LIVE UPDATES
Bota

SHBA/ Sfidat me të cilat përballen të mbijetuarat e dhunës seksuale

13 Maj 2021, 14:53 Nga DOSJA
SHBA/ Sfidat me të cilat përballen të mbijetuarat e dhunës

SHBA– Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Merrick Garland i ka kërkuar Kongresit një miliard dollarë fonde për të luftuar dhunën ndaj grave, përfshirë abuzimin në familje dhe sulmet seksuale. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Mike O’Sullivan njofton për sfidat me të cilat përballen shumë të mbijetuara.

Nga Uashingtoni e deri në Azinë Jugore dhe Evropë, gjithnjë e më shumë njerëz po ngrenë zërin për të luftuar dhunën ndaj grave, traumën e mbajtur fshehur prej tyre për shumë kohë nga turpi.

Ndërsa figura dikur të respektuara në fushën e argëtimit dhe profesione të tjera, përfshi ish mjekun e ekipit olimpik amerikan Larry Nassar, përballen me pasoja për sulmet e tyre seksuale, të mbijetuarat e traumatizuar vazhdojnë të vuajnë.

“Jam e zemëruar me veten time që nuk e kuptova abuzimin, dhe është diçka që më mundon edhe sot”, tha Jordyn Wieber, fituese e çmimit të artë në Lojrat Olimpike 2012.

Është një reagim i zakonshëm, thotë një aktiviste për të drejtat e grave që është sulmuar seksualisht si studente në kolegj.

“Më kujtohet në atë kohë që pyesja veten, “a është kjo që më ndodhi një krim apo jo? Dhe mendoj se është një reagim shumë i zakonshëm për shumë të mbijetuara sepse, dhuna ndaj grave është normalizuar kaq shumë”, thotë Patricia Cumbie.

Viktima të tjera të reja trafikohen për prostitucion ose pornografi, ndonjëherë nga njohje të rastësishme, dhe gjithnjë e më shumë nga bandat e rrugëve.

“Përdhunohen nga banda, rrihen brutalisht, krijojnë varësi tek droga, i lidhin me zinxhirë, dhe i fusin në kafaze”, thotë Lois Lee me organizatën Children of the Night.

Viktimat ndonjëherë detyrohen të përfshihen në krime të mëdha, si të shtëna me armë dhe grabitje.

Abuzuesit mund të kenë një kontroll psikologjik mbi viktimat e tyre, të cilën punonjësit socialë e quajnë një lidhje traumatike, thotë një e mbijetuar e trafikimit seksual në familje e cila ndihmon të mbijetuarat e tjera.

“Imagjinoni që lidhja mund të fillojë me një vajzë 12-vjeçare, një vajzë 13-vjeçare dhe të vazhdojë për pjesën më të madhe të jetës së tyre”, thotë Alia Dewees me organizatën Safe House Project.

Një studim ndërkombëtar thotë se gati gjysma e viktimave të reja të trafikut njerëzor trafikohen nga anëtarë të familjes.

“Ka raste që këta fëmijë ose përfundojnë të trafikuar nga një anëtar I familjes, ose mund të përfundojnë në shtëpinë e fëmijëve nga ku më pas mund të largohen dhe të përfundojnë në rrugë”, thotë Brittany Dunn me organizatën Safe House Project.

Pavarësisht nëse janë viktima të trafikimit apo dhunës në familje, të mbijetuarit kanë nevojë për ndihmë, thotë një punonjëse bamirësie që mbikëqyr strehimin e përkohshëm për gratë myslimane dhe të tjerët.

Shpesh këto gra janë mbajtur të mbyllura, nuk kanë kursime, nuk kanë aftësi për të gjetur punë”, thotë Malika MacDonald me organizatën ICNA Relief USA.

Disa gra dhe adoleshente të trafikuara tërhiqen nga prostitucioni ose pornografia, ose mundohen të mbijetojnë në qendrat për të pastrehët.

“Është shumë e vështirë kur një grua që ndoshta ka lënë një martesë abuzive dhe përpiqet të bëjë një jetë më të mirë për veten ose për fëmijët e saj, çdo ditë është e ekspozuar ndaj dikujt në strehimore që abuzon në mënyrë aktive me drogën ose alkoolin ose njerëz të cilët kanë probleme të rënda të shëndetit mendor”, thotë Malika MacDonald.

Çfarë nevojitet të bëhet? Ekspertët thonë: duhet strehim afatgjatë, edukim dhe mbështetje emocionale. Për këtë qëllim, ata thonë se më shumë fonde qeveritare nuk do ta zgjidhin problemin, por do të ndihmojnë.

Marrë nga VOA.

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota dhuna seksuale jordyn wieber merrick garland dhuna seksuale jordyn wieber merrick garland

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh