LIVE UPDATES
Bota

Përplasja Musliu-Peci në Kosovë, deputetja paralajmëron padi ndaj ministrit

21 Dhjetor 2021, 16:17 Nga DOSJA
Përplasja Musliu-Peci në Kosovë, deputetja paralajmëron padi

KOSOVË- Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu në një konferencë për media ka thënë se do të ushtroj padi ndaj ministrit të Bujqësisë, Faton Peci pas akuzave që ky i fundit i bëri sot në mbledhjen e Komisionit për Bujqësi. Telegrafi shkruan se Musliu në lidhje me akuzat që i janë bërë ka thënë se me ujë e ka gjuajtur për t’ia ndërprerë akuzat që po bënte.

“Për akuzat që më bëri ministri duke më bërë pjesë të krimit të organizuar, unë do të ngris padi ndaj ministrit Peci dhe do ta mbroj dinjitetin tim si deputete e Kosovës”, tha Musliu.

Ajo shtoi se gjithë përplasja e sotme mes saj dhe ministrit Peci ka ardhur si rezultat i anulimit të vendimit për thirrjen e granteve për bujqit.

“Siç jeni në dijeni nga data 25 nëntor kam kërkuar sqarim nga ministri Faton Peci për të ditur se çfarë ka ndodhur me thirrjen për grante që është bërë në janar të vitit 2020. Në seancë plenare të Kuvendit kur e kam pyetur ministrin, ministri ka thënë se kjo thirrje është anuluar. Në pyetjen time se përse nuk janë njoftuar bujqit për anulimin e kësaj thirrje, ministri nuk më ka kthyer përgjigje. Kam pritur që të marr përgjigje me shkrim, por ministri nuk më ka kthyer. Pastaj kam shfrytëzuar të drejtën time si deputete dhe më 2 dhjetor të këtij viti i kam nisur pyetje të protokullar. Me datën 3 dhejtor ministri pasi e ka marrë pyetjen time me shkrim, me 7 dhjetor e ka publiku vendimin për anulim të kësaj thirrje”, tha Musliu.

Deputetja ka akuzuar ministrin se ka ndryshuar datat e publikimit të këtij vendimi, për të cilat ka thënë se posedon fakte dhe të cilat ia prezantoi edhe sot në mbledhjen e Komisionit.

“Në mungesë të përgjigjeve adekuate, i zënë me presh në dorë filloi të më akuzoi. Këtu është më 7 dhjetor kur është bërë anulimi, pas reagimit tim në Kuvend e në rrejte sociale e ka ndryshuar datën dhe e ka bërë me 30.07.2021”, ka thënë Musliu.

Sot në mbledhjen e Komisionit për Bujqësi, deputetja Musliu ka hedhur ujë në drejtim të ministrit Peci, të cilin e quajti edhe rrugaç. Pas kësaj, ka reaguar ministri Peci, i cili ka deklaruar se sa të jetë ai ministër askush nuk do të mund të vjedh në Ministrinë e Bujqësisë.

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

rajoni rajoni   ganimete musliu faton peci   ganimete musliu faton peci

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS