LIVE UPDATES
Editorial

Kush e paguan blindimin e Partisë Demokratike (dhe rrogën e Gazmend Bardhit)?

7 Janar 2022, 18:35 Nga DOSJA
Kush e paguan blindimin e Partisë Demokratike (dhe rrogën e Gazmend

Nga Meri Lika

U nisa për ta shkruar këtë artikull nga deklaratat e shumta të bëra nga ata të cilëve po iu “dhemb” zemra për Partinë Demokratike dhe që janë të gatshëm ta mbrojnë nga vetë demokratët por, që nuk kanë asnjë dëshirë të tregojnë se si po i shpenzojnë paratë e taksapaguesve shqiptar në këtë bunkerizim të turpshëm. Të gjithë këta partizanë të flaktë të demokracisë që hedhin romuzë, inate, mllefe ndaj kundërshtarëve madje që arrijnë deri atje sa iu vendosin kushte edhe gazetarëve, harrojnë se taksat e atyre gazetarëve, të cilët në diell, shi e në të ftohtë qëndrojnë dhe presin këta karragjozë të krekosur, ua paguajnë pagat e tyre si kur ka qenë në administratën e partisë por edhe kur kanë arritur të ngrohin karriget e pushtetit apo edhe të parlamentit. Për të qenë më e qartë për ata që po më lexojnë do të mundohem të shpjegoj me fakte dhe shifra këtë gjë. Nuk e di se sa janë ata që e dinë se partitë politike marrin çdo vit fonde publike si dhe fonde në çdo vit zgjedhor, pra marrin rregullisht para nga taksat tona. Në këtë shkrim kam vendosur të informoj ata që nuk e dinë (unë mendoj se është shumica) se si ne, bashkë me Bechetin jemi duke paguar nga taksat tona edhe bunkerizimin e Partisë Demokratike.

Në bazë të ligjit “Për Partitë politike” buxheti i shtetit financon partitë politike. Nga viti 2013 e deri në vitin 2020 Partia Demokratike ka marrë nga fondet publike 526,064,274 lekë të reja ose 4,347,638 euro (Burimi: http://cec.org.al/raportet-vjetore-financiare-te-partive-politike/).

Pra sic e shikoni nga të dhënat, të cilat secili prej jush mund t’i verifikojë lehtësisht tek linku që kam vendosur më sipër, Partia Demokratike në 8 vitet e drejtimit nga Lulëzim Basha ka përfituar nga buxheti i shtetit më shumë se 4 milion euro. Është qesharake të shikohet se kuotat e antarësisë zënë vetëm 2 % të të ardhurave të partisë gjatë këtyre tetë vjetëve. Po ashtu gjithsecili që mundet të ketë akses tek informacionet që rrodhën në media me pagat e muajit janar 2021, mund të gjejë emrat e të punësuarve në këtë parti si dhe pagat e tyre.

Në këtë informacion, Administrata e Partisë Demokratike ka një fond mujor pagash prej 2,440,513 lekë ose 20.169 euro. Në krye të listëpagesës janë Lulëzim Basha dhe Gamend Bardhi të cilët kanë përkatësisht pagat: i pari 150.000 lekë dhe i dyti 129,329 lekë. Pra në nje vit pagat e vetëm këtyre dy konferencë – shtypëdhënësve janë 3,351,948 lekë ose 27.702 euro (pa llogaritur edhe sigurimet shoqërore). Duke u nisur nga këto të dhëna, publike, të gjithë e shohim se kuotat e antarësisë së partisë më të madhe opozitare nuk mbulojnë as pagën e kryetarit të partisë.

Në këtë paraqitje të thjeshtë matematikore nuk jam duke përfshirë dhe të ardhurat që merren në natyrë nga mos pagesa e qerasë së godinës apo të mira të tjera të përfituara nga pronat dhe fondet publike. E kështu llogaria është e bërë, këta oratorë të flaktë që po mbrojnë partinë nga vetja e saj, mbahen me taksat e shqipëtarëve. Për këtë arsye, këta dy gjela majë plehut, janë të detyruar t’i tregojnë punëdhënësit të tyre, pra ne qytetarëve, se si po i shpenzojnë paratë tona dhe përse po kryhet ky bunkerizim. Në Partinë Demokratike nuk mund t’i ndalohet hyrja jo vetëm demokratëve, por edhe për ne që jemi pa parti, sepse ajo godinë është e taksapaguesve shqiptarë, ajo parti është e taksapaguesve shqiptarë. Partia Demokratike është pronë e shoqërisë sonë, ajo nuk mbahet me taksat tona që të shërbejë si bunker për Lulin dhe Gazmendin, e të shërbejë si strehë e njerëzve vasal, servil e pazarlinjë.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

editorial editorial editorial nga meri lika meri lika editorial nga meri lika meri lika

Sondazh

Poll

Editorial 6 Janar 2022, 10:17

‘Lufta civile amerikane po vjen’

Nga Stephen MarcheSHBA – Askush nuk e do atë që po vjen, kështu që askush nuk dëshiron ta shohë. Në prag të luftës së parë civile, njerëzit më inteligjent...

Editorial 3 Janar 2022, 14:12

Ngjarjet e 2022 që do të dominojnë debatin publik

Në datën 5 skadon “ultimatumi” që Berisha dhe mbështetësit e tij i kanë dhënë Lulzim Bashës dhe stafit drejtues të PD-së për të lënë zyrat paqësisht. Pas kësaj,...

Editorial 23 Dhjetor 2021, 13:39

Ç’fsheh poshtë dyshekut? E di Edi Rama

Nga Andi BushatiKjo javë filloi me një seri ngjarjesh, nga ato të cilat një njeriu të zakonshëm nuk i ndodhin së toku gjatë një jete të tërë. Të hënën dëgjova a...

Editorial 19 Dhjetor 2021, 09:31

Partia e madhe në dorë të njerëzve të vegjël!

Nga dje, Partinë Demokratike po përpiqen ta drejtojnë disa njerëz të vegjël. Përdorimin e fjalës “të vegjël” e kam në dy kuptime, si për nga mosha ashtu edhe pë...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra