LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Prezantuesja amerikane diagnostikohet me dy sëmundje të pashërueshme

59-vjeçarja ka drejtuar emisionin e famshëm Wendy Williams Show për më shumë se një dekadë. Në vitin 2022 emisioni u ndërpre për shkak të problemeve shëndetësore që ajo po përballej.

23 Shkurt 2024, 22:40 Nga h.k

 

Prezantuesja amerikane diagnostikohet me dy sëmundje të
Foto ilustruese

SHBA-Prezantuesja amerikane Wendy Williams Hunter është diagnostikuar me aphasia progresive dhe demencë frontotemporale (FTD). Ekipi i saj mjekësor ka zbuluar se Williams është diagnostikuar vitin e shkuar, por lajmi po bëhet i ditur për të “korrigjuar thashethemet e gabuara dhe të dhimbshme rreth shëndetit të saj”.

59-vjeçarja ka drejtuar emisionin e famshëm Wendy Williams Show për më shumë se një dekadë. Në vitin 2022 emisioni u ndërpre për shkak të problemeve shëndetësore që ajo po përballej.

Vetëm një ditë më parë, të afërm të prezantueses thanë për revistën People se Wendy është në një klinikë në një vend të panjohur dhe gjendja e saj ka përshkallëzuar.

“Siç fansat e Wendy-t e dinë, në të shkuarën ajo është treguar e hapur për problemet shëndetësore me sëmundjen Graves dhe Lymphedema si dhe sfida të tjera të lidhura me shëndetin”, thuhet në deklaratën e mjekëve.

“Gjatë këtyre pak viteve, ka patur pyetje për aftësinë e saj të procesimit të informacionit dhe shumë njerëz kanë spekuluar për gjendjen e Wendy-t, sidomos kur asaj nuk i kujtoheshin fjalët, sillej çuditshëm dhe e kishte të vështirë të kuptonte transaksionet financiare”.

Ekipi shtoi se diagnoza e prezantueses është konfirmuar nga “një mori analizash mjekësore” vitin e shkuar.

Aphasia është një sindromë e sistemit nervor që prek aftësinë e komunikimit, pacientët kanë vështirësi për të shprehur mendimin dhe madje mund të humbasin të folurit dhe të shkruarit. 

FTD është çrregullim i pashërueshëm i trurit që shkaktohet nga dëmtimi në anën e djathtë të tij duke prekur të folurit dhe komunikimit. Me kohën, simptomat mund të përkeqësohen por menaxhohen dhe nuk  ka asnjë trajtim që parandalon ose ngadalëson përparimin e tyre.

Në deklaratë, thuhet se FTD ka “shfaqur tashmë pengesa të dukshme”, por Williams “është ende e aftë që të bëjë vetë shumë gjëra”.  “Mbi të gjitha ajo ruan humorin e saj të zakonshëm dhe po merr kujdesin që i duhet për t’u siguruar që është e mbrojtur dhe nevojat e saj po plotësohen”.

Ylli i programit të famshëm mbush 60 vjeç në korrik. Ajo e nisi karrierën si  DJ në radio. Me kohën, ajo ngriti emrin e saj  si drejtuese e The Wendy Williams Show nga viti 2008-2021. Stili i saj i prezantimit, batutat spontane dhe shpërthimet në transmetim janë bërë virale në internet.

wendy williams hunter

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni