LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Plagosi shëtitësin e qenve të Lady Gagës për ti rrëmbyer ato, dënohet me 21 vite burg autori

Fisher mori pjesë në seancën gjyqësore të së hënës dhe tha se të shtënat i kishin ndryshuar jetën përgjithmonë. Zyra e Prokurorit të Qarkut të Los Anxhelosit e quajti sulmin "një akt të dhunshëm me zemër të ftohtë".

6 Dhjetor 2022, 17:06 Nga d.a.
Plagosi shëtitësin e qenve të Lady Gagës për ti
Lady Gaga

SHBA- Një burrë që qëlloi dhe plagosi shëtitësin e qenve të Lady Gaga-s gjatë një vjedhjeje është dënuar me 21 vjet burg. James Howard Jackson nuk pranoi asnjë kontest, ngjashëm me pranimin e fajësisë, për tentativë vrasjeje.

Sipas BBC, Fisher mori pjesë në seancën gjyqësore të së hënës dhe tha se të shtënat i kishin ndryshuar jetën përgjithmonë. Zyra e Prokurorit të Qarkut të Los Anxhelosit e quajti sulmin "një akt të dhunshëm me zemër të ftohtë".

Ryan Fischer po shëtiste tre bulldogët francezë të këngëtares në Hollywood në shkurt 2021 kur Jackson e qëlloi atë në gjoks, dëgjoi gjykata. Fischer tha se ai duhej të hiqte një pjesë të mushkërive të tij pas sulmit.

Disa akuza të tjera me të cilat u përball Jackson u hodhën poshtë si pjesë e një marrëveshjeje për pranimin e fajësisë. Jackson dhe një nga katër bashkëpunëtorët e tjerë morën dy nga qentë, Koji dhe Gustav, pas të shtënave. Një bulldog i tretë, Miss Asia, iku dhe u gjet më vonë nga policia.

Në atë kohë, policia tha se ata menduan se qentë ishin në shënjestër për shkak të racës së tyre dhe jo për shkak të pronarit të tyre. Dy qentë e vjedhur u kthyen të padëmtuar dy ditë më vonë pasi Gaga ofroi një shpërblim prej 500,000 dollarësh.

Një bashkëpunëtor, Harold White, u deklarua fajtor të hënën për shkeljen e ligjit që i pengon ish të dënuarit të posedojnë armë zjarri. Ai do të dënohet vitin e ardhshëm. Djali i White, Jaylin Keyshawn White dhe Lafayette Shon Whaley u deklaruan fajtorë vitin e kaluar për grabitje të shkallës së dytë dhe u dënuan me katër dhe gjashtë vjet burg respektivisht.

Personi që ktheu qentë, Jennifer McBride, u akuzua më vonë si ndihmëse në tentativë vrasjeje dhe çështja e saj mbetet në pritje, sipas Zyrës së Prokurorit të Qarkut.

james howard jackson lady gaga ryan fischer

Sondazh

Poll

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës