ceremoninë e zhvilluar sot për shpërndarjen e certifikatave për BKH dhe SPAK, ka deklaruar se në prill të vitit 2022 do të plotësohet struktura e Byrosë Kombëtare të Hetimit me 32 anëtarë. Sipas Krajës, në SPAK është ngritur qendra e përgjimeve dhe laboratori digjital.

Kraja ka ironizuar kryedemokratin Lulzim Basha, duke i përmendur Vettingun në Politikë. Në fjalën e tij, në ceremoninë e sotme, Kraja tha se SPAK është kthyer në shpresë, madje edhe për skeptikët. Edhe pse nuk përmendi emra, shefi i SPAK la të kuptohet se Basha, edhe pse një nga mosbesuesit më të mëdhenj, kërkon që procesi i vettingut në politikë të bëhet nga kjo strukturë.

Ambasadori i Bashkimit Evropian, Luiggi Soreca, duke folur në ceremoninë e zhvilluar sot për shpërndarjen e certifikatave për BKH dhe SPAK, u shpreh se tanimë situata në Shqipëri ka ndryshuar, ku në qoftë se deri dje kishim një stepje dhe një frikë për hetim nga ana e prokurorëve dhe gjyqtarëve, të cilët ishin të pafuqishëm ndaj kriminelëve dhe politikanëve, tanimë frika ka kaluar pikërisht në anën e këtyre të fundit.

Kryetarja e Byrosë Kombëtare të Hetimit, Aida Hajnaj, në fjalën e saj në ceremoninë e zhvilluar sot për shpërndarjen e certifikatave për BKH dhe SPAK, u shpreh se kualifikimi i vazhdueshëm mbetet prioritet i BKH-së. Po ashtu ajo theksoi BKH do të ketë vetëm hetues të shkëlqyeshëm, ndërsa shtoi se suksesi i BKH është edhe falë mbështetjes së ndërkombëtarëve.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

VD: Kreu i SPAK ironi me Bashën: S’na besonte, tani do të na ngarojë detyra të tjera

Kryetarja e BKH, Hajnaj: Do të ketë vetëm hetues të shkëlqyeshëm, luftë korrupsionit

Ambasadori i BE. Soreca: Politikanët dhe kriminelët i ka kapur frika nga SPAK

BKH, Yuri Kim e qartë: Jeni bërë tmerri i kriminelëve, ju nxis, vazhdoni punën!

Ngrihet në SPAK qendra e përgjimeve/Kraja: Në prill 2022 plotësohet struktura e BKH

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Akuza për Spiropalin, Berisha: Yt shoq i jep tender vëllait tënd, lumturoni njëri-tjetrin

Akuza për Spiropalin, Berisha: Yt shoq i jep tender vëllait tënd, lumturoni njëri-tjetrin

Berisha: Butrinti s'është prona e Ramës. Shoqëria Civile: Duam popullin në këmbë doktor

Spiropali: Doktor mendon se je zgjedhur në PD por je në rrugë qorre, rri aty Flamur...si shkop

“Mos ulërit”, Paloka-Felajt: Ik moj budallaqe, legene

Berisha në krye të PD-, Çupi: Jam e dëshpëruar! Lajm i keq për demokratët

Berisha në krye të PD, Duma: Të respektohet vullneti i demokratëve

Berisha në krye të PD, Pampuri: Unë jam me SHBA

Berisha në krye të PD, Sula: Një pjesë e njohin

Protesta/ Avokati: Ligjin e Butrintit po ia bëjnë dhuratë ministrit të jashtëm grek, s'është rastësi

Rrëzohet kërkesa e Vasilit për debat, Balla: Shkresa që erdhi në Kuvend s'mbante firmën e non-gratas

Berisha në krye të PD, Balla: Dje kishte tre gara të forta, ajo me Ibsenin s’dihej si do dilte

Vijon AKSIONI, ‘Shqiponjat’ blindojnë Elbasanin pas rrëfimeve të Nuredin Dumanit

Zgjedhjet në PD/ Shkëlzen Berisha voton për kreun e ri të PD në selinë blu

Elbasani ‘përmbytet’ në pikun e vapës, ujërat e zeza mbushin qytetin

Synonte të bëhej ministër me Bashën, Andi Lila 'kthen', shfaqet sot me Ramën e Veliajn

‘Lufta’ mes tyre zhvillohet në Gjykatë, Veliaj e Duka bëhen bashkë për ‘Kupën e Botës’

Silva i jep dhuratën e veçantë Ramës, kryeministri: E paskeni studiuar gjatësinë time

Bregdeti në Shëngjin mbulohet nga pluhuri i verdhë, IKMT: Dyshohet se është hedhur nga anijet

Zgjedhje në PD/ Ibsen Elezi e nis me disavantazh: Kam vëzhgues, por anëtarë në Komisione jo

Targa italiane, armë dhe vila luksoze/ Ç'nuk u pa nga aksioni "Plumbi i artë"

Frikë se Gjykata s'i jep të drejtë? Berisha: S'ka vendim që ndal këtë mision historik

Sali Berisha shkon në selinë e PD, e shoqëron bashkëshortja

Presidenti, Balla: S'e kuptoj tërheqjen e PD, ne e respektojmë marrëveshjen

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër