LIVE UPDATES
Aktualitet

Historia përsëritet…! Atentat me eksploziv në Vlorë, plagoset Endri Sadedinaj

19 Dhjetor 2021, 14:20 Nga DOSJA
Historia përsëritet…! Atentat me eksploziv në Vlorë,

VLORË– Një shpërthim i fortë me lëndë plasëse ka tronditur zonën e Lungomares në Vlorë pasditen e sotme, ku i plagosur rëndë ka mbetur, biznesmeni Endri Sadedinaj. Ngjarja ka ndodhur pas orës 15:30, lagjen “10 korriku”, ku biznesmeni 34-vjeçar mendohet se ka qenë shënjestra e atentatit të ndodhur. Si pasojë e shpërthimit, 34-vjeçari ka marrë plagë të rënda në gjymtyrë dhe në fytyrë, e është dërguar me urgjencë në spitalin e Traumës në Tiranë ku edhe ndodhet në gjendje të rëndë.

Ishin banorët e lagjes të cilët të alarmuar kanë njoftuar Policinë, duke i dhënë edhe ndihmën e parë të riut që dergjej në mes të rrugës, ku sapo kishte dalë nga një parkig nëntokësor. Ndërkohë që Policia ka shkuar në vendin e ngjarjes për të zbardhur skemën e atentatit, në Babicë të Vlorës është gjetur një makinë e djegur që dyshohet se është përdorur nga autorët e ngjarjes. Megjithatë kjo nuk është hera e parë që ndaj Endri Sadedinit i kanoset jeta, pasi 4 vite më parë i është vendosur një sasi e madhe eksplozivi në makinë, e cila nuk ka shpërthyer.

Lidhur me ngjarjes asokohe, ai pretendonte se nuk kishte diheni se kush mund ta donte vdekjen e tij, duke heshtur para hetuesëve. Ndërkohë që sot, thuajse në të njëjtën datë historia përsëritet. Paraprakisht dyshohet se shkak për atentatin mund të jetë e shkuara e të riut dhe prishja e pazareve të drogës, por nuk ka ende asnjë version zyrtar nga ana e uniformave blu të Vlorës.

Nabai i një fëmije, sipas burimeve të Dosja.al, ka qenë mik i ngushtë me Isuf Brahimajn. Edhe ky mbeti i vrarë në 29 gusht 2014 me tritol në Vlorë, ndërsa brenda në makinë ndodhej me një 19-vjeçarje, e cila i shpëtoi vdekjes dhe qarkullonte me një mjet të blinduar, të cilin ia merrte hua herë pas here një personi të fuqishëm në Lushnje, deri më tani i identifikuar me inicialet R.Sh, i përfolur muajt e fundit për një ngjarje kriminale në këtë qytet.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Në kuti kartoni / Autori shpërtheu eksplozivin pasi Sadedinaj e shkeli me këmbë

Sadedinaj te Trauma/ Ja si paraqitet gjendja e tij shëndetësore, ka keq këmbët

Sot u bë atentat, Endri Sadedinaj, mik i Isuf Brahimaj të vrarë në 2014

Atentati me eksploziv në Lungomare, FNSH kontrolle kudo, shoqërohen 6 persona

Si ndodhi shpërthimi në Vlorë/ E ndoqi HAP PAS HAPI, autori shtypi butonin nga larg

I vunë tritol edhe para 4 vitesh! Biznesmeni nga Vlora kishte kërkuar azil në Francë

“Këtu!”/ Atentati me eksploziv në Vlorë, i riu rënkon nga dhimbjet, e mbulojnë me…

FOTO/ Kush është 33-vjeçari që iu bë atentat me eksploziv në Vlorë

Shpërthimi në Vlorë/ Si në vitin 2017 Sadedini i shpëtoi një tjetër atentati

Shpërthimi me eksploziv në Lungomare, MOMENTI kur personi ishte shtrirë në tokë

Atentati me eksplozivi në Lungomare, zbulohet identiteti i të plagosurit

FOTOT/ Dalin pamjet e para nga atentati në Vlorë

(f.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Aktualitet Aktualitet Endri Sadedinaj vlore Endri Sadedinaj vlore

Sondazh

Poll

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën