LIVE UPDATES
Aktualitet

"Trashëgoi" 1 mln euro nga gruaja e ndjerë angleze. Në Shqipëri ia bllokojnë për pastrim parash

16 Maj 2022, 16:35 Nga DOSJA
"Trashëgoi" 1 mln euro nga gruaja e ndjerë angleze. Në
Foto ilustruese

TIRANË- Një shqiptar i cili është vendosur nën hetim për pastrim parash nga prokuroria e Durrësit, ka dorëzuar një nga versionet më të pabesueshme përmes të cilit ai argumenton paratë e sekuestruara nga shteti shqiptar në vlerën e një milionë eurove. Siç iu tha Gazetës “Si” nga policia lokale që referoi më pas çështjen në prokurori, hetimi i nisur prej 2015-s vijon ende me vendime gjykatash e rikthime hetimesh, teksa 1 milionë eurot vijojnë të jenë të bllokuara. Ky shtetas vazhdon të jetojë me dokumenta të paligjshme në Londër dhe punon në të zezë, ndërsa në Shqipëri betejën ligjore po e çojnë përpara familjarët e tij.

Burimet i thanë Gazetës "Si" se është marrë rrëfimi i shtetasit K.T, që këmbëngul se në vitin 1996 kur u zhvendos në Britaninë e Madhe u martua me një grua të moshuar, e cila gjatë ceremonisë së dasmës ishte 65 vjeçe. Nga hetimet ka rezultuar se K.T. është martuar me shtetasen angleze Yeeta da Costa (Winterman) e datëlindjes 05.10.1935. Ky shtetas tregon se pas pesë vjetësh nga martesa, në 30 prill të vitit 2001, gruaja angleze ndërroi jetë. Duke qenë se ajo nuk kishte fëmijë dhe të afërm të saj, trashëgimtarë, e gjithë pasuria që ajo kishte, sipas legjislacionit vendas i kalon atij.

“Duke qenë se ajo nuk kishte fëmijë dhe të afërm të tjerë për trashëgimtarë, e gjithë pasuria që ajo kishte, sipas legjislacionit vendas, i kanë kaluar shtetasit K.T. Martesën e ka kryer në Londër, në zyrën e regjistrimit të martesave dhe ka jetuar me të në adresën "Lincoln House, Flat 2, 89 Westboume Tarrace W2 6QS". Pas vdekjes së saj, ky shtetas ka shitur shtëpinë ku kanë jetuar bashkë, me një vlerë prej 210.000 paundësh, por nga kjo shumë ka përfituar vetëm 70.000 paundë. Gjithashtu lidhur me burimin e të ardhurave të krijuara, shtetasi K. T. ka deklaruar se gjatë gjithë kësaj kohe ka qenë emigrant ekonomik në Angli dhe se ka punuar pa qenë i regjistruar, pa dokumenta. Ai ka punuar si mjek popullor”, thuhet në dosjen e Prokurorisë së Durrësit.

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës, thonë burimet në vazhdim të hetimeve, u ka përcjellë autoriteteve britanike dy letërporosi me anë të të cilave kërkohen marrja e provave dhe verifikimi i pretendimeve të paraqitura nga ky shtetas lidhur nga benefitet që ai fitoi nga martesa me anglezen.

“Është vendosur pezullimi i hetimeve të procedimit penal Nr.2185/2015 në pritje të letërporosisë së autoriteteve britanike dhe me Vendimin e datës 26.11.2015, është vendosur sekuestrimi në Bankat e Nivelit të Dytë të shumave të depozituara në llogarite rrjedhëse, nga shtetasi K. T dhe babai i tij S.E. Vendimi i mësipërm është marrë në funksion të sigurimit të provave të tjera dhe të zgjerimit të hetimeve lidhur me veprën penale të pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale, që parashikohet dhe u është dërguar për veprim Bankave të Nivelit të Dytë,”- shkruhet në dosjen që iu tregua Gazetës "Si".

Por dosja tregon gjtihashtu edhe se familjarët e të dyshuarit kërkojnë heqjen e masës së sigurimit ndaj llogarive me vlerën e 1 milionë eurove, megjithëse është vlerësuar se sekuestrimi ishte kryer në mënyrën e duhur me prova.

Hetimet për transaksionet ngecën me mospërgjigjen e britanikëve - thonë burimet e Gazetës "Si" në qytetin e Durrësit - teksa kërkuesi këmbëngul se "po plaket dhe se i duhen paratë e tij që i trashëgoi nga ish-bashkëshortja angleze".

Autoritetet këmbëngulin se procedimi penal ka nisur “pasi ka dyshime të arsyeshme të bazuara në prova për veprimtari kriminale, ndaj janë sekuestruar llogaritë bankare". "Në emër të shtetasit K.T., në mënyrë periodike është mbyllur një shumë prej një milion eurosh, me përshkrimin të 'ardhura nga emigracioni'. Është bllokuar dhe llogaria në emër të familjarit të tij“, thuhet në dosjen hetimore. Sipas kësaj të fundit, në fillim babë e bir kanë pretenduar se paratë vinin nga shitja e mjaltit dhe shitja e një shtëpie.

Prokuroria i thotë Gazetës “Si” se “shuma e ngurtësuar nuk i përgjigjet burimit të të ardhurave dhe ka dyshime se këto të ardhura janë të djalit të të moshuarit që kërkon kthimin e 1 milionë eurove.” I riu që u martua me britaniken që ndërroi më pas jetë, vazhdon sipas Policisë së Shtetit të jetojë me dokumenta të paligjshme në Londër dhe punon në të zezë.

“Për shkak se informacioni për verifikimin e pretendimeve, duhej të merrej nga Mbretëria e Bashkuar për aktivitetin e këtij personi në këtë shtet, lidhur me faktin e të ardhurave që ka përfituar nga trashëgimia, akuza ka përcjellë dy letër porosi, por ende nuk janë marrë përgjigje zyrtare. Dhe sipas akuzës, për sa kohë nuk është zbardhur veprimtaria e këtij shtetasi për 13 vitet e fundit, ka dyshime se ai pastron para dhe se nuk ka trashëguar asnjë gjë nga ish-gruaja.

Familjarët ndjekin betejën Tiranë

Nga ana e kërkuesit Sh.T, në datë 17.12.2018 u paraqit kërkesa për heqjen e masës së sekuestrimit mbi depozitat bankare të vendosur me vendimin e datës 26.11.2015 të Prokurorisë. Gjykata në analizë të provave të administruara vlerëson se kjo kërkesë është e pabazuar dhe se vendimi i datës 26.11.2015 me të cilin është vendosur sekuestrimi (bllokimi) i shumave të depozituara në llogaritë (depozitat) nga kërkuesi Sh.T është bërë në përputhje me nenin 210 të K.Pr.Penale.

Mbi bazën e dyshimeve të krijuara për origjinën, burimin e këtyre shumave të depozituara referuar dhe veprimeve bankare të kryera si tërheqje apo depozitime të shpeshta të kryera në llogarinë e kërkuesit K.T është vënë sekuestro mbi këto depozita. Ky vendim nuk është nxjerrë në bazë të ligjit Nr.10192, datë 03.12.2009 "Për parandalimin dhe goditjen e krimit të organizuar, trafikimit dhe korrupsionit nëpërmjet masave parandaluese kundër pasurisë" por është marrë në zbatim të nenit 210 të K.Pr.Penale në funksione të një hetimi penal dhe jo hetimi administrativ-pasuror. Gjykata vëren po ashtu se shkaqet e ngritura dhe të parashtruara në gjykim nga kërkuesi nuk çojnë në pranimin e kërkesës së tij. Deri në këtë fazë të procesit, kërkuesi nuk justifikon ligjërisht shumën e depozituar në emër të tij në bankë. Sakaq, kërkesa e kërkuesit Sh.T gjendet e pabazuar në prova e ligj dhe si e tillë duhet rrëzuar, thotë Prokuroria./GazetaSi

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS