LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Shkencëtarët: Merimangat mikroskopike që pastrojnë poret në fytyrën tonë mund të zhduken

Gjatë ditës ata ushqehen me sekrecionet tona të yndyrshme të lëkurës, natën largohen nga poret për të gjetur bashkëshorte dhe gjejnë folikula të reja në të cilat mund të bëjnë seks dhe të lëshojnë vezët e tyre.

22 Qershor 2022, 11:21 Nga DOSJA
Shkencëtarët: Merimangat mikroskopike që pastrojnë poret
Merimanga Demodex

SHBA- Disa merimanga të vogla parazitare jetojnë në poret e lëkurës në fytyrat tona. Merimangat, Demodex follicularum, e kalojnë gjithë jetën e tyre në folikulat e lëkurës tonë. Gjatë ditës ata ushqehen me sekrecionet tona të yndyrshme të lëkurës, natën largohen nga poret për të gjetur bashkëshorte dhe gjejnë folikula të reja në të cilat mund të bëjnë seks dhe të lëshojnë vezët e tyre.

Sipas Sky News, merimangat nuk mund ti zhdukni me larjen e fytyrës pasi ato i keni në fytyrë që kur keni lindur. Ato kalojnë nga nëna tek fëmija gjatë ushqyerjes me gji dhe jetojnë shumë thellë në pore. Doktor Alejandra Perotti nga Universiteti i Reading ka deklaruar se ne kemi nevojë për këto merimanga.

"Ne duhet t'i duam ata sepse ato janë të vetmet kafshë që jetojnë në trupin tonë gjatë gjithë jetës sonë dhe ne duhet t'i vlerësojmë sepse ato pastrojnë poret tona. Përveç kësaj, ata janë të lezetshëm,"-thotë Dr Perotti.

Shkencëtarët: Merimangat mikroskopike që pastrojnë poret
Demodex follicularum

Merimangat kanë tetë palë këmbë, një trup të gjatë si krimb dhe çdo këmbë është e krijuar vetëm nga një qelizë e vetme muskulore. Studiuesit analizuan gjenomën e merimangave dhe zbuluan se ai ka numrin më të vogël të gjeneve funksionale nga çdo artropod (insekte, arachnids dhe krustace).

Ekologjia e tyre duke u sinkronizuar aq ngushtë me njerëzit tregon se speciet janë në rrugën e saj nga të qenit një parazit i jashtëm në një simbion të brendshëm një organizëm krejtësisht i varur nga ne për ekzistencën e tij. Ndërkohë që diversiteti i tyre gjenetik zvogëlohet, dhe bashkë me të aftësia e tyre për të lënë strehën e tyre dhe për të gjetur çifte të reja, ata janë gjithashtu në rrezik që të zhduken përfundimisht si rezultat i ndonjë ndryshimi në mjedisin e tyre.

Dikur besohej se Demodex ishte një shkaktar i sëmundjeve të zakonshme të lëkurës, por te njerëzit e shëndetshëm provat tregojnë se Demodex në të vërtetë ndihmon në parandalimin e problemeve si puçrrat duke zhbllokuar poret. Sipas Perotti kjo nnuk është arsyeja e vetme pse duhet t’i mbrojmë por sepse ato janë kafshët tona.

"Ne po jetojmë në një botë ku duhet të mbrojmë biodiversitetin dhe këto janë kafshët tona,”-tha ai.

demodex follicularum

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'