LIVE UPDATES
Art&Argëtim

"Jam i shokuar", princ Nikolaos reagon pasi gjyshja e tij, Mbretëresha e Danimarkës i hoqi titullin

Pak orë pas 'shpërthimit' të princit Joachim, djali i dytë i mbretëreshës, i cili denoncoi pallatin për informimin e tij vetëm pesë ditë përpara shpalljes së vendimit, Princi Nikolaos, një nga nipërit e "përjashtuar", foli gjithashtu me një gazetë daneze.

30 Shtator 2022, 10:52 Nga d.a.
"Jam i shokuar", princ Nikolaos reagon pasi gjyshja e tij,
Mbreteresha Margaret

DANIMARKË- Nuk kanë fund lëkundjet në familjen mbretërore daneze pas vendimit të mbretëreshës Margarita për t'i hequr titujt katër nipërve të saj.

Pak orë pas 'shpërthimit' të princit Joachim, djali i dytë i mbretëreshës, i cili denoncoi pallatin për informimin e tij vetëm pesë ditë përpara shpalljes së vendimit, Princi Nikolaos, një nga nipërit e "përjashtuar", foli gjithashtu me një gazetë daneze.

“Unë dhe familja ime jemi shumë të pikëlluar. Dhe ne, si prindërit tanë, jemi në gjendje shoku për vendimin dhe sa shpejt janë zhvilluar gjërat, " tha djali i madh i Princit Joachim.

Ai tha se ishte "shumë i hutuar se pse ndodhi në këtë mënyrë" duke folur me gazetarët jashtë apartamentit të Kopenhagës që ndan me partnerin e tij.

Nëna e Princit Nikolaos, Princesha Alexandra, është po aq e zemëruar, me përfaqësuesen e saj që i bën pyetje CNN për vendimin e Mbretëreshës së Danimarkës.

“Ai ende nuk mund ta kuptojë pse ndodhi kjo dhe pse ndodhi tani pasi nuk ka asnjë arsye të vlefshme. Fëmijët do të humbnin titujt e tyre kur të martoheshin. Fëmijët e saj janë në një moshë të re, kështu që ata do të martoheshin në të ardhmen e afërt, kështu që pse të mos prisni atë ditë në mënyrë që titujt të zhduken në një ditë të lumtur? - tha përfaqësuesja e nënës së nipërve të përjashtuar të Mbretëreshës së Danimarkës.

Sipas vendimit të Mbretëreshës së Danimarkës, nga 1 janari 2023, Nikolai dhe vëllai i tij, Felix, të cilët nuk kanë ndjekur një akademi ushtarake, siç është zakon për fëmijët e shtëpive mbretërore, por që të dy kanë karrierë modelimi, do tu hiqet titulli princ dhe do të përdorin titujt “Konti dhe kontesha e Montbezatit”.  Në shpjegimin e vendimit të saj, Mbretëresha Margarita deklaroi se në këtë mënyrë nipërit e saj do të mund të ndërtojnë jetën e tyre pa u kufizuar nga detyrat dhe detyrimet e veçanta për shkak të titujve të tyre.

Siç shpjegojnë analistët, kjo deklaratë tregon se Mbretëresha e Danimarkës është duke e lidhur veten me shtëpitë e tjera mbretërore në të gjithë Evropën për të sjellë një qetësi në monarki. Në deklaratën e saj të parë publike pas shpalljes së vendimit të saj mbretëresha këmbënguli në arsyetimin dhe vendimin e saj.

mbreteresha margaret ii familja mbreterore e danimarkes princi joachim princesha alexandra

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN