LIVE UPDATES
Ekonomi

Indeksi i Inovacionit Global 2021, Shqipëria hapa prapa, e fundit në rajon

24 Shtator 2021, 05:16 Nga DOSJA

Shqipëria bën hapa prapa në Indeksin e Inovacionit Global (GII) për vitin 2021. Ajo renditet në vendin e 84, nga vendi i 83 një vit më parë, ndërsa krahasuar me vendet e rajonit, ajo vijon të qendrojë e fundit.

Ky është edicioni i 14-të i Indeksit, i publikuar nga Organizata Botërore për Pronësi Intelektuale (WIPO), në bashkëpunim me INSEAD dhe Universitetin Kornel, i cili rendit 132 vende sipas 81 indikatorëve nga burime publike dhe private ndërkombëtare.

Si vlerësohet Shqipëria

Shqipëria renditet në vendin e 84, duke u vlerësuar me 28 pikë.

Sa i përket inovacionit në institucione, vendi ynë renditet i 60-i, vlerësuar me 64.9 pikë.

Në këto elemente përfshihen mjedisi politik, mjedisi rregullator, efektiviteti i qeverisë, sundimi i ligji, kostoja e largimit nga puna, mjedisi i biznesit, lehtësia e fillimit të një biznesi dhe lehtësia e zgjidhjes së falimentimit.

Në elementin e dytë, kapitali njerëzor dhe kërkimi, renditemi në vendin e 90, vlerësuar me 22.7 pikë.

Në elementin e dytë janë marrë për studim arsimi, financimi qeveri-studentë, raporti nxënës-mësues, jetëgjatësia në shkollë, arsimi tercial, të diplomuarit në shkencë dhe inxhinieri, renditja e universitetit etj.

Për infrastrukturën, në vendin e 62, me 43 pikë. Në këtë element përfshihen qasja dhe përdorimi i TIK, shërbimi online i qeverisë, pjesëmarrja online, performaca e logjistikës.

Për sofistikimin e tregut dhe biznesit, përkatësisht në vendin e 79 e 68, vlerësuar me 44.1 dhe 25 pikë.

Në sofistikimin e tregut janë marrë në konsideratë lehtësia e marrjes së kredisë, investimi, kapitalizimi i tregut, investitorët e kapitalit të sipërmarrjes, diversifikimi dhe shkalla e tregut etj. Ndërsa sofistikimin e biznesit skanohen të punësuarit në shkencat e dijes, kompanitë që ofrojnë trajnime zyrtare, të punësuarit me grada të larta, importet neto të teknologjisë së lartë, investimet e huaja direkte, kërkimi për talente si përqindje në një biznes, etj.

Shqipëria është  vlerësuar me 12 pikë për produktet finale në kërkim dhe teknologji, duke u renditur më dobët se të gjithë elementet e tjerë, ne vendin e 103.

Ky element lidhet me patentat e shpikjeve të regjistruara sipas origjinës, modelet e përdorimit sipas origjinës, pronësia intelektuale, eksportet në inovacion dhe teknologji, investimet shqiptare që shkojnë drejt vendeve të tjera, ndikimi i njohurive, shpenzimet për softuer, certifikatat e cilësisë ISO.

Dhe në vendin e 81 për elementin e fundit: produkte krijuese, vlerësuar me 20.3 pikë.

Në këtë element përfshihen markat tregtare sipas origjinës, vlera e markës globale, produktet dhe shërbimet krijuese, eksportet e produkteve krijuese, kreativiteti online, korigjimet në Wikipedia, krijimi i aplikacioneve celular.

Vendet e rajonit

Mali i Zi renditet në vendin e 50, duke u vlerësuar me 35.4 pikë. Serbia në vendin e 54, vlerësuar me 35 pikë, ndërsa Maqedonia e Veriut në vendin e 59, me 34.1 pikë.

Vendi më inovator

Zvicra është renditur si vendi më inovator për 11 vite me radhë, pas së cilës renditet Suedia dhe Shtetet e Bashkuara.

“Ndryshimet që ndodhin midis ekonomive kryesore janë të jashtëzakonshme,” tha Bruno Lanvin, anëtari i INSEAD dhe bashkautori i raportit.

“Përveç kërcimit spektakolar të Republikës së Koresë (nga vendi i 10 -të në vendin e 5-të), konfirmohet vazhdimi i përparimit të bërë vitin e kaluar nga Franca (11) dhe Kina (12), pasi të dyja tani janë në prag të Top 10 të GII”.

“Në tërësi, COVID nuk i prishi tendencat e identifikuara në vitin 2019-2020, pasi financimi (publik dhe privat) vazhdoi të mbetet relativisht i lartë për kompanitë inovatore, edhe jashtë fushave të shëndetësisë dhe bio-shkencave.”

10 vendet më inovatore

Marrë nga Monitor.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

ekonomi ekonomi indeksi i inovacionit ne shqiperi indeksi i inovacionit ne shqiperi

Sondazh

Poll
Ekonomi 24 Shtator 2021, 05:15

Në 18 nëntor 2020, Këshilli i Ministrave miratoi një vendim për rimbursimin e paketës së trajtimit ambulator në banesë për Covid-19 dhe udhëzimin përkatës se si...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!