LIVE UPDATES
Ekonomi

Bankat në Shqipëri refuzojnë 16% të aplikimeve për kredi

24 Shtator 2021, 05:17 Nga DOSJA
Bankat në Shqipëri refuzojnë 16% të aplikimeve për

TIRANË– Bankat refuzuan rreth 16% të aplikimeve për kredi në gjysmën e parë të këtij viti. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, kjo normë ka shënuar rënie në të gjithë segmentet e klientelës, krahasuar me gjashtëmujorin e kaluar dhe me një vit më parë, çka sinjalizon në thelb një lehtësim të ofertës për kredi nga sektori bankar shqiptar.

Që nga gjysma e dytë e vitit 2017, përqindja e refuzimit të kredive kishte qenë në rritje dhe vitin e kaluar kjo tendencë me shumë të ngjarë u ndikua edhe nga pandemia. Por, në 6-mujorin e parë të këtij viti, përqindja e rritjes së refuzimeve është frenuar dhe bankat janë treguar më të hapura për të mbështetur kredimarrësit potencialë.

Duke analizuar normën e refuzimit të aplikimeve sipas origjinës së kapitalit të bankave, duket qartë një diferencë mes bankave me kapital vendas dhe atyre me kapital të huaj. Për bankat me kapital të huaj norma totale e refuzimit të aplikimeve për kredi është 21.1%: e thënë ndryshe, këto banka refuzojnë afërsisht një në çdo pesë aplikime për kredi. Megjithatë, norma e refuzimit ka rënë ndjeshëm krahasuar me gjashtëmujorin e mëparshëm, kur ishte në nivelin 28.8%.

Për bankat me kapital vendas norma e refuzimit të kredive është shumë më e ulët, me vetëm 8.3% në gjashtëmujorin e parë të këtij viti, megjithëse është rritur lehtë nga niveli 7% i gjashtëmujorit të kaluar. Kjo e dhënë konfirmon faktin se në përgjithësi bankat vendase në vitet e fundit kanë qenë më të prirura për të rritur huadhënien dhe për të fituar pjesë tregu.

Megjithatë, pjesërisht shkalla më e lartë e refuzimit te bankat e huaja pjesërisht mund të shpjegohet edhe me numrin më të madh të apikimeve që ato marrin, për shkak të pjesës më të madhe të tregut dhe numrit më të lartë të klienëtve.

Gjatë gjashtëmujorit të parë 2021, bankat raportuan se kanë marrë në shqyrtim gjithsej 67 mijë aplikime për kredi. Numri total i aplikimeve për kredi të shqyrtuara nga bankat ka rënë me 21% në terma gjashtëmujorë, por është rritur me 25% në terma vjetorë. Rritja në terma vjetore është diktuar nga segmenti i individëve, ndërkohë që numri i aplikimeve të shqyrtuara nga kategoria “ndërmarrje të vogla dhe të mesme” dhe “ndërmarrje të tjera” (përfshihen kryesisht ndërmarrjet e mëdha), ka rezultuar në rënie.

Nga këto shifra mund të konkludohet se ecuria e numrit të aplikimeve të shqyrtuara nga bankat gjatë gjysmës së parë të vitit 2021, tregon për një kërkesë për kredi në rritje (në terma vjetorë) nga sektori i individëve dhe një kërkesë ende të moderuar nga sektori i bizneseve. Ecuria e kërkesës, në vija të përgjithshme, duket se përputhet edhe me tendencat e huadhënies, që gjatë këtij viti është zgjeruar sidomos në segmentin e individëve, ndërsa ka qenë në rënie për atë të bizneseve.

Për gjysmën e parë të këtij viti, 93% e aplikimeve për kredi bankare u takonin individëve dhe pesha e tyre në strukturën e aplikimeve totale është rritur më shumë krahasuar me një vit më parë. 

Marrë nga Monitor.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

ekonomi ekonomi kredite ne shqiperi kredite ne shqiperi

Sondazh

Poll
Ekonomi 24 Shtator 2021, 05:15

Në 18 nëntor 2020, Këshilli i Ministrave miratoi një vendim për rimbursimin e paketës së trajtimit ambulator në banesë për Covid-19 dhe udhëzimin përkatës se si...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN