LIVE UPDATES
Politike

Merkel i jep “lamtumirën” Ballkanit nga Tirana: BE të mbajë fjalën për integrimin, ‘Procesi i Berlinit’ s’ka të

14 Shtator 2021, 05:28 Nga DOSJA
Merkel i jep “lamtumirën” Ballkanit nga Tirana: BE të

TIRANË“Procesi i Berlinit është i pazëvendësueshëm!,”– ky është mesazhi që kancelarja gjermane Angela Merkel ka dhënë nga Tirana për të gjithë liderët e rajonit të Ballkanit. Gjatë një konferencë për shtyp, së bashku me kryeministrin Edi Rama, kancelarja u shpreh në vetën e parë lidhur me mendimet që kishte për nismën “Open Ballkan”.

Në fjalën e saj, ajo u shpreh se ishte një qasje pozitive për bashkëpunimin mes vendeve, megjithatë nuk hoqi dorë nga qëndrimi zyrtar se nisma e vitit 2014 nuk mund të kishte një simotër. Fjalën e saj e mbështeti edhe kryeministri Edi Rama, i cili duke përmendur zërat kundër ndaj nismës, të cilat i konsideroi si “teori konspirative”, shtoi se Open Ballkan është pjellë e procesit të Berlinit.

Ndërkohë që nuk ngurroi që të sulmonte në sy të kancelares dhe homologun e Kosovës, Albin Kurti, i cili është një nga zërat kundër të nismës. Por gjithashtu pyetjet e gazetarëve u ndalën edhe çelja e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian.

Merkel tha se refuzimet e njëpasnjëshme rrezikon që të shkaktonin zhgënjime dhe thyerje besimi, ndërsa shtoi se pas largimit të saj, vendi ynë do të kishte sërish tre miq të mirë; presidentin Emmanuel Macron, presidenten e KE, Ursula Von der Leyen dhe kryeministrin e Austrisë, Sebastian Kurz. Por megjithatë Rama e lëshoi “kunjën” duke u shprehur se uronte që cilido të ishte pasardhësi i Merkelit, rajonit të mos i kthehej kurrizi.

Në kuadër të turit të lamtumirës, Angela Merkel mbërriti në Tiranë mëngjesin e kësaj të marte, në orën 10:00. Kancelarja gjermane, e veshur me një xhaketë ngjyrë bojëqielli që simbolizon natyrën serioze të takimeve, qëndroi për më shumë se një orë duke diskutuar me kreun e qeverisë shqiptare. Më pas zhvilloi një takim të përbashkët me gjithë liderët e tjerë të rajonit. Megjithatë pati vonesë nga një prej tyre. Kryeministri malazez Zdravko Krivokapiç s’u lejua të hyjë në Hanin e Hotit për shkak të rregullave anti-COVID, duke shënuar një incident diplomatik. Ai u detyrua që të kthehej nga kufiri dhe të nisej me rrugë ajrore për në Shqipëri. Megjithatë ia ka dalë që t’i bashkohet takimit me Merkelin. 

Kjo e fundit, para se të largohet nga Shqipëria, në qendrën Tirana Bussiness Park, do të takojë edhe liderë të tjerë të rajonit, duke përfshirë kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin. Jo më larg se dje, Merkel, po në kuadër të të njëjtit tur, ishte dhe në Serbi, ku edhe zhvilloi takime me krerë të shtetit. Nga Beogradi ajo dha një mesazh për vendosje paqe në marrëdhëniet me Prishtinën zyrtare.

(f.g;k;m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike angela merkel ne tirane turi i merkel angela merkel ne tirane turi i merkel

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE