LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Shpallet lista e qyteteteve që mund të organizojnë Eurovision 2023 në emër të Ukrainës në Britani

Lista e ngushtë u zbulua në emisionin Zoe Ball Breakfast në BBC Radio 2, me një paraqitje të ftuar nga Mbikëqyrësi Ekzekutiv i Konkursit të Këngës në Eurovizion, Martin Österdahl, duke e deklaruar garën e qytetit pritës ' të mirë për të shkuar '!

12 Gusht 2022, 12:12 Nga d.a.
Shpallet lista e qyteteteve që mund të organizojnë Eurovision
Eurovision

BRITANI- BBC dhe Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) kanë njoftuar se Birmingham, Glasgow, Leeds, Liverpool, Manchester, Newcastle dhe Sheffield janë pranuar të gjitha si qytetet pritëse në listën e ngushtë për Eurovision Song Contest që do të zhvillohet në Mbretërinë e Bashkuar në maj 2023.

Lista e ngushtë u zbulua në emisionin Zoe Ball Breakfast në BBC Radio 2, me një paraqitje të ftuar nga Mbikëqyrësi Ekzekutiv i Konkursit të Këngës në Eurovizion, Martin Österdahl, duke e deklaruar garën e qytetit pritës ' të mirë për të shkuar '! Me ta u bashkua DJ i i Eurovizionit Scott Mills, i cili shpjegoi se Mbretëria e Bashkuar po priste konkursin në emër të Ukrainës, e cila fitoi vitin e kaluar falë Orkestrës Kalush dhe këngës së tyre Stefania.

Shpallet lista e qyteteteve që mund të organizojnë Eurovision
Lista

Eurovision.tv do të eksplorojë 7 lokacionet gjatë javëve të ardhshme dhe do të ftojë Qytetet Pritëse të mundshme për të shfaqur më të mirën e asaj që kanë për të ofruar. BBC konfirmon se 20 qytete shprehën interes por 7 ishin në listën e ngushtë Tani u është dhënë kohë qyteteve për të zhvilluar oferta për vlerësim

Vendimi përfundimtar i qytetit pritës do të merret në vjeshtë dhe biletat dalin në shitje pak kohë pasi të konfirmohet qyteti pritës. Të gjithë aplikantët demonstruan se si do të pasqyronin kulturën, muzikën dhe komunitetet ukrainase për të shënuar faktin se Ukraina është fituese e Eurovizionit të këtij viti.

Të 7 qytetet janë përzgjedhur në listën e ngushtë bazuar në aftësinë e tyre për të përmbushur një sërë kërkesash minimale që tregojnë se ata kanë kapacitetin, aftësinë dhe përvojën për të pritur një ngjarje të kësaj shkalle dhe kompleksiteti. Duke pasur parasysh periudhën e shkurtër të disponueshme deri në organizimin e ngjarjes, procesi i përzgjedhjes u peshua shumë drejt demonstrimit të përvojës së kaluar në organizimin e ngjarjeve të mëdha ndërkombëtare, si dhe aftësisë për të demonstruar kredencialet në organizimin e një feste të muzikës bashkëkohore.

Qytetet pritëse të përzgjedhura tani do të kalojnë në fazën e dytë dhe përfundimtare, ku do t'u kërkohet të zhvillojnë ofertat e tyre në më shumë detaje. Përzgjedhja e qytetit pritës për Eurovision Song Contest 2023 do të vendoset nga BBC në bashkëpunim me EBU, dhe qyteti mikpritës do të shpallet në vjeshtë.

eurovision 2023 scott mills

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!