LIVE UPDATES
Aktualitet

Na pret një javë e zjarrtë, temperatura deri në 43 °C, ditët më të nxehta e mërkura dhe e enjtja

26 Korrik 2021, 08:18 Nga DOSJA
Na pret një javë e zjarrtë, temperatura deri në 43 °C,

Java e fundit e korrikut pritet të mbyllet me temperatura ekstremisht të larta. Valët e të nxehtit afrikan do të dominojnë Italinë jugore dhe vendin tonë.

Lajda Porja, drejtore e zyrës operacionale të Meteoalb, në një lidhje me skype për “Ditë e Re” në Rtv Ora tha se ditët më të nxehta do të jenë mesi i javës, dita e mërkurë dhe dita e enjte, ku do të vlera në disa zona edhe 43 Gradë Celsius.

“Na pret një javë e nxehtë tani në fund të korrikut.Parashikohet që valët e të nxehtit afrikan duke filluar që sonte në orët e vona të natës të përfshijnë një pjesë të mirë të Italisë, kryesisht Italinë qëndrore dhe jugore dhe më pas do të futen në Shqipëri dhe të gjithë vendet e rajonit ku në këtë rast epiqendrae valëve do të jetë Italia jugore dhe Shqipëria ku priten temperaturat më të larta. Madje parashikohet që ditët më të nxehta do të jenë mesi i javës, dita e mërkurë dhe dita e enjte ku do të vlera në disa zona edhe 43 Gradë Celsius. Deri ditën e premte, përfshirë dhe fundjavën, do të jemi në kushtet e qëndrueshme atmosferike, moti do të jetë i kthjellët, nuk parashikohet të ketë reshje. Kemi rritje të ndjeshme të temperaturave dhe në vlerat e mëngjesit dhe në vlerat e mesditës, duke e bërë disi të papërballueshme natën. Në gjithë ultësirën perëndimore vlerat minimale do të luhaten nga 25 në 30 apo 31 Gradë dhe mbi 40 Gradë do të jetë e gjithë zona e ulët dhe bregdetare. Temperaturat më ekstreme pritet të jenë në qytete si Shkodra, Elbasani, rrethinat e Elbasanit,qarku i Beratit, Gjirokastra ku priten vlerat që do tën jenë 42 apo 43 Gradë, papë më freskët parashikohet të jetë vija bregdetare 38-40 Gradë. Në zonat malore temperaturat më të larta priten kryesisht në verilindje, Hasi, Kukësi, Dibra ku termometri do të ngjitet edhe në 39-40 Gradë dhe diçka më freskët zona e juglindjes, Korça, Pogradeci, Bilishti ku termometri do të jetë 36 Gradë”.

Porja tha se muaji korrik i këtij vitit do të mbahet mend për ditë shumë të nxehta dhe më pak ditë të nxehta.

OraNews

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet moti temperaturat e larta moti temperaturat e larta

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave