LIVE UPDATES
Editorial

Autokratët i duan votimet!

11 Janar 2022, 19:18 Nga DOSJA
Autokratët i duan votimet!

Nga Meri Lika

Në gojën e Lulëzim Bashës, rrallëherë fjala demokraci ka qenë kaq e përdorur por në të njëjtën kohë dhe kaq e dhunuar, kaq e promovuar dhe në të njëjtën kohë kaq e paplotësuar, kaq e rëndëishme dhe në të njëjtën kohë kaq zhgënjyese. Demokracia në gojën e Bashës është tjetër dhe demokracia në veprimet e tij është tjetër e kjo e fundit nuk jep asnjë lloj legjitimiteti, besimi dhe shprese.

Shumë njerëzve iu është dukur se kanë qenë në ëndërr kur në vitin 2007, në Kongresin e Partisë Komuniste Kinezë, presidenti Hu Jintao përmendi më shumë së 60 herë fjalën “demokraci”. Personi që reklamoi veten si mbrojtës të demokracisë nga ana tjetër nuk lejonte që në vend, të kryheshin zgjedhje. Asnjë udhëheqës, nuk do që të konsiderohet si jodemokrat. Sot, çuditërisht, edhe diktatorët më të mëdhenjë, promovojnë se ata i duan zgjedhjet dhe votën e lirë.

Por kjo dashuri ndodh vetëm në ato raste kur ata e kanë të sigurt fitoren (me çfarëdo lloj mjeti), kur e dinë mirë se vota nuk e rrezikon karrigen e tyre, dhe në rastet kur shohin se pozitat po iu lëkunden ata krijojnë lloj – lloj artificash dhe shmangiesh nga demokracia, duke marrë vendime dhe nxjerrë urdhëresa, madje duke iu mohuar qytetarëve edhe të drejtën më elementare: votën (si rasti i Kinës), në mënyrë që të krijojnë rreth vetës idenë e “demokracisë” por, ky koncept duhet të jetë vetëm sipas stilit dhe dëshirës së tyre.

Këtë lloj personalitet udhëheqësi, më ka sjellë në mendje Lulëzim Basha, këto kohët e fundit. Lulëzim Basha është, pa asnjë dyshim, një autokrat, i cili po përpiqet me çdo formë dhe mënyrë që t’i mohojë të drejtën shumicës dhe të shkel demokracinë. Prej datën 9 shtator e deri më sot ai duke menduar se po siguron karrigen, e vetmja gjë që ka bërë dhe vazhdon të bëjë është vulosja e fundit të karrierës së tij politike.

Për një politikan fundi i tij politik vjen atëherë kur fundi i duket një fillim, kur errësira në fund të tunelit i duket dritë, e në kushtet e një pasqyrimi të tillë oazik, politikani, krejt pavetëdije, por i pushtuar nga babëzia e pushtetit dhe pazareve, kryen aktin e tij të fundit, duke u vetëvrarë politikisht. Vendimin për vdekjen e tij politike Lulëzim Basha, të cilin e ka firmosur dalëngadalë por me padurim prej datës 9 shtator, ditën e shtunë e vulosi, me politikën e vulës, të bukerizimit dhe të përjashtimeve.

Në një organizatë, politike ose jo, apo edhe në zgjedhjen e qeverisjes, vota është pika kyçe që e ndan demokracinë nga diktatura. Vota nuk shërben vetëm si mjet për të zgjedhur qeverisjen por edhe si mjet për të zgjidhur konfliktet, për të qartësuar idetë, për të përfaqësuar shumicën e vërtetë dhe për të çuar përpara një shoqëri ose një organizatë.

A është Lulëzim Basha i gatshëm t’i nënshtrohet procesit të votës?

Po ta pyesësh ai sigurisht që do të përgjigjet se nuk i trembet votës, se ai i do votimet, por kur të vijë puna për ta kryer këtë proces ai do bëj votimet që do dhe si i do ai. Autokratët i duan votimet, ata nuk kanë asnjë faj që fjala “demokraci” nuk ka një përkufizim ligjor të përcaktuar dhe kjo mungesë e kthen demokracinë në duart dhe në gojën e tyre thjesht në një çështje që mund të interpretohet në shumë mënyra.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

editorial editorial editorial nga meri lika meri lika editorial nga meri lika meri lika

Sondazh

Poll

Editorial 10 Janar 2022, 14:17

Kush vajton për PD?

Nga Arlind QoriE shtuna e hunjve dhe gazit të Bashës dhe Berishës ishte jo vetëm inskenim i një beteje mesjetare, por edhe dita kur të gjithë e kuptuan se Parti...

Editorial 6 Janar 2022, 10:17

‘Lufta civile amerikane po vjen’

Nga Stephen MarcheSHBA – Askush nuk e do atë që po vjen, kështu që askush nuk dëshiron ta shohë. Në prag të luftës së parë civile, njerëzit më inteligjent...

Editorial 3 Janar 2022, 14:12

Ngjarjet e 2022 që do të dominojnë debatin publik

Në datën 5 skadon “ultimatumi” që Berisha dhe mbështetësit e tij i kanë dhënë Lulzim Bashës dhe stafit drejtues të PD-së për të lënë zyrat paqësisht. Pas kësaj,...

Editorial 23 Dhjetor 2021, 13:39

Ç’fsheh poshtë dyshekut? E di Edi Rama

Nga Andi BushatiKjo javë filloi me një seri ngjarjesh, nga ato të cilat një njeriu të zakonshëm nuk i ndodhin së toku gjatë një jete të tërë. Të hënën dëgjova a...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra