LIVE UPDATES
Aktualitet

Alibeaj: 31 firmosën platformën time! Rithemelimi: Keqardhje. Kush doli kundër (Qëndrimet)

16 Prill 2022, 12:12 Nga DOSJA
Alibeaj: 31 firmosën platformën time! Rithemelimi: Keqardhje. Kush

TIRANË– Platforma e Enkelejd Alibeajt ka marrë firmën e 31 deputetëve të Partisë Demokratike, mes tyre edhe atë të Lulzim Bashës. Në një konferencë për mediat, Alibeaj lexoi emrat që kishin zgjedhur ta mbështesnin. Xhelal Mziu, ishte një prej tyre që zgjodhi ta pranonte edhe vetë publikisht mbështetjen ndaj Alibeajt, por më pas ndërroi mendje dhe publikoi platformën e tij, duke konkurruar Alibeajn. Alibeaj pranoi se kishte edhe propozime shtesë, por që nuk morën miratimin e shumicës. Propozimin i deputetëve Agron Gjekmarkaj e Ferdinand Xhaferrajt të cilët kërkuan përjashtimin nga rikandidimi të çdo individi që ka mbajtur mandatin për 8 vite ose nuk ka fituar zgjedhjet për dy mandate radhazi, nuk u miratua nga shumica, sipas Alibeajt. Zgjedhjet që po zhvillohen nga Komisioni i Rithemelimit për krerët e degëve të PD, ai i komentoi si proces të njëanshëm. Alibeaj tha se një pjesë e deputetëve të Partisë Demokratike kanë marrë ftesë nga SHBA për të vizituar Uashingtonin. Ai zbuloi se Helidon Bushati ka qënë një nga anëtarët që i ka kërkuar që të heqë dorë nga padia që ka ngritur ndaj Komisionit të Rithemelimit në Gjykatë. Ervin Salianji, Grida Duma, Ina Zhupa, dhe anëtarë të Grupit të Rithemelimit nuk votuan platformën e Alibeajt.

Vetë Salianji tha se kjo platformë i mbyll rrugën çdo diskutimi dhe zëri racional për të bashkuar demokratët dhe se e ndan PD në 2 parti. Flamur Noka, anëtar i Komisionit të Rithemelimit, tha se procesi i zgjedhjeve që ka nisur që pas kuvendit të 11 dhjetorit nuk do të ndërpritet. Edi Paloka shkruan se ndjen keqardhje për kolegët e tij pasi nuk kanë kuptuar se çfarë kanë pranuar, referuar atyre që mbështetën Alibeajn. Gazmend Bardhi ka reaguar ndaj refuzimit të Grupit të Rithemelimit për platformën e bashkimit të PD, duke i akuzuar për përçarje të PD. Deputeti i Partisë Demokratike Edi Paloka shkruan se 31 personat që kanë firmosur ndahen në tre kategori. Sipas tij, një pjesë e kanë konsideruar të papranueshëm largimin e ish-kryeministrit Sali Berisha, një ojesë tjetër nuk kanë lexuar fare se çfarë kanë firmosur, ndërsa të fundit kanë nënshkruar. Edhe ata që kanë nënshkruar, sipas Palokës kanë dalë kundër vullnetit të atyre që i kanë zgjedhur, votuesve. Luçiano Boçi shprehet se një pjesë e kolegëve të tij kanë si synim përçarjen e Pd-SË. Në një reagim për Vizion Plus, Boçi tha se çdo platform apo ide duhet të ketë miratimin e të gjithë grupit. Sipas tij, platforma e Alibeajt po trukon atë që mendojnë deputetët dhe po luan me ndjeshmërinë e tyre. Ndërsa Greta Bardeli, deputetja e PD në qarkun e Shkodrës e cila rezulton ta ketë firmosur këtë platformë, shkruan se gjëja që ka kërkuar ajo është që çdo propozim të bëhet me votë të fshehtë. Bardeli kërkon diskutimin dhe më pas votimin.

Çfarë përmban platforma e Alibeajt:

Platforma e Alibeajt parashikon rikthimi e të gjithë anëtarëve të përjashtuar me vendim të Këshillit Kombëtar të datës 18 Dhjetor, si anëtarë me të drejta të plota. Po ashtu kërkohet anulimin e të gjitha proceseve që kanë në fokus riorganizimin apo ngritjen e strukturave lokale të partisë.

PIKAT:

1-Grupi Parlamentar i PD apelon me forcë për shmangien e gjuhës së urrejtjes, shantazhit, përçarjes
2-Deputetët e përjashtuar apo pezulluar në 12 janar 2022, rikthehen në grup
3-Anullohet cdo proces i njënashëm riorganizimi apo mbledhje të strukturave qendrore të partisë
4-Grupi Parlamentar ngre një grup pune të përbashkët për realizimin e bashkimit të partisë.
5 Grupi i Përbashkët përcakton strukturat zbatuese të planit të bashkimit. Hapi i parë Certifikimi i anëtarsisë aktuale, Hapi 2: Fillimi i procesit të zgjedhjeve në nivel seksioni, grupseksioni dhe dege. Hapi 3: Procesi i zgjedhjes së kryetarit të Partisë

Emrat që e mbështesin platformën e Alibeajt sipas tij:

Agron Gjekmarkaj 

Enkelejd Alibeaj

Lindita Metaliaj 

Lulzim Basha

Merita Bakiu

Orjola Pampuri 

Ramadan Likaj

Saimir Korreshi 

Seladin Jakupllari

Zef Hila

Zheni Gjergji

Xhelal Mziu

Alfred Rushaj

Andia Ulliri

Arbi Agalliu 

Bledjon Nallbati 

Dashnor Sula 

Dhurata Çupi

Emilja Koliqi

Eralda Bano

Fatjon Veizaj

Ferdinant Xhaferraj

Flamur Hoxha 

Flutura Açka 

Gazment Bardhi 

Greta Bardeli

Helidon Bushati

Ilda Dhori 

Jorida Tabaku 

Kastriot Piroli

Kreshnik Çollaku 

Lefter Gështenja 

Emrat që nuk e mbështesin platformën e Alibeajt:

Sali Berisha

Oerd Bylykbashi

Sorina Koti

Tomor Alizoti

Ervin Salianji

Grida Duma

Ina Zhupa

Belind Këlliçi

Bujar Leskaj

Edmond Spaho

Edi Paloka

Albana Vokshi

Agron Shehaj

Elda Hoti

Flamur Noka

Luan Baçi

Isuf Çelaj

Tritan Shehu

Luçiano Boçi

Kasëm Mahmutaj

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Platforma e Alibeajt, Boçi: Po luhet me ndjeshmërinë e deputetëve

Platforma e Alibeajt, Këlliçi: Berisha është magneti i lëvizjes më të madhe në PD

Mziu ‘heq dorë’ nga Alibeaj, prezanton platformën e tij: Kryetarin e zgjedhim në gusht

Firmosi platformën e Alibeajt? Bardeli: Kërkova diskutime e votim të fshehtë

Platforma e Alibeajt, Paloka: Një pjesë firmosën pa lexuar (Tre kategoritë)

Rithemelimi kundërshtoi platformën për bashkim! Bardhi: Interesant shumë, ‘vegël’ e Ramës

Shumica e deputetëve refuzuan platformën e tij, Alibeaj: Mungesë reflektimi për situatën

Platforma e Alibeajt/Salianji: Ka qëllim të ndajë PD në 2 parti, mbyll rrugën për diskutim

Flamur Noka: Bashkimi vjen përmes votës së lirë, s’kemi më kohë për të humbur

I bashkohet platformës së Alibeajt! Mziu: Mungova në diskutim, e mbështes propozimin

Gjekmarkaj: Unë nuk bëj grupim as te Basha as te Berisha, boll më! Ta lënë PD të bashkohet

VD-‘Disa anëtarë demokratë kanë marrë ftesë nga Washington?’, Alibeaj s’flet, pohon me kokë

Kush ishte deputeti që i kërkoi të tërhiqte padinë nga Gjykata? Alibeaj: Të jem korrekt…

EMRAT/ Platforma e Alibeajt për bashkimin e PD, kush janë 32 deputetët që e mbështetën

PLATFORMA e Alibeajt për bashkimin e PD, Basha e mbështet

Pse Berisha është i tepërt në PD? Alibeaj: S’ka qënë pjesë, e di qëndrimin që ai ka për mua

VD-Alibeaj: Disa prej demokratëve kërkuan përjashtimin e Berishës nga grupi parlamentar

THIRRJA e Alibeajt: Të shmanget gjuha e urrejtjes brenda PD-së

Alibeaj: Grupi i PD duhet të marrë vendime pavarësisht mendimit të Berishës

(A.B)/Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike alibeaj 16 prill 2022 enkelejd alibeaj alibeaj 16 prill 2022 enkelejd alibeaj

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta