LIVE UPDATES
Aktualitet

RAPORTI- Integrimi i Shqipërisë e MV në duart e qeverisë së re bullgare, asnjë datë

18 Dhjetor 2021, 08:43 Nga DOSJA
RAPORTI- Integrimi i Shqipërisë e MV në duart e qeverisë

BRUKSEL – Këshilli i Çështjeve të Përgjithshme të Bashkimit Evropian që përbëhet nga ministrat e Jashtëm dhe ministrat për Evropën thotë se pret që fillimi i bisedimeve të shumëpritura të pranimit në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut të ndodhë “sa më shpejt të jetë e mundur”, por pa lënë afate kohore. Duke shpresuar se një datë për fillimin e bisedimeve të pranimit në BE për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë mund të caktohet para fundit të vitit, ministrat e jashtëm dhe të Çështjeve evropiane të BE-së përsëri nuk arritën të martën të caktojnë një datë dhe nuk dhanë një kornizë kohore specifike se kur mund të ndodhë.

“Këshilli pret me padurim mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut sa më shpejt që të jetë e mundur,” thuhej në konkluzionet e formuluara mbi zgjerimin nga Këshilli i Çështjeve të Përgjithshme, i cili u zhvillua përpara Këshillit Evropian.

Edhe një herë, arsyeja kryesore për vonesën, për të dytin vit radhazi, ishte bllokada e Bullgarisë në rrugën e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian për një histori të pazgjidhur dhe mosmarrëveshje identiteti. Sofja këmbëngul që Shkupi të pranojë një identitet ‘de facto’ bullgar që përqendrohet rreth pretendimit se identiteti dhe gjuha maqedonase janë me origjinë bullgare. Bullgaria deklaroi se nuk ishte ende gati për të hequr bllokadën ndaj Shkupit, në vend të kësaj sugjeroi ndarjen e proceseve të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, në mënyrë që Shqipëria të paktën të mund të ecë përpara.

Por nocioni se të dy vendet duhet të përparojnë si pjesë e një pakete mbizotëroi në Këshill. Kryeministri i ri i Bullgarisë, Kiril Petkov, i cili mori detyrën këtë të hënë, tha për ‘Financial Times’ se ai dëshironte të ringjallte bisedimet me Maqedoninë e Veriut që mund të rezultojë në një përparim brenda gjashtë muajve të ardhshëm. Petkov shtoi se qëllimi i tij është që Bullgaria të heqë përfundimisht bllokadën e saj dhe të riorganizohet me vendet e tjera të BE-së kur bëhet fjalë për procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian.

“Ne do t’i vendosim diskutimet me Maqedoninë e Veriut mbi një bazë të re,” u zotua ai, duke shpjeguar se plani i tij është të formojë grupe të reja pune midis dy vendeve për çështje jo vetëm që lidhen me historinë, por edhe me ekonominë, infrastrukturën dhe kulturën.

“Ne do të përdorim grupet e punës për të kërkuar zgjidhje për çështje të tilla si aktiviteti i përbashkët ekonomik, infrastruktura, kultura dhe historia”, tha Petkov.

Megjithatë, ai tha se Maqedonia e Veriut së pari duhet të ndryshojë tekstet e saj të historisë dhe të heqë frazën “forca pushtuese fashiste” kur flet për pushtimin e Maqedonisë së Veriut nga Bullgaria në Luftën e Dytë Botërore. Kjo pasi Sofia pretendon se termi nxit urrejtje.

Duke sinjalizuar hapjen ndaj idesë së Petkovit, Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, dha një notë pozitive të mërkurën, duke thënë se: “qasja e kryeministrit të ri bullgar, se historia nuk duhet të jetë vendi i vetëm i komunikimit midis Shkupit dhe Sofjes është i pranueshëm, për mua”.

Si pjesë e konkluzioneve të tij mbi zgjerimin, Këshilli përshëndeti gjithashtu përparimin në bisedimet e pranimit në BE të bërë nga Serbia dhe Mali i Zi.

“Këshilli mirëpret përparimin e përgjithshëm të bërë në negociatat e pranimit deri më tani, me të 33 kapitujt e shqyrtuar të hapur dhe 3 të mbyllur përkohësisht,” thuhej në përfundimet për Malin e Zi.

Por, u theksua gjithashtu se Mali i Zi do të duhet të përmbushë “pikat referuese të përkohshme të sundimit të ligjit të përcaktuara në kapitujt 23 dhe 24”.

Për sa i përket Serbisë, e cila sapo ka hapur të ashtuquajturin ‘Cluster 4’ në negociatat për anëtarësimin në BE, e cila fokusohet në axhendën e gjelbër dhe lidhjen e qëndrueshme, konkluzionet përsëri mirëpritën progresin. Ata theksuan gjtihashtu se përparimi i mëtejshëm i Serbisë do të varet nga performanca e saj në “kapitujt e sundimit të ligjit dhe të drejtave themelore, si dhe nga normalizimi i marrëdhënieve të Serbisë me Kosovën”.

Në negociatat me BE-në deri më tani, Serbia ka hapur 22 nga gjithsej 35 kapituj, dy prej të cilëve janë mbyllur përkohësisht.

Për Bosnje dhe Hercegovinën, Këshilli deklaroi se: “shprehet thellësisht i zhgënjyer për krizën e zgjatur politike në vend, e cila ka penguar përparimin e mëtejshëm në reformat në vitin 2021, dhe dënon bllokimin e institucioneve shtetërore”.

Duke folur për Kosovën, e cila, ashtu si Bosnja, nuk është ende kandidate, Këshilli përshëndeti faktin që qeveria e re e zgjedhur në mars ka konfirmuar përkushtimin e saj strategjik për rrugën e saj evropiane dhe për reformat përkatëse.

Këshilli nënvizon nevojën urgjente që Kosova të përshpejtojë proceset e reformave, në përputhje me standardet evropiane dhe në funksion të ofrimit në dobi të qytetarëve të Kosovës, duke pasur parasysh progresin e kufizuar të bërë deri më tani.

Lidhur me Turqinë, ministrat përshëndetën de-përshkallëzimin e saj me Greqinë në Mesdheun Lindor, duke theksuar se kjo “duhet të mbahet”. Ata përsëritën gatishmërinë e BE-së për t’u angazhuar me Turqinë në një mënyrë proporcionale dhe të kthyeshme në fushat me interes të përbashkët.

Marrë nga balkaninsight.com

(e.h/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike bashkimi evropian bosnje e hercegovinë këshilli i çështjeve të përgjithshme të be kosova maqedonia e veriut shqiperia bashkimi evropian bosnje e hercegovinë këshilli i çështjeve të përgjithshme të be kosova maqedonia e veriut shqiperia

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS