LIVE UPDATES
Aktualitet

Askush nuk e njeh si sport! Trendi i shkopit të bejzbollit/ Të rinjtë e mbajnë në bagazh, “miku” më i ngushtë

26 Korrik 2021, 09:11 Nga DOSJA
Askush nuk e njeh si sport! Trendi i shkopit të bejzbollit/ Të

“Pa folur asnjë fjalë, ata zbritën nga makina e tyre luksoze, u drejtuan direkt tek mua dhe më goditën me grushta dhe shkopinj bejzbolli. Dhe menjëherë u larguan më pas”. Kështu e nis denoncimin e tij në polici 24-vjecari A.L., një i ri që zgjodhi të ndjekë një model të mirë. Punon në një biznes privat dhe kur konstaton se diçka nuk shkon, ai nuk hesht. Por kjo ndërhyrje i ka kushtuar atij një sulm të paprecedentë që, sipas burimeve policore të Gazetës “Si” ndodhi në 14 korrik në afërsi të një supermarketi.

Shpesh Gazeta “Si” ka ngritur shqetësimin e sulmeve të organizuara që kryesisht adoleshentët por edhe të rriturit kryejnë me armë të ftohta, zakonisht shkopa bejzbolli dhe doreza metalike. “Kryesisht shkopinjtë është e pabesueshme por i kemi gjetur edhe në mjete të të rinjve që teksa luajnë kalçeto me njëri-tjetrin, në një rast nuk kanë ngurruar që për një gol t’u drejtohen mjeteve të tyre, ku secili mbante në bagazh shkopinj të tillë, ndonëse bezsbolli nuk është një loje e frekuentuar në Shqipëri”, tha një zyrtar i policisë për Gazetën “Si”. Megjithë fenomenin që ka përfshirë edhe femra, të cilat paradoksalisht janë konstatuar në dy raste me shkopa bejzbolli, trendi nuk ka të ndalur dhe po përhapet në të gjithë vendin. I riu më i fundit që guxoi dhe tregoi në policinë vendore të kryeqytetit, dyshohet se u sulmua mbasi i kërkoi llogari një klienti që ngacmonte kolegen e tij.

“Punoj kasier pranë supermarketit të fruta-perimeve. Kur më sulmuan personat që e parkuan makinën përballë punës, u përpoqa të vetëmbrohesha. Gjatë sulmit nuk u fut askush të na ndante dhe as të parandalonte çfarë ndodhi”, vijon më tej sipas policisë i riu që tregoi se të vetmet që ndaluan dhe po shikonin sulmin me shkopa bejzbolli ishin disa gra.

“Ato gjendeshin në anën tjetër të trotuarit, por nuk u përfshinë. Askush nuk ndëhyri. Për më tepër nuk i njoh ata që më sulmuan”, deklaron në denoncimin e tij djali nga Tirana

Përse u sulmua?

“Kisha vënë re disa herë që i hidhte fjalë dhe kolegja vihej në siklet, stresohej, ndaj i tërhoqa vëmendjen atij djalit “mos e ngacmo më, nuk e shikon që është në orar të punës”. Ky person më tha “OK, në rregull, më fal”, madje më dha dhe dorën e qeshi. Por pas disa minutave ky person erdhi së bashku me disa të tjerë dhe më goditën me shkopinj dhe grushta”, rrëfen i riu.

Por burimet e policisë mbasi kanë kontrolluar subjektin ku ndodhi sulmi fizik dhe nuk konstatuan kamera sigurie kërkuan ndihmën e studentit që punon kasier. Policia i thotë jo zyrtarisht Gazetës “Si” se ka marrë në pyetje edhe vajzën e re që u mbrojt prej kolegut.

“Kam një muaj që punoj si kasiere dhe ky person nga fundi i muajit qershor ka ardhur tek vendi im i punës. Në fillim thoshte fjalë joshëse, më thoshte do të marr për nuse, më pas më thoshte do të marr me pahir. Por unë nuk përgjigjesha. Dy ditët e fundit po ankohej për produktet dhe artikujt”, ka thënë vajza.

Në një nga rastet, e reja tregon se si klienti u nervozua me të mbasi ajo po i shmangej dhe për këtë arsye kishte kërkuar ndihmën e kolegut që e zëvendësonte në kasë. “Klienti bërtiti përse nuk më shet më gjëra ti?”, tregon vajza. Pikërisht në çastet kur klienti kërkonte vetëm atë për shërbim, ka ndërhyrë studenti që e ka paralajmëruar: Mos e ngacmo vajzën se është në punë.

Polcia shton për Gazetën “Si” se pas marrjes në pyetje të disa kureshtarëve që panë se si u sulmua punonjësi i supermarketit, arriti të identifikojë targën e automjetit dhe prej aty arriti deri te identifikimi i shoferit. I pari që u shoqërua bëhet me dije se është një i ri që është kthyer për pushime në Shqipëqri, por që jeton në Gjermani. Ai tha se shkoi në supermarket me një të njohurin e tij dhe as vetë nuk e di se si u përfshi në konflikt. Sipas tij i njohuri i kishte treguar se gjatë shërbimit në supermarket kishte ngacmuar një vajzë, por ajo i ishte përgjigjur: “ ik mos më caj b…”. “Në këtë moment shoku nuk i ka folur më. Herën e dytë kishte ndërhyrë menaxheri – shprehet i riu, – por shitësja ishte tepër agresive dhe e kishtë pështyrë”. Të njëjtin version japin edhe dy të tjerët që e quajnë rastësi përfshirjen në sherr.

Marrë nga GazetaSi

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet shkopja bejsbolli shkopja bejsbolli

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS