LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Open Ballkan’, mediat serbe: Britania do të zëvendësojë Serbinë me Bullgarinë

17 Prill 2022, 07:00 Nga DOSJA
‘Open Ballkan’, mediat serbe: Britania do të

SERBI-Ballkani i Hapur, iniciativa e përbashkët e Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut, sipas mediave serbe është kthyer në një projekt në qarqet ndërkombëtare, për shkak të afërsisë së Serbisë me Rusinë dhe faktit që Serbia nuk duhet të të paraqitet si një forcë shtetërore në rajon.

Sipas Alo.rs, ky është mendimi i diplomatit në pension Milisav Paic, i cili përmend takimin e fundit për sigurinë në Ballkanin Perëndimor si shembull se Serbia nuk është më e dëshirueshme në krye të këtij projekti, për të cilin ajo nuk ka marrë ftesë si anëtare e Ballkanit të hapur.

Paic beson se spekulimet mund të bëhen realitet se projekti i Ballkanit të Hapur do të merret nga Bullgaria në vend të Serbisë, megjithëse në fakt ai nuk ekziston dhe nuk do të kishte kuptim pasi ajo është pjesë e BE-së.

Projekti është krijuar për të ndihmuar vendet që janë jashtë BE-së dhe jo ato që janë tashmë anëtarë të BE-së. Për këtë arsye, ekziston dyshimi i arsyeshëm se ata mund të planifikojnë të përdorin projektin e Ballkanit të Hapur për diçka tjetër. Për çfarë, nuk do të mund të them në këtë moment, por kështu veprojnë dhe sillen faktorët ndërkombëtarë, veçanërisht britanikët që nuk ishin për këtë projekt që në fillim”, vëren Paić.

Paic shton se në kushtet e luftës në Evropë dhe luftës së përgjithshme për furnizim me energji, Bullgaria është e rëndësishme për komunitetin ndërkombëtar për shkak të territorit për transportin e gazit dhe naftës në Evropë. Ai konkludon se rrethanat politike dhe ekonomike e vënë në rend dite nismën e Ballkanit të Hapur, por nga ana e fuqive evropiane, ajo shihet si një terren ideal për zgjerimin dhe forcimin e mekanizmave të presionit ndaj Serbisë.

Politologu Dragomir Andjelkoviq mendon se është cinike që Britania, e cila u tërhoq nga BE-ja dhe është kundër integrimit në BE, do të ndërhyjë në integrimin e një lloji tjetër, Ballkanin e Hapur.

“Ballkani i Hapur është profilizuar të jetë një lloj zone integruese e lidhur me BE-në. Është e çuditshme që Britania, e cila po largohet nga BE-ja, tani papritmas po merret me integrimin e Ballkanit Perëndimor”, thekson Andjelkoviq.

Britania, thotë ai, nuk është më një fuqi aq e madhe sa e paraqet veten dhe për këtë arsye ky kaos përdoret për t’u dërguar mesazh amerikanëve se është edhe përfaqësuese e interesave të tyre.

“Pra, këtë nuk do ta shihja si një iniciativë serioze, por si një veprim marketingu britanik dhe lojën e tyre gjeopolitike. Anglezët e shohin Serbinë si një “rus të vogël” tradicional dhe synojnë të dobësojnë pozitën e Serbisë në Ballkan sa më shumë që të munden, siç e shohin atë në një shkallë më të gjerë dhe pozicionin e Rusisë”, shpjegon ai.

Ballkani i Hapur, është një nismë që deri më tani ka bashkuar Serbinë, Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, me ambicien për t’u shtrirë në të gjithë Ballkanin Perëndimor, duke përfshirë Malin e Zi, BeH dhe Kosovën.

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike aleksander vucic edi rama open balkan aleksander vucic edi rama open balkan

Sondazh

Poll

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin