LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Nëse nuk i dinit, këto janë 6 shenja që tregojnë se humbja e kujtesës nuk është normale

Me fjalë të tjera, nuk keni nevojë të bëni panik nëse vini re se kujtesa juaj nuk është aq e mprehtë sa dikur kjo është vetëm një pjesë e plakjes. 

4 Dhjetor 2023, 19:12 Nga a.l
Nëse nuk i dinit, këto janë 6 shenja që tregojnë se
Foto ilustruese

Të rritesh shkon krah për krah me harresën, si të mos kujtosh emrin e restorantit të ri në qytet ose të vendosësh gabim gotat. Dhe ndërsa mund të jetë zhgënjyese, nuk është domosdoshmërisht shqetësuese. 

"Disa shkallë e humbjes së kujtesës mund të konsiderohet normale, veçanërisht me moshën," i tha HuffPost përmes emailit Carmen Carrión, një neuropsikolog dhe një asistent profesor i neurologjisë në Shkollën e Mjekësisë në Yale. 

Me fjalë të tjera, nuk keni nevojë të bëni panik nëse vini re se kujtesa juaj nuk është aq e mprehtë sa dikur kjo është vetëm një pjesë e plakjes. 

"Këtu është një fakt shumë dëshpërues: Ne fillojmë të humbasim neuronet në të 30-at," tha Dr. Michael Rosenbloom , një neurolog në Qendrën e Kujtesës dhe Shëndetit të Trurit në UW Medicine në Uashington.

"Me kalimin e kohës, ne bëhemi më pak efikas në të mësuarit dhe të kujtuarit, dhe për mua, pothuajse ndihet si ky cikël jetësor - kur je i ri dhe je student, duhet të mësosh më shumë informacion dhe ato sisteme duhet të funksionojnë. në të gjithë cilindrat, por kur plakeni, është më pak kritike," tha Rosenbloom. 

Megjithatë, forma të caktuara të humbjes së kujtesës janë jonormale dhe mund të jenë tregues të çështjeve më të mëdha. Më poshtë, neurologët i thanë HuffPost shenjat e humbjes jonormale të kujtesës dhe çfarë të bëni nëse jeni të shqetësuar:

1. Paaftësia për të mësuar gjëra të reja.

Me kalimin e kohës, gjëra të tilla si telefonat celularë, kompjuterët dhe madje edhe makinat kërkojnë një edukim shtesë. Mendoni pak: Krahasuar me 30 vjet më parë, makinat kanë kamera rezervë, aftësi GPS dhe disa madje janë tërësisht elektrike. Nëse zbuloni se keni vështirësi të mësoni diçka të re, kjo mund të jetë shqetësuese, thonë ekspertët.

2. Probleme për të bërë dhe kuptuar gjërat që dikur vinin lehtësisht.

Mund të jetë një shenjë shqetësuese nëse detyrat e përditshme që dikur ishin të lehta tani janë sfiduese.

3. Harron shpejt bisedat.

Nuk mund të pritet që të mbani mend çdo bisedë të vetme që keni pasur ndonjëherë dhe nuk duhet të shqetësoheni nëse i harroni bisedat herë pas here. Cili është shkaku për shqetësim? Duke harruar menjëherë diskutimet, sipas Rosenbloom.

4. Humbja në vende të njohura.

Është krejtësisht normale të humbasësh herë pas here, si për shembull kur eksploron diku ku nuk ke qenë për dekada ose kur viziton një vend të ri. Por humbja në vende të njohura ndonjëherë mund të jetë një shenjë e humbjes jonormale të kujtesës.

5. Përsëritja e historive shpesh.

Është normale të përsërisni veten herë pas here, duke u rrëfyer histori apo fakte njerëzve që i kanë dëgjuar më parë. Por nëse e bëni këtë shumë shpesh, mund të jetë jonormale.

Përshtatur nga Huffington Post

lifestyle

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta