LIVE UPDATES
Bota

Kriza e emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi mund të zgjasë

21 Dhjetor 2021, 16:48 Nga DOSJA
Kriza e emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi mund të

POLONI – Gjatë vitit 2021 bota u bë dëshmitare e një krize të re emingrantësh në kufijtë e Evropës, pasi mijëra azilkërkues nga Lindja e Mesme dhe Afrika shkuan fillimisht në Bjellorusi prej nga u munduan të kalojnë kufirin me Poloninë, me synimin për të hyrë në Bashkimin Evropian.

As temperaturat nën zero nuk i ndalën përpjekjet e emigrantëve për të kaluar kufirin e Polonisë. Ky grup u shpëtua në një moçal nga ushtarët polakë, për të cilët mjekët thanë se ishin me fat që mbijetuan. Prej kohësh, Evropa është përballur me kriza emigrantësh. Por kjo në kufirin polak ishte e fabrikuar, thonë analistët, sepse emigrantët u përdorën si armë nga Presidenti bjellorus, Alexander Lukashenko.

“Kjo ishte hakmarrje për mbështetjen që vendet e Bashkimit Evropian u dhanë kundërshtarëve të tij politikë, si dhe për sanksionet e vendosura nga BE ndaj Bjellorusisë pas zgjedhjeve të manipuluara më 2020”, thotë Agneszka Kubal, ekserte e të drejtave të migrimit.

Presidenti Lukashenko lehtësoi procedurat e marrjes së vizave për emigrantët nga Lindja e Mesme dhe Azia jugore  duke përfshirë Irakun, Sirinë dhe Iranin. Evropa e akuzon zotin Lukashenko se po i josh emigrantët në Bjellorusi, për t’i dërguar ata më pas drejt kufirit të BE-së. Lukashenko i mohon akuzat. Emigrantët e parë kaluan kufirin me Lituaninë në korrik. Në gusht, një numër shumë më i madh emigrantësh u mblodh në kufirin polak.

Autoritetet polake reaguan me shpejtësi për të siguruar kufirin, duke shpallur gjendjen e jashtëzakonshme dhe duke bllokuar qasjen për gazetarë dhe grupet humanitare. Emigrantët, që synonin të kërkonin azil në Poloni, u kthyen mbrapsht,shpesh herë me dhunë, nga autoritetet polake, por, ushtarët bjellorusë i detyronin përsëri të kalonin kufirin pëpr në Poloni. Shumë prej tyre thonë se janë rrahur dhe kërcënuar, ndërsa nuk kishin nga të shkonin.

“Pothuajse të gjithë po vdesin nga të ftohtit, uria dhe gjithçka”, thotë një emigrant.

Polonia akuzon Bjellorusinë për luftë hibride.

“Ne e dimë se ky është një operacion i menduar mirë, që ka për qëllim dëmtimin e sovranitetit tonë. Regjimi i Lukashenkos po përdor njerëzit si armë në një luftë hibride”, thotë Kryeministri polak Mateusz Morawiecki.

Polonia miratoi ligje emergjente për të tejkaluar krizën.

“Ligjet e reja i dhanë përparësi largimit të njerëzve në drejtim të kufirit, para njohjes së kërkesave të tyre për azil. Nga njëra anë, Evropa duket si fener i të drejtave të njeriut dhe demokracisë, por nga ana tjetër sheh këto praktika ligjore shumë të dyshimta”, thotë ekspertja Kubal.

Evropa vendosi më shumë sanksione ndaj Bjellorusisë. Ndërkohë, Rusia i dha mbështejte Presidentit Lukashenko ndërsa fajësoi Evropën për krizën humanitare.

Pas mbylljes së rrugëve efektive drejt Evropës, numri i emigrantëve ka rënë. Qindra persona janë kthyer në vendet e tyre. Megjithatë, analistët nuk besojnë se kriza është afër fundit.

“Lukashenko do të përdorë strategjinë që funksionoi gjatë verës dhe vjeshtës, futja e grupeve të vogla të njerzve përmes kufirit malor”, thotë analistja Kubal.

Tensionet gjeopolitike dhe fluksi i emigrantëve formuan një krizë të re në krahun lindor të Evropës, që duket se do të vazhdojë edhe gjatë vitit 2022.

Marrë nga VOA

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota bashkimi europian be kritikon polonine lukashenko polonia bashkimi europian be kritikon polonine lukashenko polonia

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave