LIVE UPDATES
Aktualitet

Aleanca e frikshme! Mafia shqiptare bashkohet me ‘puliezët’, kriminologu: Korrupsion kudo!

17 Prill 2022, 09:26 Nga DOSJA
Aleanca e frikshme! Mafia shqiptare bashkohet me ‘puliezët’,

ITALI- Disa mafiozë u bashkuan për të sjellë tonelata droge në zonën e Ferrarës. Hipoteza e një aleance mes mafieve shqiptare, nigeriane, kalabreze dhe pulieze është vërtetuar. E gjitha erdhi si rezultat i disa provave hetimore të zbuluara nga kriminologu i njohur Vincenzo Musacchio.

Musacchio, i cili sot është një nga studiuesit më të akredituar të mafias, e konsiderohet eksperti më i madh i mafies shqiptare, flet për një “pakt strategjik” që synon të transportojë tonelata drogë nga Shqipëria në Itali dhe më pas më gjerë në Europë. Në Ferrara, klanet e ndryshme nigeriane, shqiptare, kalabreze dhe pulieze kanë krijuar një sistem të vetëmjaftueshëm të prodhimit, trafikut dhe shitjeve të lëndëve narkotike.

“Droga – rritet në Shqipëri, mbërrin në Pulia dhe më pas klasifikohet në zona të ndryshme të Italisë. Në qytetin e familjes Este nuk ka vetëm drogë.”. Në Itali, ka infiltrime mafioze në administratën publike, aq sa “sot nuk ka asnjë sektor që mund të konsiderohet i papërfshirë me krimin, duke përmendur edhe fusha si:  ndërtimi, transporti, turizmi, hoteleria, prokurimet publike dhe subvencionet,”-shpjegon kriminologu.

Panorama “e vizatuar” nga Musacchio është dëshpëruese.

“Besoj se përveç aktiviteteve represive të dukshme dhe të nevojshme, është e nevojshme të shkundet ndërgjegjja e qytetarëve duke i bërë ata të kuptojnë dëmin e shkaktuar në territor nga infiltrimet e mafias. Fatkeqësisht, ka ende nga ata që sot thonë se mafia nuk ekziston. Qytetarët duke mos parë më mafien klasike, të dhunshme, e perceptojnë fenomenin mafioz, në dukje të heshtur dhe të padukshëm, si të largët por tani dhuna është zëvendësuar nga korrupsioni”.

Marrë nga estense.com

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet itali mafia shqiptare ne itali vincenzo musacchio itali mafia shqiptare ne itali vincenzo musacchio

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE