LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasja makabre e Shefki Kurtit, Policia: Hedhja e trupit në lumin e cekët mesazh paralajmërimi

Hetuesit e Risit, Departamenti i Hetimeve Shkencore të Armës së Parmës janë angazhuar në inspektimin e shtëpisë së Badia Polesine ku banonte Kurti, 71 vjeç, trupi i të cilit u copëtua dhe u nda në qese të ndryshme plehrash të cilat më pas do të hidheshin në lumin Adigetto.

8 Gusht 2022, 13:35 Nga d.a.
Vrasja makabre e Shefki Kurtit, Policia: Hedhja e trupit në lumin e
Shefki Kurti

ITALI- Specialistët e mjekësisë ligjore kanë mbërritur në banesën e 72-vjeçarit shqiptar Shefki Kurti  të vrarë disa ditë më parë, direkt nga Parma dhe menjëherë iu vunë punës, së bashku me zëvendësprokuroren e Republikës Maria Giulia Rizzo dhe majorin Giovanni Truglio, komandant i kompanisë Rovigo Carabinieri.

Sipas mediave vendase, hetuesit e Risit, Departamenti i Hetimeve Shkencore të Armës së Parmës janë angazhuar në inspektimin e shtëpisë së Badia Polesine ku banonte Kurti, 71 vjeç, trupi i të cilit u copëtua dhe u nda në qese të ndryshme plehrash të cilat më pas do të hidheshin në lumin Adigetto.

Kurti, në fakt, pas vitesh të gjata të kaluara në Salvaterra, ishte zhvendosur në një shtëpi në via Gherardini, rrugë e njohur për pijetoren e njohur "Il Degheio Irlanda", me pamje nga bregu.

Magjistrati shoqëroi ekspertët e RIS, të cilët po kërkojnë çdo gjurmë të mundshme që mund të ndihmojë në zbardhjen e ngjarjes pasi aktualisht nuk është përcaktuar se ku është vrarë i moshuari, kur saktësisht dhe për çfarë arsye. Megjithatë, në mendjet e hetuesve ekziston një dyshim i fortë se zgjedhja për të hedhur pjesët e trupit në Adigetto, në nivelet më të ulëta historike për sa i përket rrjedhës së ujit, synonte të lejonte gjetjen e tyre. Në thelb, kushdo që e vrau 72-vjeçarin donte që trupi të identifikohej dhe donte të jepte një paralajmërim të tmerrshëm dhe makabër. Kujt dhe pse, të paktën tani për tani, askush nuk e di. Tashmë, priten informacione të rëndësishme nga inspektimi i RIS, për të kuptuar se në cilën pistë do të duhet të marrë hetimi. 

Më 28 korrik, pranë një blloku të Adigetto in via Casaria në Villanova del Ghebbo (Rovigo), stafi i Konsorciumit të Rikuperimit vuri re këmbën e majtë në një qoshe. Pasditen e së njëjtës ditë nën urën e Adigetto në via San Lazzaro në Lendinara, u gjet trungu, koka dhe pak më pas edhe krahët, të mbyllura në katër thasë të zinj. Më 31 korrik zbulimi i këmbës së djathtë. Mjeku ligjor do të duhet të sqarojë se sa kohë ka qenë trupi në ujë.

shefki kurti policia italiane giovanni truglio maria giulia rizzo

Sondazh

Poll

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor

“Nisma 17+1” e Kinës, Rama: S'kemi përfituar asnjë investim

Dy makina përplasen kokë më kokë tek ‘5 Maji’ dhe bëhen copash, 5 të plagosur

Përfaqësuesit ligjor të PD në KQZ, depozitojnë dokumentacionin për regjistrimin e PD së në zgjedhje

Përshtati lokalin për organizimin e lojërave të fatit, arrestohet 41-vjeçari në Shkodër

"A je penduar?", Dan Hutra del para gjykatës, me kokën lart nuk shpreh fije pendese...