LIVE UPDATES
Aktualitet

SKANDAL! 253 mln euro…në kosh/ Propagandës i del boja,‘çmontohet’ rruga e Arbrit

20 Dhjetor 2021, 12:00 Nga DOSJA
SKANDAL!  253 mln euro…në kosh/ Propagandës i del

DIBËR – Vetëm pak kohë më parë u inaugurua nga vetë kryeministri Rama me bujë të madhe, por duket se Rruga e Arbrit, vetëm e tillë nuk mund të quhet, pasi ka qenë në gjendje më të mirë kur në të nuk ishin hedhur miliarda lekë. Siç duket nga fotot e shkëputura nga rruga, në disa pjesë të mira të saj janë hapur disa gropa të thella, gati një pëllëmbë, të cilat jo vetëm shëmtojnë imazhin e një rruge të mirëfilltë, por po rrezikojnë edhe jetën e udhëtarëve, të cilët e kanë pritur për shumë vite realizimin e kësaj ‘ëndrre’, e cila mesa duket edhe për ca kohë do të vijojë të jetë e tillë.

Ka qenë Gent Sejko, i cili ka publikuar në profilin e tij në rrjetet socialem disa foto të rrugës së shkatërruar dhe të hapur gjithandej, të cilat nuk kanë nevojë për shumë koment për të hedhur poshtë gjithë propagandën e qeverisë në inaugurimin e saj disa ditë më parë.

Rruga e Arbrit U hap më 29 Nëntor në mënyrë provizore, ku ishte vetë Kryeministri Rama, i cili në një video të publikuar në profilin e tij në Facebook, ‘ngriti traun’, teksa ishte i shoqëruar nga ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Baluku e ministri i Drejtësisë Ulsi Manja. Madje, në videon në fjalë, Rama bëri në këmbë rrugën e tunelit të Murrizit ku aktualisht kalohet me ByPass.

Në atë që Rama bënte me dije gjatë inaugurimit thuhej se, tashmë rruga do të bëhej për vetëm 47 minuta, nga 1 orë e 20 minuta që bëhej deri më sot. Vetë Rama shkruante se në këtë pjesë të rrugës për shkak të formacioneve gjeologjike komplekse, puna ka ecur më ngadalë dhe përfundon në pranverë. Pas Ramës, qindra qytetarë të veshur me kosutme popullore, lodra e tupanë kanë ecur me këmbë për herë të parë në këtë rrugë. Por mjaftuan vetëm disa javë përdorim që propaganda të fshihej dhe të hapeshin gropat që janë kthyer në një shenjë të korrupsionit në këtë rrugë. Banorët e Dibrës kishin kohë që ëndërronin për një rrugë, por duket se ëndrra vazhdon…

(E.H/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Aktualitet Aktualitet genc sejko hapet rruga e arbrit rruga e arbrit genc sejko hapet rruga e arbrit rruga e arbrit

Sondazh

Poll

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën