LIVE UPDATES
Aktualitet

VIDEO/ Kush është fajtori i vdekjes së Emiljano Frrokut, që humbi jetën në pallatin pa leje në Shëngjin?

Personi që sipas akuzës është një nga përgjegjësit e tragjedisë dhe që është shpallur ne kerkim një ditë pasi ndodhi ngjarja. Çuditërisht ditën e parë, gjithçka ka qëndruar në heshtje, për t’u bërë publike 24 orë më vonë pas ndërhyrjes së policisë.

17 Maj 2024, 22:21 Nga r.ll
VIDEO/ Kush është fajtori i vdekjes së Emiljano Frrokut, që
foto ilustruese

SHËNGJIN- Një javë më parë, Shëngjini u trondit nga vdekja e 28- vjeçarit, Emiliano Frroku në kantierin ku po ndërtohej një pallat. Ai ka qenë duke punuar në katin e 9 dhe më pas është rrëzuar se bashku me vinçin. Familjarët sqarojnë se ai kishte vetëm një muaj që ishte punësuar atje, por nuk ishte i siguruar.

“As sigurim nga dokumentat, as siguri pune. As i lidhur, këtë e kemi të sigurt 100%. Po të kishte qenë i siguruar, do kishin qenë aty edhe pronarët. Emrin e firmës nuk e dimë, por si pronar kështu e ka Lul Ndoci.”

Personi që sipas akuzës është një nga përgjegjësit e tragjedisë dhe që është shpallur ne kerkim një ditë pasi ndodhi ngjarja. Çuditërisht ditën e parë, gjithçka ka qëndruar në heshtje, për t’u bërë publike 24 orë më vonë pas ndërhyrjes së policisë.

“Ne s’na ka ardhur kush me pi kafe. Inxhineri i sigurisë teknike ka fikur telefonin, pronari ka fikur telefonin. Nuk ka ardhur kush te spitali qoftë për të ditur çfarë gjendje ekonomike ka.”

Më shumë se sa pretendime familjarësh të dëshpëruar për çfarë ka ndodhur, këto janë akuza të forta ndaj pronarëve dhe drejtuesve të një kompanie, e cila ka përgjegjësinë e humbjes së jetës nga një 28- vjeçar.

Po kush ka mbetur ne pallatin ku tashme jane vendosur shiritat e policise dhe inspektoriatit te punes?

“Unë jam shok i Lul Ndocit, ai më ka thirrur për tragjedinë që ka ndodhur: hajde se ka ndodhur një aksident. Kur shoh sallatë tjetri. Te ky vendi ka rënë, akoma s’kam mbledhur veten. Ishte policia këtu kur erdha. Nga të firmës nuk ka qenë asnjë. Unë s’di pse ka hipur atje. Luli s’ka lidhje me këtë, por i ka mbetur në derë tani. Luli do përgjigjet për të gjitha”- tha Agustin Zogu.

Në fakt, këtu jemi përpara një truku, sepse Lulzim Ndoci është ndërtuesi i pallatit, por punimet në katin e 9-te po kryheshin nga një tjetër person, i cili ishte bleresi i hyrjes. Ose më saktë kështu është deklaruar pas ngjarjes.

“Një ditë para, x person ka thënë: kontrolloni këto vinça, se nuk më duken mirë. Ka rënë vinçi dhe e ka marrë me vete, se ka qenë I mbështetur I shkreti. Aq ka ndodhur, për një vidë, shihe që s’e kanë vënë. Ka qenë e pakapur. Ma tha shoku i tij, ekspertiza, vinçi ka rënë dhe ka qenë i mbështetur”- shtoi Agustini.

Gjithë kjo sapo dëgjuat, ishte një panoramim i detajuar i ngjarjes së rëndë. Nuk e dimë sa të vërteta janë këto dëshmi dhe nëse janë marrë në konsideratë nga grupi hetimor, ajo që dimë me siguri, është se nga gjithë ky shpjegim shihet qartë se kushtet e sigurisë në këtë kantier kanë qenë jashte çdo standardi.

“Unë mendoj që vinçi s’ka qenë i lidhur fare dhe janë munduar ta lidhin. Ai vinçi lart është statik, këta kanë dashur të vënë një poshtë. Kjo është thjesht një moskujdesi e tyre. Nuk e di ç’kanë dashur, po ja sa me të fut në bela.”

Refreni është i njëjtë. Përgjegjësia është individuale e viktimës dhe pronari nuk ka asnje faj per cfare ka ndodhur. Po në diskutim teknik, për çfarë shkeljesh flitet në këtë aksident tragjik?

“Një kantier ndërtimi duhet të fillojë me masën e sigurimit teknik, që në rrethimin e kantierit, në tabelat që paralajmërojnë sigurinë dhe mbrojtjen në punë. Punonjësit nuk mund të merren punë thjesht se kam nevojë ta marr në punë punonjësin. Ata duhet të jenë punonjës të cilët e njohin sektorin e ndërtimit, e njohin punën, trajnohen dhe instruktohen nga subjektet e veçanta që merren me të, nga inxhinieri i kantierit apo organizatat e tjera që janë në lidhje me punëdhënësin, me kontratat e ndryshme për sigurinë në punë. Gjithashtu, punonjësi që fillon punë rishtazi nuk mund të shkojë të punojë në një punë që paraqet rrezikshmëri të lartë. Dhe nëse ai punësohet duhet të sigurohet një ditë më parë, deklarohet në organet tatimore, sigurohet në pajisjet me veshjet e punës, i bën të qarta rregullat e sigurimit teknik”- sqaroi Ilmi Tota, ekspert i sigurisw nw punw.

E gjithë kjo listë e gjatë detyrimesh, duket se nuk ka funskionuar aspak në objektin në fjale...madje mund të guxojmë ta themi, që kjo shmangie nga rregullat strikte te kantiereve të ndërtimit, ndodh rëndomë në të gjithë vendin./PIRANJAT.AL

emiljano frroku vdes punetori ne shengjin lulzim ndoci

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta