LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Raporti i FBI konfirmoi se Baldwin e shtypi këmbëzën, policia mund të rihapë hetimet për vrasje në setin e "Rust"

Testimi i shkarkimit aksidental përcaktoi se arma e zjarrit e përdorur në të shtënat, një revole me një veprim të kalibrit 0.45 Colt (.45 Long Colt) F.lli Pietta, nuk mund të kishte qëlluar pa u tërhequr këmbëza, tregon raporti i FBI.

14 Gusht 2022, 10:15 Nga d.a.
Raporti i FBI konfirmoi se Baldwin e shtypi këmbëzën, policia
Alec Baldwin

SHBA- Arma e përdorur në të shtënat fatale në setin e filmit "Rust" nuk mund të ishte qëlluar pa e tërhequr këmbëzën, sipas një raporti mjekoligjor të FBI-së të marrë të premten nga ABC News.

Testimi i shkarkimit aksidental përcaktoi se arma e zjarrit e përdorur në të shtënat, një revole me një veprim të kalibrit 0.45 Colt (.45 Long Colt) F.lli Pietta, nuk mund të kishte qëlluar pa u tërhequr këmbëza, tregon raporti i FBI.

"Me çekiçin në pozicionet çerek dhe gjysmë, arma nuk mund të bëhej të qëllonte pa një tërheqje të këmbëzës, ndërsa komponentët e brendshëm të punës ishin të paprekura dhe funksionale", thuhej në raport.

Në një intervistë me George Stephanopoulos të ABC-së në dhjetor, Baldwin tha se ai nuk e tërhoqi këmbëzën në armë.

"Këmbëza nuk u tërhoq. Unë nuk e tërhoqa këmbëzën."-tha ai.

Raporti mjeko-ligjor është pjesë e një hetimi penal për të shtënat në skenë. Zyra e Sherifit të Qarkut Santa Fe, e cila drejton hetimin e vrasjes, mori raportin dhe dokumentet e tjera të FBI-së në lidhje me të shtënat në fillim të këtij muaji, tha zyra e sherifit të enjten.

Dokumentet janë shqyrtuar nga Zyra e Hetuesit Mjekësor në New Mexico, e cila e ka klasifikuar vdekjen e Hutchins si një aksident, tregon një raport postmortem.

"Vdekja u shkaktua nga një plagë me armë zjarri në gjoks. Shqyrtimi i raporteve të disponueshme të zbatimit të ligjit nuk tregoi asnjë demonstrim bindës se arma e zjarrit ishte e mbushur qëllimisht me municion të vërtetë në shesh. Bazuar në të gjitha informacionet e disponueshme, duke përfshirë mungesën e qëllimit të dukshëm për të shkaktuar dëm ose vdekje, mënyra e vdekjes klasifikohet më së miri si aksident.", thuhej në raport. 

Prokurori lokal i qarkut ende nuk ka marrë ndonjë vendim për akuzën në këtë rast. Detektivët janë duke pritur të dhënat telefonike nga Baldwin si pjesë e hetimit të tyre, tha të enjten zyra e sherifit.

Aktori Alec Baldwin qëlloi kineasten Halyna Hutchins në xhirimet e "Western", të cilin ai po prodhonte dhe luante, vitin e kaluar. Aktori besonte se po përdorte një "armë fiktive" dhe pa municion të vërtetë, kur ajo shpërtheu dhe një plumb i vërtetë goditi Hutchins, duke e vrarë atë. Nga të shtënat mbeti i plagosur edhe regjisori i filmit, Joel Souza.

alec baldwin joel souza halyna hutchins

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme