LIVE UPDATES
Bota

BBC: Kosova pranon t’i japë Danimarkës 300 qeli burgu

21 Dhjetor 2021, 18:31 Nga DOSJA
BBC: Kosova pranon t’i japë Danimarkës 300 qeli burgu

KOSOVË- BBC ka shkruar një artikull në lidhje me marrëveshjen mes Kosovës dhe Danimarkës, që kjo e fundit të marrë 300 qeli burgu borxh. Në artikull shkruhet se marëveshja është firmosur ditën e sotme, ndërkohë që do të zgjasë 10 vite. Nga marrëveshja e firmosur, Kosova do të përfitojë 210 milionë euro.

Shkrimi i Plotë: 

Kosova ka rënë dakord t’i japë Danimarkës 300 qeli burgu për të lehtësuar mbipopullimin në burgjet e vendit skandinav. Danimarka do të paguajë një tarifë vjetore prej 15 milion € (12.8 milion £) për një periudhë fillestare prej pesë vjetësh dhe gjithashtu do të ndihmojë në financimin e energjisë së gjelbër në vend.

Qelitë e marra me qira kanë për qëllim të strehojnë kriminelë të dënuar nga vendet joanëtare të BE-së që do të dëbohen nga Danimarka pas dënimit të tyre. Ligjet daneze do të zbatoheshin për çdo të burgosur në qelitë e marra me qira. Kosova ka ndërmjet 700 dhe 800 hapësira burgjesh të papërdorura.

Të dy qeveritë nënshkruan një “deklaratë politike” të synimit të hënën, e cila do të zgjasë për një periudhë fillestare prej pesë vjetësh, tha një deklaratë e përbashkët. Ministrja e Ekonomisë së Kosovës Artane Rizvanolli, Ministri danez për Bashkëpunim Zhvillimor Flemming Moller Mortensen, Ministrja e Drejtësisë së Kosovës Albulena Haxhiu dhe Ministri danez i Drejtësisë Nick Haekkerup nënshkruajnë një letër qëllimi, në Prishtinë mbi këtë marrëveshje.

Në total, Kosova do të marrë një total prej 210 milionë euro gjatë 10 viteve të ardhshme për marrjen me qira të burgut në Gjilan, rreth 50 km (30 milje) nga kryeqyteti, Prishtina, nga viti 2023. Ministrat danezë kanë vizituar burgun sot.

“[Marrëveshja] do të krijojë hapësirë ​​në burgjet tona dhe do të lehtësojë presionin mbi oficerët tanë të burgjeve në të njëjtën kohë pasi gjithashtu dërgon një sinjal të qartë për shtetasit e vendeve të treta të dënuar me dëbim: e ardhmja juaj nuk qëndron në Danimarkë dhe ju duhet të prandaj mos e kaloni kohën këtu”, tha në një deklaratë ministri danez i Drejtësisë, Nick Haekkerup.

Ka pasur kritika për masën me aktivistët në të dy vendet që thonë se Danimarka nuk duhet të dërgojë të dënuar të huaj të padëshiruar në vende të tjera, ose larg familjeve të tyre.

“Ne kemi bërë gjithçka që mundemi për të siguruar që kjo të jetë brenda rregullave. Të njëjtat rregulla do të zbatohen si për burgjet në Danimarkë. Të dënuarit e dëbuar ende mund të marrin vizitorë, megjithëse kjo, natyrisht, do të jetë e vështirë,” tha ministri.

Ata që dërgohen në Kosovë nuk do të jenë të burgosur me rrezikshmëri të lartë, tha Ministrja e Drejtësisë së Kosovës, Albulena Haxhiu. Kushdo që dënohet për vepra terroriste ose me sëmundje të pashërueshme nuk do të dërgohet në Kosovë. Marrëveshja do të duhet të ratifikohet në parlamentin e Kosovës me një shumicë prej dy të tretash. Ideja e eksportimit të të burgosurve nuk është e re në Evropë, pasi Norvegjia dhe Belgjika kanë marrë më parë qeli burgu në Holandë.

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Rajoni Rajoni albulena haxhiu Artane Rizvanolli danimarka merr qeli me qera Moller Mortensen Nick Hækkerup albulena haxhiu Artane Rizvanolli danimarka merr qeli me qera Moller Mortensen Nick Hækkerup

Sondazh

Poll

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë

Ndryshojnë çmimet e karburanteve në vend/ Ibrahimaj: Ulet benzina, nafta dhe gazi

Tronditet Lezha! I vendoset tritol gjatë natës servisit në Shëngjin, gjithçka bëhet “copash”

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos