LIVE UPDATES
Bota

Tubacioni kryesor i SHBA rifillon pompimin pasi sulmi kibernetik çoi në ndërprerje gjashtë ditore

13 Maj 2021, 15:31 Nga DOSJA
Tubacioni kryesor i SHBA rifillon pompimin pasi sulmi kibernetik çoi

SHBA– Gazsjellësi kryesor i karburanteve të SHBA-së të Enjten lëvizi disa nga milionat e parë të galonave të karburanteve motorike pas një ndërprerje gjashtë ditore pas një sulmi kibernetik dëmtues që çoi në mungesa të karburantit në të gjithë shtetet e bregut lindor.

Gazsjellësi kolonial, i cili mbart 100 milion galona në ditë benzinë, naftë dhe karburant avioni, rifilloi pompimin e kontrolluar nga kompjuteri të mërkurën vonë pasi shtoi masat e sigurisë. Do të duhen disa ditë që dërgesat të rikuperohen plotësisht dhe ndërprerjet janë të mundshme, tha kompania.

Sipas Guardian, mbyllja shkaktoi mungesa të benzinës dhe deklaratat e emergjencës nga Virxhinia në Florida, çoi dy rafineri në frenimin e prodhimit dhe linjat ajrore të riorganizonin disa operacione të karburantit.

Rinisja e tubacionit duhet të sjellë furnizime në disa zona të goditura rëndë sa më shpejt të enjten, tha sekretarja e energjisë Jennifer Granholm. Ajo parashikoi që mungesat e benzinës mund të mbaronin brenda disa ditësh.

Ndihma po vjen,”– tha Jeanette McGee, një zëdhënëse e grupit të udhëtimeve motorike AAA.

Çmimi mesatar i benzinës kombëtare u rrit mbi 3 dollarë në galon, më i larti që nga tetori 2014, tha Shoqata Amerikane e Automjeteve, dhe çmimet në disa zona u rritën deri në 11 në ditë.

Ndërsa hetuesit e FBI-së gërmuan në një sulm që paralizoi një pjesë të madhe të infrastrukturës energjetike të SHBA-së, grupi që besohet të jetë përgjegjës tha se po botonte të dhëna nga shkeljet në tre kompani të tjera, përfshirë një firmë teknologjike Illinois.

Nuk dihej se sa para kërkonin hakerat dhe operatori i tubacionit nuk ka pranuar të komentojë. Colonial ka një lloj sigurimi që zakonisht mbulon pagesa shpërblimi, i thanë Reuters të enjten tre njerëz të njohur me këtë çështje.

Për të ndaluar mungesat e karburantit, katër shtete dhe rregullatorët federalë zbutën kufizimet e drejtuesit të karburantit për të shpejtuar furnizimet e furnizimeve të freskëta. Gjeorgjia pezulloi një taksë shitjesh për benzinë ​​deri të shtunën.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota jeanette mcgee joe biden jeanette mcgee joe biden

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh