LIVE UPDATES
Art&Argëtim

10 çështje gjyqësore që tronditën Hollywood-in

Sulmet seksuale, promovimi i produkteve të ndaluara dhe vrasjet kanë lënë në hije disa nga personat më të famshëm të showbiz-it.

16 Tetor 2022, 19:55 Nga k.m.
10 çështje gjyqësore që tronditën Hollywood-in
OJ Simpson

SHBA- Disa muaj pasi përfundoi gjyqi mes Johnny Depp me Amber Heard, një tjetër betejë ligjore po zhvillohet aktualisht mes çiftit dikur të dashur të Hollivudit, Angelina Jolie dhe Brad Pitt. Megjithatë, këta janë vetëm disa nga emrat më të mëdhenj të yjeve të ekranit të madh dhe industrisë së muzikës botërore, të cilët kaluan nëpër bankat e gjykatës. Nga "vezët e ndaluara" të Gwyneth Paltrow deri te rasti i errët i OJ Simpson dhe vrasja e tmerrshme e ish-bashkëshortes së tij.

Ja disa çështje gjyqësore që tronditën Hollywood-in.

1) Kevin Spacey - Anthony Rapp

10 çështje gjyqësore që tronditën Hollywood-in

Ka një mosmarrëveshje ligjore në vazhdim midis Kevin Spacey dhe Anthony Rapp. Aktori 62-vjeçar i House of Cards akuzohet për sulm seksual ndaj një të mituri. Rapp akuzon Spacey-n për tentativë përdhunimi kur ai ishte 14 vjeç në 1986 në Manhattan.

2) Shakira - Shteti spanjoll

10 çështje gjyqësore që tronditën Hollywood-in

Shakira u përball me drejtësinë ku u akuzua për mashtrim tatimor në shumën 14.5 milionë euro. Kolumbiania akuzohet për 6 akuza për mashtrim të shtetit spanjoll ndërmjet viteve 2012 dhe 2014. Sipas aktakuzës së ngritur nga prokurorët në gjykatën hetimore të Barcelonës, Shakira akuzohet se dukej se jetonte jashtë Spanjës dhe se përdorte një kompani offshore për të shmangur taksat. Gjyqi pritet të zhvillohet.

3) OJ Simpson - Familjet Brown dhe Goll

10 çështje gjyqësore që tronditën Hollywood-in

Rasti i OJ Simpson është një nga gjyqet më të mëdha kriminale të të gjitha kohërave, pasi ai u arrestua për vrasjen e ish-bashkëshortes së tij, Nicole Brown dhe partnerit të saj Ronald Goldman. Edhe pse një juri e shpalli atë të pafajshëm në 1995, familjet e viktimave ngritën një padi civile kundër tij një vit më vonë në 1996. Familjet e viktimave paditën Simpson për vdekje të padrejtë dhe juria mori një vendim unanim 'fajtor'. Ai u urdhërua të paguante 33.5 milionë dollarë si kompensim për familjet. 

4) Princi Harry, Elton John, Elizabeth Harley - Associated Press

10 çështje gjyqësore që tronditën Hollywood-in

Në bankën e të akuzuarve u ul redaktori i Associated Press me disa nga personalitetet më të fuqishme britanike si kundërshtarë me akuzën e shkeljes së privatësisë së Princit Harry , Elton John dhe personaliteteve të tjera të njohura. Një përfaqësues ligjor i Princit Harry akuzoi Associated Press për punësimin e detektivëve privatë që përdorën pajisje vëzhgimi. Çështja u fitua nga paditësit korrikun e kaluar. 

5) Blac Chyna - Rob Kardashian

10 çështje gjyqësore që tronditën Hollywood-in

Në shtator të vitit 2017, Rob Kardashian paditi ish-partneren e tij, Blac Chyna, duke pretenduar se ajo u përpoq ta mbyste atë me një kabllo karikuesi ndërsa kishte konsumuar drogë dhe alkool. Megjithatë, pesë vjet më vonë, Kardashian i dha fund betejës së tyre ligjore shumëvjeçare për hir të vajzës së tyre. 

6) Scarlett Johansson - Disney

10 çështje gjyqësore që tronditën Hollywood-in

Scarlett Johansson pretendon se Disney nuk respektoi kushtet e filmit Black Widow duke e privuar atë nga të ardhurat. Produksioni e bëri filmin të disponueshëm më herët se data e rënë dakord, e si rezultat humbën të ardhurat. 

7) Gwyneth Paltrow - Administrata Qeveritare e Ushqimit dhe Barnave

10 çështje gjyqësore që tronditën Hollywood-in

Në vitin 2018, Gwyneth Paltrow e gjeti veten në telashe ligjore, si pronare e kompanisë së saj për një produkt të diskutueshëm që ajo promovoi atë vit. Bëhej fjalë për vezë nefriti. Ylli i "Iron Man" u kërkoi klienteve të saj femra që t'i futnin vezët në organet e tyre gjenitale, duke pretenduar se procedura do të sillte shumë përfitime për çështjet gjinekologjike, si stabilizimi i ciklit menstrual dhe hormonet. Këshillat e saj shkaktuan reagime dhe veprim të menjëhershëm nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së. Çështja shkoi në gjykatë dhe Paltrow u urdhërua jo vetëm të paguante 145,000 dollarë, por edhe të kthente shumën për ata që kishin blerë tashmë vezët.

8) FKA Twigs - Shia LaBeouf

10 çështje gjyqësore që tronditën Hollywood-in

2 vjet më parë, këngëtarja FKA Twigs ngriti një padi kundër ish-partnerit të saj aktor, Shia LaBeouf për abuzim psikologjik gjatë marrëdhënies së tyre dhe gjithashtu e akuzon atë për kalimin e një sëmundjeje seksualisht të transmetueshme. Vetëm pas Ditës së Shën Valentinit në 2019, FKA Twigs, 32 vjeç, ishte në makinë me aktorin në timon. Sipas padisë së këngëtares, LaBeouf i hoqi rripin e sigurimit dhe duke kërcënuar se do të përplasej nëse ajo nuk e pranonte dashurinë e tij për të. Gjyqi i tyre do të fillojë prillin e ardhshëm.

9) Chris Cuomo - CNN

10 çështje gjyqësore që tronditën Hollywood-in

Një pretendim për ngacmim seksual u la njollë Chris Cuomos nga CNN, ku ai punoi për vite me radhë. Prezantuesi dyshohet se ka ngacmuar një grua, e cila punonte në ABC News, pasi ajo refuzoi propozimin e tij për seks gjatë një “dreke” në zyrën e tij. Siç tregon gjithçka, prezantuesja 51-vjeçare e ftoi punonjësen në zyrën e tij për drekë, me pretekstin se do ta këshillonte se si të punësohej plotësisht në rrjet në vitin 2011. Kur ajo refuzoi këshillën e tij, ai dyshohet se i kishte thënë sulmuar.

10) Vanessa Bryant

10 çështje gjyqësore që tronditën Hollywood-in

Departamenti i Policisë së Los Anxhelosit që hetoi rrëzimin e helikopterit që vrau Kobe Bryant dhe vajzën e tyre 13-vjeçare Gianna në Calabasas është paditur nga Vanessa Bryant. E veja e asit të NBA-së po kërkon përgjigje se pse dhe si u zbuluan fotot e helikopterit të shkatërruar vetëm disa orë pas incidentit tragjik. Gjykata urdhëroi qarkun e Los Anxhelosit t'i paguante Bryant 16 milionë dollarë dëmshpërblim.

shba

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve