LIVE UPDATES
Bota

Aljazeera për Shëngjinin: Qyteti turistik shqiptar që priti refugjatët afganë

21 Dhjetor 2021, 17:54 Nga DOSJA
Aljazeera për Shëngjinin: Qyteti turistik shqiptar që priti

ARABIA SAUDITE – Media e njohur bën një përshkrim të situatës në Shëngjin ku janë vendosur familjet e e migrantëve afganë. 

Ata shkruajnë se në një mëngjes tipik gushti në qytetin e njohur turistik shqiptar të Shëngjinit, të vendosur në veri të vendit pranë kufirit me Malin e Zi, blloqet e apartamenteve me pamje nga qyteti dhe hotelet janë të mbushura me familje që ecin rrugës drejt plazhit të artë 6 km në pragun e tyre.

Prindërit me rroba banjoje duke mbushur peshqirët në çantat e plazhit, fëmijët që mbanin lodra dekorative me ajër duke bërtitur për vëmendje e kapën Ziagul Hzimin në befasi. 27-vjeçarja sapo kishte zbritur nga një aeroplan nga Afganistani, vendi i lindjes së saj, pasi talebanët hynë në kryeqytetin Kabul dhe morën kontrollin e vendit dhe 40 milionë banorëve të tij.Atje, ajo ishte ende e tronditur pasi kishte ikur nga vendlindja e saj, duke qëndruar në mes të turmave të njerëzve, shqetësimi kryesor i të cilëve ishte sigurimi i shezllonit më të mirë. Ziagul Hzimi u largua nga Afganistani me ndihmën e një OJQ-je amerikane dhe po pret në Shqipëri derisa të marrë një vizë për në SHBA

Duke parë të gjithë këta shqiptarë që merrnin gjërat e tyre dhe nxitonin në plazh, më kujtoi evakuimin e Kabulit. Nuk kisha dëgjuar kurrë për Shqipërinë përpara se të mbërrija këtu në gusht, kështu që gjithçka ishte paksa tronditëse,” kujton ajo me një të qeshur nervoze. 

Një grua e imët, Ziagul është një gazetare që ka punuar për vite të tëra në qytetin perëndimor afgan, Herat. Edhe pse ajo nuk mori asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë nga talebanët, ajo besonte se nuk kishte asnjë mënyrë për të siguruar sigurinë e saj pasi ata të kishin kontrollin e vendit. Kështu, me ndihmën e një OJQ-je amerikane që e mbështeti punën e saj, ajo hipi në një fluturim evakuimi të hershëm nga Kabuli dhe përfundoi në Shëngjin për të pritur vizën e saj për në Shtetet e Bashkuara.

Ajo po qëndron në Resortin “Rafaelo” në qendër të qytetit me rreth 1000 afganë të tjerë, të cilët gjithashtu u larguan nga Afganistani i kontrolluar nga talebanët. I njohur si “The Rafaelo”, hoteli është i përqendruar rreth tre pishinave të vogla dhe një kopje të çuditshme të Statujës së Lirisë. Është një vend i veçantë me një përkufizim tekstual për “luks”. Apartamentet dhe të pafrymuar dhe të ftohtë. Gardhet janë prerë me delikatesë, por duken të ngurtë. Është një botë larg ngrohtësisë që derdhet nga çdo shtëpi afgane.

Normalisht i rezervuar nga shqiptarë të pasur gjatë sezonit të verës dhe nga biznesmenë për konferenca gjatë pjesës tjetër të vitit, hoteli është marrë nën kontroll nga OJQ-të perëndimore të cilat kishin nevojë për strehim të sigurt për kolegët e tyre afganë dhe familjet e tyre. Edhe pse njerëzit që qëndrojnë në Shëngjin janë cilësuar si “refugjatë luksi”, ndjesia e humbjes këtu është e dukshme. Fëmijët e vegjël vrapojnë përreth, por pothuajse të gjithë të rriturit duken paksa të humbur. Trupat e tyre mund të jenë në Rafaelo, por zemrat e tyre janë në Afganistan.

Kur Al Jazeera vizitoi Shëngjinin në fillim të vjeshtës, turistët kishin shkuar dhe qyteti ishte jashtëzakonisht i qetë. Shumica e restoranteve përgjatë rrugës së vetme kryesore i kishin mbyllur dyert deri në verën e ardhshme. Shezlongët ishin vendosur në magazinë dhe plazhi ishte bosh. Në Rafaelo ditët e refugjatëve janë të mbushura me pritje të pafundme. Në pritje të lajmeve nga Afganistani. Në pritje të lajmeve për hapin tjetër në procesin e aplikimit të tyre për vizë. Njerëzit në këtë vend kanë kaluar nga ndjenja e kontrollit të jetës së tyre në të qenit në mëshirën e të tjerëve.

Gjëra të thjeshta, si marrja e vendimit se kur duhet të hahet, u janë hequr atyre – një burim trishtimi të thellë për shumë njerëz. Ushqimi dhe përgatitja e tij zë një vend të veçantë për afganët, kështu që kur tre vaktet ditore të servirura fillimisht nga shefat e kuzhinës në The Rafaelo ranë shumë poshtë standardeve të tyre të larta, menaxhmenti i hotelit u informua shpejt. Kuzhina tani është përshtatur për t’iu përshtatur më mirë shijeve afgane, por shijet e shtëpisë, ose të paktën diçka afër tyre, janë mbajtur jashtë mundësive. Dymbëdhjetë anëtarë afganë të parlamentit janë duke banuar në hotel, pasi kanë përdorur kontaktet e tyre ndërkombëtare për të ikur nga Afganistani pas largimit të papritur të ish-presidentit Ashraf Ghani në mes të gushtit. Tensionet janë ndezur pasi kjo gardë e vjetër politike është përpjekur për ndikim mbi komunitetin e refugjatëve në Shëngjin.

“Ne kishim probleme me deputetët në Afganistan, tani kemi të njëjtin problem edhe këtu. Kur i shihni do të mendonit se janë deputet i Shqipërisë. Kur arritën këtu shkuan te menaxhmenti i hotelit dhe u prezantuan si deputetë. Ata nuk donin të qëndronin në të njëjtin objekt si njerëzit normalë… Ata mendonin se kishin ende ndikim,” shpjegoi Mustafa Madzidiar, një ish-këshilltar i qeverisë, nga një tavolinë në restorantin me shkëlqim gri të hotelit, The Valmont. 30-vjeçari ka marrë rolin e koordinatorit të komunitetit në emër të organizatës jofitimprurëse National Endoëment for Democracy, e cila ka ndihmuar më shumë se 300 persona të shkojnë në Shëngjin.

Por, megjithë vendosmërinë e saj të çeliktë për të krijuar një jetë të pavarur për vete, nuk ishte e lehtë. Babai i saj kurrë nuk ishte mjaft i kënaqur me Ziagul që punonte me kolegët meshkuj dhe ishte i shqetësuar për reputacionin e saj. Por ai e donte vajzën e tij dhe ishte krenar për arritjet e saj. Pas diplomimit në Universitetin e Heratit në vitin 2017, Ziagul shpejt kaloi nga praktikante e lajmeve në kryeredaktore, një rol që ajo e donte dhe që e lejoi të mbulonte të gjitha aspektet e shoqërisë Herati nga politika në kulturë. Gazetaria i dha asaj lirinë dhe një mundësi për të parë në horizont dhe për të paraqitur një të ardhme më të mirë për gratë afgane, një të ardhme ku ato mund të merrnin pjesë aktive në të gjitha aspektet e shoqërisë. Pastaj, në fillim të gushtit, gjithçka ndryshoi. Pak para se talebanët të merrnin Heratin, familja e saj i tha asaj të shkonte në Kabul. Si gazetare, ata ndjenin se jeta e saj ishte në rrezik. Ajo paketoi me shpejtësi gjërat e saj dhe nxitoi vetëm në kryeqytet.

Në “The Rafaelo”, historia e Ziagul nuk është unike. Pothuajse të gjithë janë një anëtar i ngushtë i familjes së dikujt që ka punuar me një organizatë perëndimore ose ka mbajtur një punë që mund të ketë tërhequr vëmendjen e pafavorshme të talebanëve. Disa arritën të shkonin në Shëngjin sepse ishin në vendin e duhur në kohën e duhur dhe mundën të hipnin në një fluturim evakuimi. Të tjerët e dinin OJQ-në e duhur për t’i thirrur për t’i futur në listën e fluturimeve. Jo të gjithë mund të sillnin familjen me vete. Ziagul i referohet Rafaelo-s si një mini Afganistan ku të gjithë mblidhen së bashku dhe ndajnë atë pak që kanë. Ajo qëndron në një apartament me dy dhoma gjumi me një kolege tjetër femër dhe e kalon pjesën më të madhe të ditës duke i dërguar mesazhe familjes në ëhatsApp.

Shqipëria ishte një nga vendet e para që hapi dyert për afganët kur talebanët morën pushtetin më 15 gusht. Brenda pak orësh, kryeministri Edi Rama i kishte njoftuar botës se kombi ballkanik do të shërbente si një “vend tranzit” dhe do të priste refugjatët. . Qeverisë së Ramës fillimisht iu afruan dy OJQ të mëdha nga SHBA-ja që kërkonin strehim të sigurt për kolegët dhe familjet e tyre dhe më pas nga administrata e Biden. Brenda 10 ditëve u konfirmuan dy vendndodhje në Shëngjin dhe Durrës, një qytet tjetër bregdetar më poshtë bregdetit.

Anëtare e NATO-s që nga viti 2009, Shqipëria ka një popullsi prej rreth 2.8 milionë banorë dhe është ndër vendet më të varfra në Evropë. Ajo ka një traditë të gjatë të pranimit të njerëzve. Rreth 3,000 anëtarë të Mojahedin-e-Khalq, ose MEK, një grup i diskutueshëm opozitar iranian, banojnë 30 km (19 milje) në perëndim të Tiranës pasi u morën nga Iraku në 2013 me urdhër të amerikanët. Pesë ujgurë që ishin mbajtur në Guantanamo u transferuan në Shqipëri në vitin 2006, një lëvizje që ngjalli polemika me Kinën. Vendi kishte më shumë banorë hebrenj pas Luftës së Dytë Botërore sesa më parë.

Çdo refugjat afgan në The Rafaelo beson se do të qëndrojë në Shqipëri për më shumë se një vit ndërsa dokumentet e tyre përpunohen. Për 21 gratë që, si Sëeeta Amani, janë shtatzënë, kjo do të thotë se një brez i ri afganësh do të lindë në Shëngjin. E ulur në apartamentin e saj ngjyrë kafe të rrallë në katin e dytë, 29-vjeçarja nënë e dy fëmijëve ndjen lehtësim se fëmija i saj do të lindë në një vend të sigurt. Pas mbërritjes në Shqipëri më 10 tetor dhe në muajin dhjetor, shtatzënia e saj nuk ka qenë e lehtë. Në ditët që pasuan rënien e Kabulit, burri i saj e detyroi atë të mblidhte gjërat thelbësore të familjes dhe të nxitonte për në aeroport. Ai punoi në një OJQ që promovonte demokracinë, diçka që mund t’i kishte fituar atij një vend në çdo listë hakmarrjeje talebane.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Bota Bota Afganistan Al Jazeera bregdeti i Shengjinit Afganistan Al Jazeera bregdeti i Shengjinit

Sondazh

Poll

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Aksidetohet turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Aksion në Elbasan/ Mbajti peng një person, arrestohet në mes të ditës Thanas Beko

Komisioni për Hartën gjyqësore/ 'Më vjen të qesh', Maks Haxhia: Më morën në telefon, ishte anulluar

Policia Rrugore kontrolle në Tiranë, vendosen 268 masa administrative dhe pezullohen 21leje drejtimi

Rama takohet me Biden, e prek në kurriz e i thotë diçka, presidenti i SHBA-së ngel me gojë hapur

Reforma Territoriale, Xhelal Mziu: Të bejmë një tur, marrim eksperienca, është çështje komplekse

Komisioni për Reformën Territoriale, caktohen ekspertët teknikë! Mziu: Të bëjmë tur në rajon

Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Iu gjet magazina me drogë në Fier, arrestohet 47-vjeçari në Dibër

'Shqiptarëve po u ngushtohet laku'/ Berisha: Qeveria ka ulur me 2% ndihmën ekonomike

POROSIA/ Protesta e 7 korrikut, Berisha: Kërkoj intensifikim maksimal

Edi Rama flet vonesën e satelitëve, do i përdorë për fermerët: Do të vijnë brenda këtij viti!

Shifrat e INSTAT flisnin për rënie,Rama i kundërshton: Mbulojmë 97%të konsumit vendas.Ku ikën lopët?

Gruri problem për t'u shitur, Rama mburret: Na është rritur prodhimi

Rama ngre alarmin: Do të kemi një dimër të ashpër dhe mungesa të mëdha

Rama me charter privat në mes të krizës ekonomike/ Peleshi: Ka lidhje me dinjitetin e shtetit

“Ju s’menaxhoni dot dy mikrofonë”/ Salianji ironizon Peleshi: Na jepni dhe ne nga një lopatë

Peleshi: S'kemi avionë për shuarjen e zjarrit, s'na leverdis. Ka kosto shumë, e kam dhimbje koke

Helmim masiv në Kukës, Gjici: S’ka probleme me ujin e pijshëm, u përzie me atë të vaditjes

Sherr tek 'Siguria Kombëtare', Peleshi: Zjarre do kemi! Xhaferaj: Të kemi helikopterë në punë

Del VD-Ka momenti kur makina me nënë dhe djalin thyen kangjellat dhe përfundon në lumë

Mjeti me nënën e fëmijën në ujë, dalin pamjet nga Berati

Avionët për shuarjen e flakëve, Peleshi: Do blejmë orë tek NSPA. Noka: E provova unë, nuk ia vlen

Zjarri në Sazan, Peleshi: S'u shua vetë, uji vetëm do e 'eksitonte'. Duhet ndërhyrje nga terreni

Informacion "TOP SECRET"/ Kuvendi futet pa dashje LIVE, gjenerali ndërhyn me urgjencë

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës