LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Pas koronavirusit Bill Gates "përqëndrohet" në një tjetër sëmundje, fondacioni i tij jep miliarda në luftën kundër poliomelitit

Gates tha se do të bënte gjithçka për të ndihmuar fushatën kundër polios dhe theksoi se partnerët e fondacionit të tij kanë arritur të takohen me Talebanët në Katar, por situata për të ndërhyrë atje është e ndërlikuar, për shkak të sanksioneve të vendosura nga Shtetet e Bashkuara.

17 Tetor 2022, 14:18 Nga d.a.
Pas koronavirusit Bill Gates "përqëndrohet" në një
Bill Gates

SHBA- Fondacioni Bill & Melinda Gates tha të dielën se do të angazhojë 1.2 miliardë dollarë për të mbështetur përpjekjet për t'i dhënë fund të gjitha formave të poliomielitit në mbarë botën.

Sipas Reuters, Gates tha se do të bënte gjithçka për të ndihmuar fushatën kundër polios dhe theksoi se partnerët e fondacionit të tij kanë arritur të takohen me Talebanët në Katar, por situata për të ndërhyrë atje është e ndërlikuar, për shkak të sanksioneve të vendosura nga Shtetet e Bashkuara.

Të them të drejtën, do të bëja gjithçka për të ndihmuar në fushatën kundër polios, është prioriteti kryesor për fondacionin tonë”, tha Gates. 

Qeveritë dhe fondacionet synojnë t'i japin fund poliomielitit në Pakistan dhe Afganistan, dy vendet e fundit ku virusi mbetet endemik.

"Hapat e fundit për çrrënjosjen janë shumë më të vështirat. Por fondacioni ynë mbetet i përkushtuar ndaj një të ardhmeje pa poliomielit dhe ne jemi optimistë se do ta shohim së shpejti," tha Mark Suzman, CEO i Fondacionit Bill & Melinda Gates, e cila drejtohet nga bashkëthemeluesi i Microsoft Corp, Bill Gates dhe ish-gruaja e tij Melinda French Gates.

Muajin e kaluar, Organizata Shëndetësore Panamerikane (PAHO) tha se Brazili, Republika Domenikane, Haiti dhe Peruja janë në rrezik shumë të lartë për rikthimin e poliomielitit. Shteti i Nju Jorkut po përshpejton përpjekjet për të vaksinuar banorët pasi virusi u zbulua në mostrat e ujërave të zeza. Raste u zbuluan gjithashtu në Londër dhe Jerusalem.

Në mars, një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha se bota është në një 'moment të rrezikshëm' në luftën kundër sëmundjeve si poliomieliti, pas një shpërthimi në Malavi.

Njoftimi erdhi përpara një momenti kyç premtimi që do të bashkëorganizohet nga Gjermania dhe Iniciativa Globale për Çrrënjosjen e Polio Polio (GPEI) më 18 tetor. Fondacioni Gates është pjesë e GPEI, një projekt i madh midis qeverive dhe organizatave ndërkombëtare. Fondacioni ka kontribuar rreth 5 miliardë dollarë në GPEI.

Polio është një sëmundje shumë infektive e përhapur kryesisht përmes ndotjes nga materiet fekale, që përdoret për të vrarë dhe paralizuar mijëra fëmijë çdo vit. Ndërsa nuk ka një kurë të njohur, tre injeksione të vaksinës ofrojnë gati 100% imunitet.

bill gates melinda gates mark suzman

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve