LIVE UPDATES
Aktualitet

Bilanc lufte nga aksidentet në vend, raporti i BE: Faji është i rrugëve, shteti të ndërhyjë

12 Nëntor 2019, 21:47 Nga DOSJA
Bilanc lufte nga aksidentet në vend, raporti i BE: Faji është i

TIRANË- Bilanc lufte kanë regjistruar aksidentet rrugore në vendin tonë. Sipas policisë së shtetit 10 muajt e fundit të vitit 2019 kanë ndodhur plot 1254 aksidente, nga ku 182 persona kanë humbur jetën ,221 persona u plagosën rëndë dhe 1310 persona të plagosur lehtë. Janë identifikuar disa pika të zeza në të cilat kanë ndodhur shumica e numrit të aksidenteve me pasoja fatale, të cilat kërkojnë ndërhyrje të menjëhershme. Fiks Fare në lidhje me këto pika të zeza në rrugët tona, ka siguruar një raport të Bashkimit Europian i cili i ka detajuar dhe analizuar edhe se si duhet të veprohet për të ndërhyrë në to.

Raporti citon se këto pika të zeza janë krijuar si pasojë e gjendjes së keqe të rrugëve, edhe pse shumica e tyre janë ndërtuar vitet e fundit, ato janë jashtë parametrave të sigurisë së përdoruesve të saj. Fiks Fare, në bashkëpunim me inxhinierin Xhevair Ngjeqari, shkuan në disa nga këto pika të zeza që citohen në raportin e BE-së. Në Luz të Kavajës, në rrugën Durrës-Rrogozhinë, është një pikë e zezë. Hyrja në autostradë bëhet me një xhep që nuk duket nga përdoruesit e tjerë. Sipas Ngjeqarit “Rruga është ndërtuar gabim, duhet të ndërtohet nga e para, pasi këtu nuk kemi fushëpamje”.

Pak kilometra në drejtim të Lushnjes, në aksin Rrogozhinë- Lushnje inxhinieri tregon sërish një pikë ku rruga është jashtë parametrave. Makinat dalin nga rruga menjëherë duke sjellë mundësinë e aksidentit dhe e gjitha kjo, pasi rruga është ndërtuar pa parametra dhe jo mirë e studiuar.

Në Levan të Fierit, ku është improvizuar një rrethrrotullim Ngjeqari thotë se është shumë e rrezikshme, madje një burim aksidenti i sigurtë. Rruga, megjithëse është riasfaltuar muajt e fundit, është bërë mbi projektin ekzistues duke e klasifikuar atë në një pikë tjetër të zezë. Ndërkohë, një tabele në atë vend thotë se ARRSH po përmirëson akset ekzistuese, por për këtë pikë nuk është ndërhyrë. Ngjeqari thekson se hyrja e makinave në aksin rrugor Fier Levan është shumë e rrezikshme, sidomos lëvizja e makinave hyrse dhe dalëse nga ky kryqëzim.

Si tjetër pikë e rrezikshme është ajo e segmentit të Lungomares, pasi trafikndarësi është shumë i ulët dhe lejon që makinat të kalojnë nga njëri krah në tjetrin. Pas nga aksidentet e shumta dhe si një nyje shumë problematike është rrethrrotullimi te 4 rrugët e Shijakut. Aty janë 4 rrugë që nuk dihet kush ka sensin e kalimit e para. Madje ka dhe shume biznese që hyjnë e dalin nga rruga, duke e bërë edhe më të rrezikshme.

Ndërkohë, krahas këtyre pikave, në të gjithë vendin janë evidentuar edhe vende të rrezikshme për përdoruesit e rrugës. Një nga pikat e rrezikshme është në Cërrave të Pogradecit, në aksin Pogradec- Korß, ku janë bërë disa aksidente me pasojë vdekjen. Një tjetër është në Nikël të Krujës, ku mjete dhe kalimtar janë aksidentuar me vdekje. Pikë e zezë është edhe në rrugën Lezhë -Shkodër. Por deri më tani, i vetmi studim që po tenton të mbyllë këto pika të zeza, është ai i Bashkimi Europian.

(Marrë nga Top Channel)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet 200 te vdekur nga aksidentet aksidente ne shqiperi bilanc lufte 200 te vdekur nga aksidentet aksidente ne shqiperi bilanc lufte

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra